Kun ajan hitaampaa kulkuneuvoa ja huomaan

että olen jonon ensimmäinen... jonoa 4 - 6 autoa,
niin mitä teen?

Ajan seuraavalle pysäkille ja annan jonon mennä ohi.
Tai jos tie on leveä, väistän pientareelle sopivassa kohdassa ja laitan vilkun oikealle, että jono pääsee ohi.

En myöskään pahastu jos joku vilauttaa pitkiä valoja takanani.
Mutta tööttäilystä en oikeesti tykkää :-)
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Pysäkistä sen verran että "Muuta ajoneuvoa kuin linja-autoa ei saa pysäyttää eikä pysäköidä tiemerkinnöin osoitetulla matkalla merkin kummallekaan puolelle tai, jos merkintää ei ole, 12 metriä lähemmäksi merkkiä. Tälle alueelle saa kuitenkin pysäyttää ajoneuvon siihen nousemista tai siitä poistumista varten, jos se voi tapahtua linja-autoliikennettä estämättä. " (finlex.fi)

Jotta ei tulisi mielikuvaa siitä että 4-6 ylinopeutta ajanutta olisivat aiheuttaneet jonon niin kerrotko miksi ajat hitaampaa kulkuneuvoa, oletko liikkeellä jollakin venetrailerilla mutkatiellä tms.? Toisaalta hassua että jotkut ajavat ylinopeutta, toiset ovat valmiita laskemaan omaa keskinopeuttaan paljonkin poikkeamalla pysäkeillä.

Pysähtymiset venyttävät yllättävän paljon matka-aikaa kun kellosta katsoo, ei siis pelkästään mieti matkaa fiilispohjalta.

Äänestä

Minä taas hiljennän vauhtia entisestään ja ohjaan ison ajoneuvoyhdistelmäni vasempaan reunaan kaistalla että ohittaminen on mahdollisimman vaikeaa. Suoran alussa nostan tietysti nopeutta, mutta suoran päässä kiivaasti jarrua. Nautin, nautin ja nautin kun takanatulevat kärsivät. Olen muuten asentanut kameran yhdistelmäni takaosaan ja voin livenä seurata kärsimysnäytelmää, nautittavaa!

Äänestä
  • Tollasesta oikealle autolla pyyhkäsee ohi, että heilahtaa. Ei auta rekan kiihdyttelyt.

    Äänestä

Miksi sinun pitäisi johonkin väistää päästääksesi takanatulevat? Sinähän olet kaikkein nopein, kun olet ekana.

Äänestä
  • vetää hyvin pidempääkin letkaa...

    Äänestä

Että norminopeutta ajavan pitäisi väistää ylinopeusöykkäreitä.
Ei tule kuuloonkaan. Pysyköön öykkärit siellä takana.
Jos vielä nuo minä-minä-minä-ihmiset erehtyvät soittamaan torveaan tai vilkuttelemaan valojaan, niin se on viimeinen virhe. Aiheuttaa vaan reilun kaasun kevennyksen ja matkan jatkumisen entistä hitaammin.

Äänestä
  • te minäminäminäminä ihmiset olette se suurin riski liikenteessä, jos joku haluaa ajaa kovempaa niin tarvitseeko sitä ehdointahdoin ärsyttää tekemään riskiohituksia ja vaarantaa tällä tavoin myös niiden vastaan tulevien henkiä?

    Äänestä

  • onaboy kirjoitti:

    te minäminäminäminä ihmiset olette se suurin riski liikenteessä, jos joku haluaa ajaa kovempaa niin tarvitseeko sitä ehdointahdoin ärsyttää tekemään riskiohituksia ja vaarantaa tällä tavoin myös niiden vastaan tulevien henkiä?

    Eikö se ole se kusipää ohittaja ,joka vaarantaa.. Oikealla autolla ohittaa aina, että heilahtaa ja matelijat ei voi mitään! Rottosilla ajellaan piennarta!

    Äänestä

Jos tiellä ei ole kohtuullisia ohituspaikkoja, niin hyvä niin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TransitTruckM kirjoitti:

että olen jonon ensimmäinen... jonoa 4 - 6 autoa,
niin mitä teen?

Ajan seuraavalle pysäkille ja annan jonon mennä ohi.
Tai jos tie on leveä, väistän pientareelle sopivassa kohdassa ja laitan vilkun oikealle, että jono pääsee ohi.

En myöskään pahastu jos joku vilauttaa pitkiä valoja takanani.
Mutta tööttäilystä en oikeesti tykkää :-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu