Tukholma, suo, käärme, kaksi valoa hohtavaa hahmoa

kukaonkanssani

Olen Tukholmassa, jonkinlaisen linnoituksen ympäröimän suoalueen keskellä jonkun toisen kanssa. Tunnen jalkojeni alla, kuulen myös äänen jota en osaa kuvailla, kuinka käärme hyökkää. Pelkään, että kuolen. Se iskee kuitenkin vierelläni olevan tuntemattoman kimppuun - jonka tiedän olevan siinä, mutta jota en näe.
Katson kahta valkoista määrittelemätöntä hahmoa, joilla on vain silmät, joista toiset tunnista veljeni silmiksi. He katoavat valoon oikealle ylös.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unet muuntavat ajatukset ja niihin liittyvät tunteet visuaaliseen muotoon, olivat ne sitten mukavia taikka ikäviä. Ajatukset eivät yleensä esiinny kirjaimellisessa muodossa vaan ne tiivistyvät, sekoittuvat ja muuntuvat. Eräs syy muuntumiseen on torjunta. Tällöin unen aikana koettu ajatus ja tunne on niin vieras, että se täytyy visuaalisesti naamioida.

      Lähdetään liikkeelle Tukholmasta. En tiedä unennäkijän yhteyksistä Ruotsiin tai sen pääkaupunkiin, mutta yleisellä tasolla se voisi merkitä erilaista, löyhää suhtautumista sukupuolimoraaliin. Edelleen linnoitus ja suoalue voisi viitata mielleyhtymään sukuelimistä feminiinisestä näkökulmasta.

      Unennäkijällä on seurassaan henkilö jota hän ei kykene yksilöimään. Tämä voisi olla merkki torjunnasta. Tämä tuntematon henkilö voisi siis olla joku unennäkijän hyvin tuntema ja läheinen henkilö, mutta torjunta saa hänet näyttämään kasvottomalta ja tunnistamattomalta.

      Käärme voisi viitata, kaikessa banaalisuudessaan, miehen sukuelimeen. Unennäkijä tuntee liikkeen jaloissaan ja kuulee sen äänen, muttei edelleenkään näe.

      Käärme iskee tuntemattomaan, mutta unennäkijä ei edelleenkään näe keheen.

      Seuraavaksi unennäkijä havaitsee kaksi omien sanojensa mukaan määrittelemätöntä hahmoa, joista toisella on hänen veljensä silmät. He katoavat ylös oikealle.

      Sanoisin, että tässä unessa on toive sukupuolisesta kanssakäymisestä henkilön kanssa, joka saa aikaiseksi myös samankaltaisen ajatuksen liittyen unennäkijän veljeen.

      Alitajunnassa mitkään suhteet eivät ole poissuljettuja, toisin kuin tietoisuudessa. Pienikin vihje tämänkaltaisiin ajatuksiin saa aikaiseksi vahvan torjunnan. Tässä tapauksessa toive lienee kohdistunut johonkuhun muuhun ja veli on vain pieni mieleenjohtuma, muutoin torjunta olisi vahvempi.

      Loppujen lopuksi epämääräinen pariskunta katoaa ylös ja oikealle, kuten haaveet tekevät muutenkin. Uneen liittyvä ahdistus liittyy juuri ajatuksen epämiellyttävyyteen.

      Kiitos unesi jakamisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1444
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      53
      1374
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1108
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      121
      1071
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      76
      736
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      691
    7. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      572
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      107
      562
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      548
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe