Minä ja kaksi miestä- polyandria

Onnen2

Hei,
Jos en olisi tässä- olisin eronnut yksinhuoltajaäiti. Nyt sensijaan, parisuhde voi hyvin ja siinä saa olla muita osapuolia. Ero olisikin ollut helppo ratkaisu...
Huomaan eläväni polyamorisessa suhteessa. Avoin suhde meillä on ollut muutaman vuoden ja nyt olen jollakin tavalla löytänyt miehen josta pidän enemmän. En ole eroamassa- eihän siinä olisi järkeä. Lapsillekin huono ratkaisu ja ratkaisu jota katuisin myöhemmin. Rakastan myös miestäni- tosin eri tavalla kuin suhteen ensivuosina. Olemme kasvaneet, muuttuneet. Mutta silti rakastamme toisiamme.

Kerron siis- rakastaa voi useampaa kuin yhtä. Se vaatii paljon puhumista, luottamista ja erilaisten tunteiden käsittelyä. Jos niitä ei olisi harjoitellut, olisi vaikeaa.
Olen onnellinen. Olen oppinut että rakkaus ei rajaudu yhteen vastakkaisen sukupuolen edustajaan. Rakkautta on ja pitää olla tässä maailmassa enemmän. Onneksi löysin sen ja se minut.

Avioerolle on vaihtoehto. Se ei löydy helpolla eikä ilman kyyneleitä. Mutta se on siellä jos on halua etsiä muita vaihtoehtoja elää liitossa. Yli kymmenen vuoden suhdetta ei kannata "hävittää" koska ihmiset muuttuvat ja tekevät virheitä. Niistä pitää oppia ja jatkaa elämää yhdessä. Pitää hyväksyä mustasukkaisuuden tunteet ja ahdistus. Niitäkin tunteita tulee ja ne kuuluvat elämään. Elämä on elämistä varten. Miksen eläisi elämääni täysillä ja rakastaisi juuri heitä joita haluan?

Onneksi olen rohkea ja uskallan.
Rohkeutta teille kaikille muillekin. Rakkaus odottaa kun sille antaa mahdollisuuden. Naapurin onni ei ole sinun onneasi- etsi omasi ja elä elämääsi!

5

2016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lakanoita

      Tämä on oikeesti nykyaikaa! Hehkutan sille puhtaissa lakanoissa!

    • mites.on

      Kuulostaa ihan toimivalta systeemiltä, jos kaikki ovat samaa mieltä. Valitettavasti noissa polyamorisissakin suhteissa toisella osapuolella on enemmän oikeuksia kun toisella. Jos teillä on oikeasti tasapainoinen suhde, niin silloin sallit myös miehille rakkaussuhteet toisiin naisiin.

    • Meillä suhteessa kaikilla on yhtä paljon oikeuksia. Tosin se ei tarkoita että minulla pitäisi olla suhteita yhtä paljon kuin vaimollani. Hän on tämän polyamorisen liitoutuman keskipiste. Meillä huomioidaan jokaisen yksilöllisyys niin halujen kuin harrastusten muodossa.

      • Siis vaimosi on aktiivisempi osapuoli. Mutta pitää myös sinun seksihalusi tyydytettynä?
        Kokeko hän olevansa pakotettuna siihen? Haluaa pitää sinut tyytyväisenä?


    • Mörököllie

      Olet pelkuri, kun et osaa luovuttaa kun olet löytänyt uuden etkä voi luovuttaa vanhasta äijästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5900
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      118
      1395
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      183
      1064
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe