Nettiraivo tekee onnettomaksi

http://www.hs.fi/tiede/a1440988935985?ref=hs-art-luetuimmat-#6

"vaikka höyryjen päästely voi sillä hetkellä tuntua rentouttavalta, tutkimusten mukaan se lisää aggressiivisuutta pidemmällä aikavälillä.

Samoin on näyttöä siitä, että aggressiivisten vuodatusten lukeminen ja kirjoittaminen voi tehdä meistä onnettomampia. Tämä varmaan monesta tuntuu itsestään selvältä ilman tutkimustakin.

"Netissä on niin sanottuja rant siteja eli räyhäämissivustoja, jotka on tarkoitettu juuri höyryjen päästämiseen. Tutkimusten mukaan se on kuitenkin räyhääjille itselleen haitallinen toimintalogiikka", Oksanen kertoo.

"Heistä tulee entistäkin vihaisempia ja heillä on voimakkaita mielialan vaihteluja."




Olen varma, että tällä palstastalla räyhäävät, ovat onnettomia ihmisiä.
2379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Niin totta. Olen yleensä positiivisten viestien kirjoittaja. Joskus sorrun kuiteskin räyhäämään provosoituna. Yritän parantaa tapani. Ja anteeksi.

Äänestä

Hyvä havainto !
Olen sitä mieltä, että räyhääjät vain vahvistavat huonoja puoliansa täällä räyhäämällä !
Kannattaa mietti kumpaa puolta kannattaa ruokkia itsessänsä :)

Äänestä
  • Pahimmat räyhääjät tai räyhääjä, ei välttämättä itse kykene näkemään itsessään mitään huonoja tai arvelluttavia puolia, joten luonnollisesti se miettiminenkin jää kokonaan tekemättä.

    Äänestä

  • 189 kirjoitti:

    Pahimmat räyhääjät tai räyhääjä, ei välttämättä itse kykene näkemään itsessään mitään huonoja tai arvelluttavia puolia, joten luonnollisesti se miettiminenkin jää kokonaan tekemättä.

    Juu, siinä olet oikeassa :)
    Omia virheitä on vaikea nähdä, ellei sitten ole hyvä itsetietoisuus.
    Omia vikoja, huonoja puolia on vaikea kohdata.

    Äänestä

Varmasti totta. Aggression purku ei ole sitä että provosoidaan itseä vielä suurempaan raivoon. Toisten kuunteleminen ja ymmärryksen lisääntyminen vastakkaisesta mielipiteestä vähentää aggressioita. Eri mieltä voi olla ihan rakentavasti.

Äänestä
  • Ei tyhmiä pidä kuunnella eikä ymmärtää

    Äänestä

Uskon tuon. Uskon myös sitä tutkimusta, jonka mukaan nettitrollit ovat oikeasti pahoja ihmisiä. Eli ne, jotka käyttäytyvät täällä huonosti, ovat inhottavia persoonia myös oikeassa elämässä.

Tutkittua on myös, että kun jotain asiaa jankkaa ja toistaa tarpeeksi monta kertaa, siihen alkaa uskomaan. Jos siis lukee täältä jatkuvasti jotain negatiivista, se alkaa muuttumaan itselle totuudeksi, vaikkei se sitä olisikaan. Mainonta käyttää tuota toistamista myös.

Äänestä

Tänne ketjuun sopiva Tarina!
Vanha Cherokee-intiaani kertoi eräänä päivänä lapsanlapselleen ihmisen sisällä tapahtuvasta taistelusta.
Poikani meidän kaikkien sisällä taistelee kaksi sutta !
Toinen on paha. Se on kiukku, kateus, mustasukkaisuus, suru, katumus, ahneus, ylimielisyys, itsesääli, syyllisyys, inho, alemuudentunne, valheet, väärä ylpeys, ylemmyydentunbe, ego.
Toinen on hyvä. Se on ilo,rauha, toivo, tyyneys, nöyryys, lempeys, hyvänsuopuus, empatia, anteliaisuus, totuus, myötätunto, usko.
Lapsenlapsi ajatteli hetken asiaa ja kysyi isoisältään: Kumpi susi voittaa?
Vanha Cherokee vastasi: Se jota ruokit !

Äänestä
  • Olipa mukava tarina! :)

    Äänestä

  • Niinpä :)

    Äänestä

Kyllä se on pillun saamattomuus, joka tekee onettomaksi, eikä suinkaan nettiraivo.

Äänestä
  • Voihan se olla noinkin. Mutta miettiä voi, helpottaako onnetonta oloa siitä raivoaminen täällä vai lisääkö se vain sitä.

    Äänestä

Ei täällä kukaan muu raivoa, kuin toisia keskustelijoita kirveellä päähän lyömisellä uhkaileva DarkFear

Äänestä

Tulee mieleen kurpparaivo. :D Se etenkin yleensä etenee sellaisesta känisemisestä passiivis-aggressiviseen, josta jatkuu autistisena pään takomisen aseinään. Harvoin se saakaa avoimen aggressiivista ulosantia, kuten vaikka Darkkiksella, jolloin se jättää aina enemmän itse kurppaa kuin hänen kohdettaan.

Vähän kuin ikäkriisi ja päin honkia menevä hypergamia.

Äänestä
  • Suurin nettiraivo kyllä aiheutuu tästä puhelimen "annas kun korjaan pari oikeaa sanaa vääräksi ja poistan pari välistä"-toiminnosta. Toimii yhtä hyvin sovelluksena, kuin feministinen yhteiskunta.

    Äänestä

  • "Kurpparaivo" on sinun ja parin muun latvakakkosen keksimä fiktio

    Äänestä

  • dsdfdffgggfgfg kirjoitti:

    "Kurpparaivo" on sinun ja parin muun latvakakkosen keksimä fiktio

    Ja taas hirveää raivoamista.

    Äänestä

Vaan minusta se muuten menee siten, että kun päästelee vihoja ja patoutumia pois, ei sitten muualla se ole tarpeen.

Tosin voi olla jos on menty sen tietyn rajan yli, alkaa taas keräämään niitä takaisin.

Äänestä

"Ketjujen aktiivisimmat kommentoijat olivat useimmiten myös vihaisimpia."

Näyttäisi pätevän täälläkin. (Ex----PUA, super-atm, Ikis_m)

Äänestä
  • Älä muuta sano. Ja ilkeitä paskiaisia kaikki

    Äänestä

  • kiltti_ihminen kirjoitti:

    Älä muuta sano. Ja ilkeitä paskiaisia kaikki

    Me sitä kun ollaankin niitä kilttejä ja kunnollisia miehiä, että tiedäkin sä se!

    Äänestä

  • Ex-------PUA kirjoitti:

    Me sitä kun ollaankin niitä kilttejä ja kunnollisia miehiä, että tiedäkin sä se!

    Olenko minä kiltti vai ilkeä ihminen ?
    Haavoitinko sinua pahasti :(

    Äänestä

  • Älä puhu kakkaa. Olen rauhallinen ja mukava mies :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Älä_räyhää kirjoitti:

http://www.hs.fi/tiede/a1440988935985?ref=hs-art-luetuimmat-#6

"vaikka höyryjen päästely voi sillä hetkellä tuntua rentouttavalta, tutkimusten mukaan se lisää aggressiivisuutta pidemmällä aikavälillä.

Samoin on näyttöä siitä, että aggressiivisten vuodatusten lukeminen ja kirjoittaminen voi tehdä meistä onnettomampia. Tämä varmaan monesta tuntuu itsestään selvältä ilman tutkimustakin.

"Netissä on niin sanottuja rant siteja eli räyhäämissivustoja, jotka on tarkoitettu juuri höyryjen päästämiseen. Tutkimusten mukaan se on kuitenkin räyhääjille itselleen haitallinen toimintalogiikka", Oksanen kertoo.

"Heistä tulee entistäkin vihaisempia ja heillä on voimakkaita mielialan vaihteluja."




Olen varma, että tällä palstastalla räyhäävät, ovat onnettomia ihmisiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu