Lähihoitajan työ Ranskassa tai Sveitsissä

Onko kellään tietoa, mikä työllistymismahdollisuus olisi Ranskassa, Sveitsissä, Etelä-Saksassa lähihoitajilla/suuhygienistillä yms. aikuisella naisella, jolla on Suomesta yli 15 vuoden kokemus toimistotyöstä? Puhun sujuvaa englantia ja ruotsia sekä ranskan alkeet hallussa. Lähtisin vasta vuonna 2016, joten aikaa on opiskeluun yms. vielä.

Oletan, että toimistotyötä ei löydy ao. maista, vai olenko väärässä?

Miten työssäkäyminen Suomessa Virosta käsin, onko kokemuksia j amiltä aloilta?
12256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jos osaat kunnolla puhua ranskaa, voit saada töitä ns. hoitoapulaisena tai päiväkodin (0-2 v. lapsia) lastenhoitajana. Mutta palkkataso on todella matala. Sillä ei elä Ranskassa ellei pääse kaupungin vuokra-asuntoon, ja sitä täytyy yleensä odottaa vuosia. Lähihoitajia maassa ei tunneta. Pariisin alueella palkka on 1400-1600 ja maaseudulla 1200-1400€/kk. Vuokra saa olla 1/3 sun tuloista, mikä tarkoittaa sitä, että yksityisiltä markkinoilta et löydä asuntoa ainakaan Pariisin seudulla. Kaverilla on 1600€/kk palkka, ja on ollut asuntojonossa jo 6 v. Yksityiset liian kalliita, ja kaupungin asuntoihin kait niin pitkät jonot.

Suuhygienistejä maassa ei tietääkseni ole. En ainakaan sellaiseen nimikkeeseen ole törmännyt. Hammashoitajaksi voisit ehkä työllistyä, jos osaat kirjoittaa ranskaa hyvin. Palkkataso samaa luokkaa kuin hoitoapulaisilla.

Jos olet sinkku, voisit työskennellä nannynä, ja saada studiokämpän työsuhde etuna. Nannyn palkka on n. 1400€/kk, jos sopimus on kokopäiväinen. Amerikkalaiset perheet on yleensä niitä varakkaimpia, joilla noita ylimääräisiä kämppiä on.

Toimistotöihin et pääse ellet osaa kieltä moitteettomasti. Asia joka on melko mahdoton. Jopa 20 vuotta maassa olleilta menee sekaisin fem. ja mask. sanat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiitoksiakaikistavast kirjoitti:

Onko kellään tietoa, mikä työllistymismahdollisuus olisi Ranskassa, Sveitsissä, Etelä-Saksassa lähihoitajilla/suuhygienistillä yms. aikuisella naisella, jolla on Suomesta yli 15 vuoden kokemus toimistotyöstä? Puhun sujuvaa englantia ja ruotsia sekä ranskan alkeet hallussa. Lähtisin vasta vuonna 2016, joten aikaa on opiskeluun yms. vielä.

Oletan, että toimistotyötä ei löydy ao. maista, vai olenko väärässä?

Miten työssäkäyminen Suomessa Virosta käsin, onko kokemuksia j amiltä aloilta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu