Minä ja kaksi miestä- polyandria

Onnen2

Hei,
Jos en olisi tässä- olisin eronnut yksinhuoltajaäiti. Nyt sensijaan, parisuhde voi hyvin ja siinä saa olla muita osapuolia. Ero olisikin ollut helppo ratkaisu...
Huomaan eläväni polyamorisessa suhteessa. Avoin suhde meillä on ollut muutaman vuoden ja nyt olen jollakin tavalla löytänyt miehen josta pidän enemmän. En ole eroamassa- eihän siinä olisi järkeä. Lapsillekin huono ratkaisu ja ratkaisu jota katuisin myöhemmin. Rakastan myös miestäni- tosin eri tavalla kuin suhteen ensivuosina. Olemme kasvaneet, muuttuneet. Mutta silti rakastamme toisiamme.

Kerron siis- rakastaa voi useampaa kuin yhtä. Se vaatii paljon puhumista, luottamista ja erilaisten tunteiden käsittelyä. Jos niitä ei olisi harjoitellut, olisi vaikeaa.
Olen onnellinen. Olen oppinut että rakkaus ei rajaudu yhteen vastakkaisen sukupuolen edustajaan. Rakkautta on ja pitää olla tässä maailmassa enemmän. Onneksi löysin sen ja se minut.

Avioerolle on vaihtoehto. Se ei löydy helpolla eikä ilman kyyneleitä. Mutta se on siellä jos on halua etsiä muita vaihtoehtoja elää liitossa. Yli kymmenen vuoden suhdetta ei kannata "hävittää" koska ihmiset muuttuvat ja tekevät virheitä. Niistä pitää oppia ja jatkaa elämää yhdessä. Pitää hyväksyä mustasukkaisuuden tunteet ja ahdistus. Niitäkin tunteita tulee ja ne kuuluvat elämään. Elämä on elämistä varten. Miksen eläisi elämääni täysillä ja rakastaisi juuri heitä joita haluan?

Onneksi olen rohkea ja uskallan.
Rohkeutta teille kaikille muillekin. Rakkaus odottaa kun sille antaa mahdollisuuden. Naapurin onni ei ole sinun onneasi- etsi omasi ja elä elämääsi!

5

1958

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lakanoita

      Tämä on oikeesti nykyaikaa! Hehkutan sille puhtaissa lakanoissa!

    • mites.on

      Kuulostaa ihan toimivalta systeemiltä, jos kaikki ovat samaa mieltä. Valitettavasti noissa polyamorisissakin suhteissa toisella osapuolella on enemmän oikeuksia kun toisella. Jos teillä on oikeasti tasapainoinen suhde, niin silloin sallit myös miehille rakkaussuhteet toisiin naisiin.

    • Meillä suhteessa kaikilla on yhtä paljon oikeuksia. Tosin se ei tarkoita että minulla pitäisi olla suhteita yhtä paljon kuin vaimollani. Hän on tämän polyamorisen liitoutuman keskipiste. Meillä huomioidaan jokaisen yksilöllisyys niin halujen kuin harrastusten muodossa.

      • Siis vaimosi on aktiivisempi osapuoli. Mutta pitää myös sinun seksihalusi tyydytettynä?
        Kokeko hän olevansa pakotettuna siihen? Haluaa pitää sinut tyytyväisenä?


    • Mörököllie

      Olet pelkuri, kun et osaa luovuttaa kun olet löytänyt uuden etkä voi luovuttaa vanhasta äijästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      50
      3601
    2. 39
      3053
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      149
      2890
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      72
      2353
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      45
      1839
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      97
      1641
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      67
      1134
    8. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      82
      1101
    9. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1076
    10. Miten tällaista voi tapahtua

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kaksi-kuollut-liikenteessa-virroilla/9241442 Miksi tällainen on tapahtunut?
      Virrat
      42
      948
    Aihe