Tehokas epilaattori?

hermoraunio

Olisiko kenelläkään antaa vinkkiä, mikä epilaattori olisi oikeasti tehokas? Useampaa on tullut kokeiltua, ja olenkin epiloinut sääret ja reidet jo vuosia, mutta edelleen on yhtä turhauttavaa käyttää se 4-5 tuntia viikossa epiloimiseen. Epilaattori ei siis poista kerralla kaikkia karvoja, vaan samaa kohtaa saa ajella vaikka kuinka moneen kertaan.

4

229

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nostonosto

      Mä tulin tänne itseasiassa etsimään juuri samaan kysymykseen vastausta. Eli vinkkejä tulemaan, mielellään perusteluineen. Kipu ei haittaa jos on tehokas. On mulle kuitenkin sen hintainen sijoitus, että apua kaipailisin epilaattorin valinnassa. Ja sillä pitäis saada myös häpykarvat pois.

    • Vuosia_ajellut

      Eipä varmaan mikään epilaattori pysty nyppimään kaikkia karvoja kertavedolla. Jo senkin vuoksi ettei kaikki karvat kasva samansuuntaisina. Jonkun verran pitää lykkiä ristiin-rastiin ennen kuin on täysin sileää.
      Oman laitteeni on vanha ja halpa Braun eikä sillä tarvinnut edes ensimmäisellä kerralla ajella noin pitkään "täydessä pehkossa". Kunhan ensimmäiset ajot oli ajettu, viikottaisiin ajoihin riitti ehkäpä vartti. Nyt ei tarvitse ajella aina kuukausittainkaan.
      Häpykarvojeen ajaminen epilaattorilla on melkoinen "urheilusuoritus" pahimmillaan veri ja kyyneleet lentää. Itse luovutin kun olin kerran kokeillut bikinirajan ajelemista.

    • ghgfgfgfgfgfgfgfgfjgfjf

      Pitää olla vähän armeliaampi lopputuloksen suhteen. Ei sitä kukaan toinen suurennuslasilla katso. Uusia karvoja tulee koko ajan ihon alta esiin, siksi karvoja on jo pian ajon jälkeen lisää. Voi myös olla, että osa karvoista katkeaa irtoamisen sijaan, jolloin epilointi onkin lopputulokseltaan enemmänkin sheivaus.

      Intiimialueiden suhteen teen niin, että nypin pinseteillä niitä, joita en saanut ajeltua kerralla. Sillä saan vähän pidennettyä ajeluväliä. Ajan n. 1 x /vko ainakin alapään. Sääret ja kainalot voin epiloida vähän harvemmin (ehkä joka toinen viikko) ja käsivarret vieläkin harvemmin (ehkä kerran kuussa). Ihan karvaton en siis ole, mutta tulos näyttää riittävän siistiltä. Jos ajan kaikki alueet, niin yhteen kertaan menee noin tunti (josta suurin osa menee alapäähän, koska se on arin alue).

      Luulisi olevan iholle valtava rasitus, jos epiloit noin monta tuntia viikossa.

      Jos ei ole ennen epiloinut häpykarvoja, niin niitä ei kannata epiloida pitkinä, vaan sheivata ensin, ja epiloida sänki pari päivää myöhemmin. Ekalla kerralla tuskin edes kärsii poistaa kaikkia, vain pienen alueen kerralla. Kannattaa nyppiä pinseteillä ne, jotka eivät millään epilaattoriin tartu. Siitä tulee vähemmän vaurioita iholle/limakalvolle, ja seuraavilla kerroilla on helpompi ajella. Ainakin häpyhuulissa osa karvoista menee itselläni niin ihon myöten, ettei niitä saa epiloitua.

    • hgjhgjhghjg

      Mä voin lämpimästi suositella braunin silk epilia (mulla taitaa olla vitonen). Tulee sileää jälkeä ja nopeammin kuin yhdelläkään kokeilemallani epilaattorilla. Epiloin sääret, reidet, koko alapään ja kainalot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      163
      4153
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2473
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      155
      2141
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1699
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      80
      1292
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1250
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      31
      1139
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      144
      1102
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      100
      918
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      115
      840
    Aihe