Paasto alkoi

lihava-hirvitys

Aloin 2.9.2015 paaston ja ajattelin olla 2-3 viikkoa paastolla. Paasto tietenkin väsyttää, mutta jatkan siitä huolimatta päivittäistä 1½ tunnin lenkkeilyäni ja illalla vielä ½ tuntia. Muuten laihdutus suijui ilman paastoakin, mutta elimistöni on vuosien varrella kerännyt niin paljon kuonaa ja tulehdusta aiheuttavia tekijöitä, että paasto on oiva tapa puhdistautua niistä. Toinen paastopäivä menossa ja eilisestä on tippunut kilon. Yritän vain juoda paljon. Päivittäin laitan 1-2 tl kurkumaa/mustapippuria juomien sekaan (pahaa) mutta kurkuman terveysvaikutukset ovat niin hyviä, että paastolla on hyvä sitäkin hieman käyttää.

Joskus vuosikausia sitten olin 5 viikon paastolla ja tuolloin join sen aikaista muoti paastojuomaa kuin vaahterapalmusiirappia. Laihduin silloin ihan mukavasti ja kaikin puolin meni hyvin, mutta ajan saatossa laihdutus ei vain pitänyt kunnes nyt jälleen olen alkanut laihduttamaan/laihtumaan (46v). Nyt olen 85kg. Laihdutus systeeminä on vhh dieetti tosin vähemmällä rasvalla ja lihansyönnillä, mutta hyvin on mennyt ja nyt sitten lisänä paastoan.

1

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paastolla.myös

      Jäätävä nälkä jo tässä vaiheessa, ensimmäinen päivä paastoa menossa. Kohta syön jotain terveellistä keittoa. Tavoitepaino on 60kg nykyisestä 71kg:sta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      106
      10704
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      159
      8962
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6127
    4. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      91
      5147
    5. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      28
      4822
    6. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      72
      4423
    7. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      66
      4293
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      87
      4121
    9. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3761
    10. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      20
      3690
    Aihe