Kumpi on parempi ja arvostetumpi?
Omega vai rolex
Poikki123
26140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Omega.
Riippuu mitenkä asiaa lähestyy.
Timex.
Omega on ylihypetetty kello. Apollo 11 lennolla Neil Armstrong ei ottanut Omega Speedmaster kelloa kuuhun, vaan jätti sen kuumoduuliin jotta se ei hajoaisi, ja oli kuukävelyllä ilman rannekelloa.
Apollo 15 -lennolla astronautti David Scottin Omega Speedmaster kello meni kuulennolla hajalle, ja hän käytti hyvin toimivaa Waltham -rannekelloa myös kuukävelyllä.
NASA:n selvitysten mukaan rolex kestää vielä huonommin kuin omega, joten rolexeja ei annettu astronauteille. Kuitenkaan edes omega ei kuulentoja kestä, mutta Waltham kestää.
Apollo 11-lennon virallisista lokikirjoista paljastui, että sekä Neil Armstrong että Buzz Aldrin käveli Kuun pinnalla ranteissaan tämä tietty rannekello. Mutta jo välittömästi lennon jälkeen Omegan tätä koskeneet valtavat mainokset katosivat kaikista suurimmista lehdistä. Ennen Apollo 11-lentoahan näitä mainoksia esiintyi todella paljon, ja aina niissä maalailtiin kuvaa siitä, kuinka fantastinen luotettava tämä Omgan rannekello olisi.
On selvää, että Omegan markkinamiehet päättivät sumuttaa sitä lokikirjoistakin löytyvää tosiasiaa, että ainakin toinen Kuun pinnalle astuneista astronauteista ilmoitti rannekellonsa pysähtyneen ("My watch has stopped"). Itse asiassa väitettiin toisen astronautin hetken kuluttua vastanneen tähän toteamukseen sanoilla "Mine too".
Samalla tavoin nämä selittelyt, että Kuun pinnalle asti olisi ensimmäisellä lennolla päässyt ainoastaan yksi rannekello, vaikuttavat yritykseltä vääristellä vahingolliseksi koettua historiaa.
Lyhyestä virsi kaunis, ensimmäiset Kuun pinnalle asti päässeet Omegan kellot osoittautuivat epäluotettaviksi.
kovin paljon vaikuttaa ilmeisesti nykypäivänä jos joskus kauan sitten tietty kello toiminutkaan avaruudessa?
Kyllä se silloin vaikuttaa, kun paljastuu markkinoinnin valheellisuus.
poika se jaksaa länkyttää turhia, noloa.
äijät ne jaksaa länkyttä ja jopa ostaa turhia.
prolpoikako se siellä huutelee, eikä vieläkään vara ostaa oikeaa kelloa?
Oikeista kelloista ei ole mitään hyötyä, paitsi ehkä panttilainaamossa paperipainona.
kuulostat kovin persaukiselta luuserilta. Noloa!
ROLEX!
Timex, stupido.
Timexin käyttäjä on niin tyhmä, ettei ymmärtänyt kysymystä. Timex = yksinkertainen kello yksinkertaisille ihmisille.
Prolapsit ja ohmenkat ovat pröystäkaluja niille, joille noita älynlahjoja ei ole jaossa riittänyt.
Hassua, että kellot herättää näinkin paljon tunteita.
Asia josta ei oikein ymmärrä, mutta kovasti kiinnostaa aiheuttaa monenlaisia reaktioita, varsinkin jos asiaan liittyy kalliita ja elitistisiä piirteitä jonkun ymmärtämättömän mielestä.
Jotkut eivät näy ymmärtävän omaa etuaan.
Kumpi on mielekkäämpää, hankkia itselleen hyvä auto parin rolleksin tai oh-megan hinnalla, vai hankkia noita turhakkeita pikeentymään ranteeseensa?
Autossa eurot palaa ja kelloissa saattaa jopa kasaantua.
No minä valitsen molemmat, ei tarvitse asettaa noita kahta asiaa vastakkain jos on massi kunnossa, eikö sulla ole?
Valitset toisin sanoen köyhemmän auton ja luulet voittavasi paljonkin, kun ranteessasi pikeentyy jokin idioottimainen pröystäkello?
Voih, poikaa. Ajan hyvällä autolla ja se olisi sama vaikka en omistaisi useita arvokelloja. Nuo eivät minun kohdallani ole toisiaan pois sulkevia ´hanklintoja, kuinkas sulla?
Mutta omistat kuitenkin näitä ranneromuja? Hahhahhaa, eipä ole turhan paljon järkeä siunaantunut
Kyllä omistan ja sinua se harmittaa ja käy kateeksi näköjään oikein huolella. No käy koulut kunnolla ja jos löytyy resursseja niin voi menestyä ja saada rahaa ja voit hankkia kunnollisen kellon ja jopa autonkin.
En ottaisi kumpaakaan, koska maksavat niin törkeän paljon. Miksi maksaa tuhansia euroja kellosta kun ihan alle parilla sadalla saa kestävämmän ja paremman kellon kuin nämä herrojen pröystäilykellot joissa maksaa pelkkä merkki. Itse käytän Casio G-Shock Ga-100-ML-1AER kelloa 22 mm Nato-rannekkeella. On kaiken kestävä ja mukava pitää kun on mukava kangasranneke. Jos nyt ihan pakko joku nn. "pukukello" olisi pukea ranteeseen niin Casio G-Shock steel-sarjan kello sitten.
Köyhyys i ole kenenkään ilo ja hankinnat kannattaa suhteuttaa kuten sinä tee, hienoa.
Perus Rolex tai Omega ei ole kuitenkaan kovin kalliita ja niitä on tänä päivänä monilla duunaritason tyypillä. Elämä on valintoja ja valintoja, mutta hyvä kallis kello on mukava ja kannustava asia.