aloitin paaston, hyvin vaikeaa....

miten tän kestää koska jo ekana päivänä on nälkä? :( meneekö se nälkäinen olo ohi? koitan syödä vain kasvisliemiä mutta mitä muuta voisi syödä? juon yrttiteetä myös ja vettäkin paljon mutta tuntuu että kauhea nälkä on..... :( haluan vaan saada kehon puhdistettua.miten muut jaksatte paastota muutaman päivän?koitan viikon paastoilla suunnilleen.
10254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Onko sinulla esimerkiksi juures- ja vihannesmehuja? Pistä nekin pienelle lautaselle tai kulhoon ja nauti lusikoiden. Pureskele liemetkin hitaasti aivan kuin jotain purtavaa olisi ja rauhoitu.
Nälkä lähtee kyllä. Jos saat energiaa yli 500 kcal päivässä, nälkä tulee takaisin.

Äänestä

okei.voisi kokeilla tommosta mehua :) ja pitää huolta ettei tule yli 500 kaloria päivässä niistäkään.kiitti paljon tiedosta :)

Äänestä

Miksi ihmeessä rupeat paastoamaan, jos se on niin vaikeaa. Ihan pelkkää höpönlöpöä koko juttu. Muista ainakin juoda tarpeeksi, tai olet sairaalassa tiputuksessa ennen kuin ehdit kissaa sanoa. Karmeaa, millaisiin hömpötyksiin tämä liian korkea elintaso ihmisiä ajaa.

Äänestä

paastoni on alku dieetille jota en saa millään aloitettua vähentämällä ruuan määrää, se on kai suurin syy ja tässä ei tuu juotua alkoholia nyt jota join aika paljon tän kuukauden aikana :( juon minä tarpeeksi tottakai.

Äänestä

Kanattaa ensin vähentää päivän ruoka-annoksia pikkuhiljaa ennen paastoa, silloin ei pitisi tulla niin nopeasti nälkä:) Sillälailla se sujuu parhaiten, pitää vaan jaksaa yrittää!

Äänestä

Oma tilaisuuteni tuli nyt paastovoitoon!

Sairaustuin arviolta klo 3 yöllä keskiviikkona. Oli olo huono. Klo 2 yöllä söin ruokaa kun en saanut nukuttua. Noin aikoja nämä ovat. En ole syönyt mitään lähes 1,5 vrk:een. Ei ole pienenintäkään näläntunnetta.

Entinen paastoennätys on 4,5 vrk. Yskin tällä hetkellä. Vaikemmat oireet ovat takana. Nyt teen ennätyksen kun tilaisuus tuli sen tekoon. Olen nukkunut kuin hevonen.KIlo 16 keskibviikko - torstai 13.15. Puntarissa en ole käynyt, nimimerkkini on n. painoinen.

Äänestä
  • Yritä keksiä itsellesi parempi ja kauniimpi nimimerkki.
    JA jätä ne epäterveelliset juomat kuten kahvi ja limu pois kokonaan niin painokin laskee paremmin.

    Äänestä

Tuli paino tarkastettua. Paasto jatkuu, juon vain kalorittomia limuja ja kahvikaan ei lihota kun juon sen etupäässä maidotta ja sokeritta.

Paasto jatkuu yskiessä ja nenää niistäessä. Pian 2 vrk paastottu. Kohta myös flunssa jakunut 2 vrk. Kohti seuravaa päätavoitetta, joka on puoliviikkoa, 3,5 vrk.

Äänestä

Nimimerkkini muuttuu radikaalisti kunhan paino putoaa radikaalisti, 92kg ja nimimerkki muuttuu.

Äänestä

Nyt aloitan paaston... läskit saa kyytiä eli 10kg. Mehukeittoja aijon syödä mutten mitään kiinteetä ruokaa, ei edes salaattia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nälkäinenpaastoaja kirjoitti:

miten tän kestää koska jo ekana päivänä on nälkä? :( meneekö se nälkäinen olo ohi? koitan syödä vain kasvisliemiä mutta mitä muuta voisi syödä? juon yrttiteetä myös ja vettäkin paljon mutta tuntuu että kauhea nälkä on..... :( haluan vaan saada kehon puhdistettua.miten muut jaksatte paastota muutaman päivän?koitan viikon paastoilla suunnilleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu