Hei, tietääkö kukaan, onko millään tuotemerkillä jäljellä blondaustuotetta, jossa aine sekoitetaan edelleen jauheesta ja nesteestä, eikä siten, että nykyaikainen voidetuubi tyhjennetään nestepulloon?
Minusta jauheesta sekoitettava violetti tahna on tehokkaampaa kuin nykyiset voiteet. Mulla oli jäljellä 3 vuotta vanhaa jauhetuotetta, ja sillä sain raidoista täysvalkoiset.
Sitten olen ostanut kaupasta kahdenlaista voideblondausainetta, joilla tulos on ollut vain "beige".
Huom. olen ostanut nimenomaan permanent blondaus-, eli värinPOISTOtuotteita, en esivaalennus-, kertakäyttö- tai vaalennusvärejä.
Minusta jauheesta sekoitettava violetti tahna on tehokkaampaa kuin nykyiset voiteet. Mulla oli jäljellä 3 vuotta vanhaa jauhetuotetta, ja sillä sain raidoista täysvalkoiset.
Sitten olen ostanut kaupasta kahdenlaista voideblondausainetta, joilla tulos on ollut vain "beige".
Huom. olen ostanut nimenomaan permanent blondaus-, eli värinPOISTOtuotteita, en esivaalennus-, kertakäyttö- tai vaalennusvärejä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
niin saat takuutyönä niin valkoisen kun tahdot.
Turha neuvoa kampaajalle, en kysynyt sitä.
Olen saanut siis ennen itse ne valkeiksi, ja kysyin, vieläkö jauheaineita on jollakin tuotemerkillä myynnissä.
Kampaajat ovat monesti sitäpaitsi laiskoja laittamaan folio- tai huppuraitoja tarpeeksi, vaikka kuinka pyytää...
Siinä yksi syy, miksi teen sen itse.
Garnier Natealla (keltainen paketti) on tietääkseni edelleen värinpoisto, jossa värinpoistoaine sekoitetaan kahdesta jauhepussista ja nesteestä.
eipä ainakaa me saatu natean värinpoistolla valkosia lähelläkään olevia raitoja ja toisekseen sillä on paljon vaikeempi tehä niitä kun on sellasta litkua mikä valuu..
Natea on just hyvä marketista ostettava värinpoisto. Hiukset tulee tosi pehmeiksi ja vaalenee hyvin.
en ole varma mikä sävy oli kyseessä, mutta vain juuria laitoin aineella jonka tarkoitus oli vaalentaa 4-6 astetta (katso aina asteluvut pakkauksesta). Meinas tulla ihan valkoiset, kun oli liian kauan :-) Mutta se oli tarkoituskin. Oli varmaan jokin raita-aine. Ne yleensä tehokkaampia. Ja niissä siis käytetään jauheita.
Itse olen käyttänyt tuota keskiruskeisiin hiuksiini edellä kirjoittaneen mainitsemaa tuotetta, ja on tullut tosi vaaleita raitoja. Siskoni blondasi poikakaverinsa kaikki hiukset myös samaisella raitavärillä, vaikkei niin paketissa suositellakkaan. Kyllä siitä hyvänvärinen lopputulos tuli. :)
on jauhe ja neste erikseen myytävänä..
mitä enempi jauhetta niin sitä paremmin tehoo..
kyse on siis vaalennusjauheesta,siis tämä violetti aine,joka myydään kampaamoliikkeissä ja hapete on sitä suurempi mitä vaaleamman lopputuloksen haluaa.eli 12% hapete vaalentaa n.6 astetta,mutta ei suositella huokoisiin tai käsitellyihin hiuksiin.
hapetetta ei saa laittaa hiuspohjaan, eikä mielellään 9%:sta. 6% usein riittävä, jos hiukset ovat oman väriset, eivätkä kauhean tummat.
...on omalla hiusten värillä. Toisilla on paljon punapigmenttiä ja toisilla taas ei lainkaan. Tällaisien, jolla sitä ei ole, on helppo värjätä aineella kuin aineella. Toiset taas saavat jokaisesta blondauspurkista keltaisen pään. Suosittelen kampaajalle menemistä. Kampaajat voivat laittaa värin joukkoon tuhkanvaleaa, niin hiuksista tulee luonnollisen väriset vaaleat.