Pystyykö ja ennenkaikkea saako halleilla keilata sukkasiltaan ilman oikeita keilakenkiä? Ongelma on se että räpylän koko on about 50 ja niitä vuokrakenkiä ei tahdo olla noin isoja.
Keilaus sukkasiltaan?
10
8642
Vastaukset
- ei saa
Jos kenkien koko on ongelmana, osta tarkoitukseen sopivat kengät ja laitata niihin suutarilla pohjanahat. Minkälaiset? neuvoja saat varmasti halleissa toimivista keilaukseen erikoistuneista huolloista/myymälöistä(mikäli ei sitten sieltä löydy tarpeeksi isoja kenkiä)
Saattaa myös olla ettei hallin pallotkaan ole sinulle sopivia, jalan koosta päätellen ei sinun kätesikään vissiin ihan snadi ole.
Asialliset välineet tekee harrastuksesta mukavan, eikä maksa ihan hirveitä. :-)- fendert
Mites se vauhti otetaan kumpi jalka ensin ja
milloin viedään pallo taakse
Pitäis mennä ensi kertaa - Catrikki
fendert kirjoitti:
Mites se vauhti otetaan kumpi jalka ensin ja
milloin viedään pallo taakse
Pitäis mennä ensi kertaaYleensä neljän askeleen vauhti. Jos olet oikeakätinen eli heität palloa oikealla kädellä niin aloitat oikealla jalalla. Ja vasemmalla jos olet vasenkätinen. Vastakkaisen jalan pitäisi jäädä siis eteen kun irrotat pallon.
Ensimmäisen askeleen kun otat niin pallon pitäis lähteä taakse ja sitten askeleiden mukana se tuodaan eteen ja irroitus=) - esa
Catrikki kirjoitti:
Yleensä neljän askeleen vauhti. Jos olet oikeakätinen eli heität palloa oikealla kädellä niin aloitat oikealla jalalla. Ja vasemmalla jos olet vasenkätinen. Vastakkaisen jalan pitäisi jäädä siis eteen kun irrotat pallon.
Ensimmäisen askeleen kun otat niin pallon pitäis lähteä taakse ja sitten askeleiden mukana se tuodaan eteen ja irroitus=)Miten toi menikään "ensimmäinen askel ja pallo jo menossa taakse? Tuon voisi käsittää monella tavalla =)
- YLähoi
Catrikki kirjoitti:
Yleensä neljän askeleen vauhti. Jos olet oikeakätinen eli heität palloa oikealla kädellä niin aloitat oikealla jalalla. Ja vasemmalla jos olet vasenkätinen. Vastakkaisen jalan pitäisi jäädä siis eteen kun irrotat pallon.
Ensimmäisen askeleen kun otat niin pallon pitäis lähteä taakse ja sitten askeleiden mukana se tuodaan eteen ja irroitus=)Se on 5ASKELEEN VAUHTI!
- keilaaaja
YLähoi kirjoitti:
Se on 5ASKELEEN VAUHTI!
5 askeleen vauhti.
Jos olet oikeakätinen lähdet vasemalla jalalla.
Jos olet vasuri niin oikealla jalalla.
Pallo liikkeelle kun olet astumassa 2. askelta.
- Siiri
Hallien vuokrakengissä on jo useissa paikossa aina 52 asti kenkiä...
- viira
Jos keilaat usein, niin sitten kannattaa hankkia omat kengät. Jos taas olet lajia harvemmin harrastava, niin koita löytää jostakin sopiva halli, jossa on sopivan kokoisia kenkiä! Itselläni on ongelmana jalan pienuus. Usein pitää hakea lasten kengät. Sopivan hallin kenkineen kun löytää, niin siellä on kiva käydä silloin tällöin.
- ei ku
jos olet oikee kätinen aloita vasemmalta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
. .
,,,;,,, - zaul
Se on vaarallista nimittäin todellaa liukkaat itse heitin kerran erehdyksissäni ja kaatusin ( rata oli todella liukas) ja ranne murtui kun pallo tuli päälle... joten en suosittele !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3253855Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283570Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42270- 1121684
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181588Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241329Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j137945Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit100902Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79855- 86771