Mielenkiintoisesti sitä lutviutuu tilanteet.

Viimeksi kirjoittelin tänne pettyneenä siitä että toisten kerran peräkkäin sattui samanlainen feidaus treffeiltä naisen johdosta. Noo... tuosta hieman harmistuneena deittiprofiilini teksti muokkauttui aika lyhyeksi lauseen kahden pituiseksi. Ei ehken kaikkein paras profiili teksti täytyy myöntää.

Kaksi viikkoa sitten, selaillessani naisten profiileita lähialueelta, törmäsin kuvattomaan jokusen vuoden vajaa 30v profiiliin jonka teksti pisti silmään. Kyseinen nainen oli tekstin mukaan saman oloinen, nörtähtävä ja hiukan introvertti, luonteeltaan kuin miekin. Yksi harmittava klikki kuitenkin oli se että hän etsi tupakoimatonta miestä. Tähän en tosin kiinnittänyt niin paljoa huomiota ensinalkuun, kun muuten vaikutti mielenkiintoiselta naiselta.
Jokatapauksessa viesti tuli lähetettyä hänelle kysyen minkälaisia animesarjoja hän suosittelisi katsottavaksi ja kertoen muutaman mistä itse olen tykännyt. Näin jälkeenpäin luettuna oli aika lyhyt viesti ja näppäilyvirheitä turhan paljon. Vastaus kuitenkin tuli puolentunnin sisään. Samanmoisella lyhyehköllä viestillä vastaili ja sieltä se tupakointi asiakin tuli esille. Hänelle tupakointi on "major turn-off". Mikäs tässä, mie totuudenmukaisesti kerroin että olen ajatellut että pitäisi lopettaa ja viime talvena sainkin miltein lopetettua tupakoinnin.
Tästä keskustelu siirtyi asioihin joita tykkäämme tehdä vapaa-aikana ja aika pitkälti näytti olevan samanmoisia kiinnostuksen aiheita/kohteita musiikin, elokuvien, kirjojen suhteen. Jälkeenpäin verratessa muihin keskusteluihin huomaan että kirjoitin tälläkertaa 'vapaammin' eli esimerkiksi aiemmin kirjoitin vain "Tietty sarjoja ja leffoja tulee kanssa kateltua netistä ja kuunneltua musiikkia.", niin tälläkertaa tähän perään jatkoin lauseella ":) Naapurit ei ainakaan valita ko kuuntelen langattomilla kuulokkeilla musaa ja itttekseni jammailen ympäri kämppää. Kissat kyllä kattoo välillä ihmeissään, että mitähän toikin nyt koikkelehtii tuossa."

Anyways... Parin päivän viestittelyn jälkeen hän kysyy haluaisinko antaa s-postini johon hän voisi lähettää kuvansa, mikäli haluan nähdä. Vastaukseni tähän on tyyliin "Kuten aika yleinen sanonta kuuluu, "kuva olis kyllä kiva", eli mielelläni." ja samassa viestissä sekä annan s-postini että kysyn mikäli hän haluaisi tavata tässä lähiaikoina ko olen tulossa vapaille.
Kyllä, kysyin treffeille näkemättä naisen kuvaa. Tässä vaiheessa olin saanut jo sellaisen mielikuvan keskusteluistamme, että jokatapauksessa kysessä on henkilö jonka seurassa tulisin viihtymään. Kun avasin kuvan, niin... wau!

Ekat treffit sovittiin sunnuntaille parin päivän päähän. Se odottaminen ja kämppää ympäri pyöriskely oli tuskasaa. :) Mutta treffipäivä tuli ja tapaaminen toteutui. Yllätyksekseni en kasvotusten ollut niin hermostunut kuin luulin ja juttua tuntui tulevan molemmilta suht luonnollisesti, miltein kolmen tunnin ajan.
Se mikä jäi mieleen ja viehätti erityisesti oli hänen ihmettelevä ja pohtiva katse, jonka näin sivusilmällä, kun kerroin hänelle että minua kiinnostaisi joskus opetella kunnolla ihan perinteisiä paritansseja ja että olin juhannuksena ollut lavatansseissa.
Treffien lopulla molemmat kerroimme kiinnostuksen uuteen tapaamiseen ja hän ehdotti elokuvan taikka animesarjan jakson katsomista taikka jotain lautapeilä. Tässä sitä nyt on keskusteltu joka päivä molempien aloittamana ja pirulainen tuppaa miun ajatuksiin kokoajan. :) Toiset treffit on sovittu nyt viikonlopulle.

Ensimmäistä kertaa treffejä odottaessa mie tunnen itteni rauhalliseksi ja rennoksi mäni tapaaminen kuinka tai mihin suuntaan tahansa ja kuitenkin saaden häntä ajatuksista poies.

Eiipä tällä kirjoituksella varsinaista päätä/häntää ollut, mutta ajattelin kertoilla mitä miulle kuuluu.

8

74

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toiseksi viimeisen kappaleen viimeinen lause pitäisi kuulua;

      "[...]ja kuitenkin saamatta häntä ajatuksista poies."

      Myöskin pitännee mainita että tässä toista päivää olen ollut tupakoimatta. :) Eiköhän tämä tästä, kun pientä motivaattoria on takana.

    • söldkfaök

      Kiva kuulla kivojakin kokemuksia tältä palstalata :) onnea ja ota vaan rennosti!

    • Kiitos tarinasta!

    • palstailija

      Onnea! Ihmettelisin jos ei teikäläinen löytäisi seuraa :). Nähtävästi oot saanut kirjoituksissasi näkyvän rentouden siirrettyä myös niille treffeille. Jännittäminen on normaalia, mutta pirulainen, jos liikaa jännittää antaa itsestään väärän kuvan. Eikä sellasesta ihmisestä saa paljon irti. Rennosti vaan eteenpäin :)

    • Kiitos kun toit edes hieman positiivisuutta tälle palstalle. Lycka till jatkossakin ;)

    • Tulevaisuus.odottaa

      Tällä menolla pääset kohta tapaamaan hänen kakanväriset lapsensa. :)

    • Ex-----PUA

      Hyvä homma. Olen kanssa kuullut, että kuvattomat voivat olla varsin kivoja yllätyksiä.

      Toivotaan parasta, ja että kolmas kerta toden sanoo.

    • hyväätorstaitaaa

      Onneksi olkoon!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      117
      1271
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      224
      1015
    3. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      67
      970
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      58
      942
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      896
    6. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      250
      840
    7. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      36
      778
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      765
    9. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      752
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      726
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      680
    12. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      51
      627
    13. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      608
    14. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      176
      503
    15. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      494
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      488
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      477
    18. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      474
    19. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      446
    20. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      444
    Aihe