Pihtipolvet

Mullakin jonkin asteen pihtipolvet.
Nyt on ruvennut, viime-aikoina särkeen polvia oikein kunnolla. Oon tehnyt enemmän Taka ja vähän etukkyykkyä. Ja sit kun alkaa venytteleen, niin sattuu viel paljon enempi kun reenin aikana.
Venytyksien jälkeen on hyvä olla.
2369
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

askelkyykky?
sitten penkillenousuja?
Se voisi olla luontevampaa kuin takakyykky.
Ethän käytä mitään suuria painoja, voisi olla parempi jumpata vain omalla keholla tässä vaiheessa. esim. keppijumppaa.
Paljon hallittuja toistoja. Kyykkyjä voi tehdä myös niin että vaihtelee jalkojen välistä etäisyyttä, kyykky polvet yhdessä ja toisessa päässä sumokyykky, jossa polvet ovat kaukana toisistaan.
Olisi varmaan koko ajan huolehdittava siitä, että jalan linjaukset ovat kohdallaan, polvi - toinen varvas samassa linjassa. Peiliä kannattaa käyttää hyödykseen.
Nuorella ihmisellä polvisärky ei kyllä kuulosta hyvältä.

Äänestä

Pidä huoli, etteivät polvesi painu sisään päin vaan purista niitä hieman jopa polvi-jalkaterä linjan ulkopuolelle!
Voisit kokeilla kyykkyä normaalilla, hartialevyisellä jalka-asennolla, jalkaterät hyvin vähän ulospäin suunnattuina, sopivan kokoinen pallo polvien välissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juhismasa96 kirjoitti:

Mullakin jonkin asteen pihtipolvet.
Nyt on ruvennut, viime-aikoina särkeen polvia oikein kunnolla. Oon tehnyt enemmän Taka ja vähän etukkyykkyä. Ja sit kun alkaa venytteleen, niin sattuu viel paljon enempi kun reenin aikana.
Venytyksien jälkeen on hyvä olla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu