Anne-Mari Hyryläisellä väärä asenne

renatestecher

Kun MM-kisoihin lähdetään Suomen edustajana kilpailemaan, on tavoitteena oltava mitali ja kisassa lähdetään kärjen mukaan. Anne-Mari Hyryläisen tavoitteet olivat aivan muualla. Hän asetti tavoitteeksi maraton-ajan 2.40, josta jo tiedettiin, ettei se riitä edes pistesijoille. Hyryläinen jäikin 29. sijalle. Hyryläinen kertoi myös, että hän oli tyytyväinen suoritukseensa ja arvosti erityisesti sitä, että sai asua samassa hotellissa kuin huiput.

Jos urheilijan MM-kisaelämys tuleekin mitalien sijasta siitä, että on päässyt huippujen kanssa samaan hotelliin, on urheilija hakoteillä. Hyryläinen on ns. elämysurheilija eikä voi pärjätä yleisurheilussa.

1

133

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niinsevainon

      Taitaa olla tilanne nyt se, että ei-afrikkalaissyntyisellä maratoonarilla tuskin on mahdollisuuksia mm-kisojen pistesijalle. Voidaan toki keskustella siitä, että onko järkevää lähettää kisoihin urheilija, jolla käytännössä ei ole mahdollisuuksia tuonne 10 parhaan sakkiin. Ehkä noita sinnikkäitä urheilijoita on hyvä palkita niin, että heidän antaa edustaa maataan kisoissa, vaikka kovin hyvää sijoitusta on turha odottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2300
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      26
      974
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      902
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      568
      835
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      30
      627
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      66
      625
    Aihe