Olen tapaillut kivaa naista tässä parin kuukauden ajan. Ongelmana on, että minusta meidän välillä ei ole mitään kemiaa, sängyssä siis. Tullaan kyllä hyvin juttuun, mutta en syty häneen, ei siis mitään seksuaalista himoa tai halua. Enempi kun kavereita oltaisiin. Juttu kyllä luistaa ja kivaa on yhdessä muuten.
Tuleeko sellainen kemia myöhemmin, vai olisiko tämä parasta lopettaa tähän? Seksi on kyllä ihan ok, silloin harvoin kun sitä on, mutta enemmän se on mekaaninen suoritus kuin himoa toisen iholle. Eksäni kanssa (aikoja sitten) tilanne oli aivan eri; emme pysyneet irti toisistamme sitten millään. Suhde kaatui ihan muuhun, mutta kemia oli tunnettavissa.
Tuleeko sellainen kemia myöhemmin, vai olisiko tämä parasta lopettaa tähän? Seksi on kyllä ihan ok, silloin harvoin kun sitä on, mutta enemmän se on mekaaninen suoritus kuin himoa toisen iholle. Eksäni kanssa (aikoja sitten) tilanne oli aivan eri; emme pysyneet irti toisistamme sitten millään. Suhde kaatui ihan muuhun, mutta kemia oli tunnettavissa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Niinkuin olet eksäsikin kanssa sen huomannut, niin jos kemiat natsaa niin ne matsaa heti alusta alkaen jos on natsatakseen. Päinvastoin suhde kun etenee niin väkisinkin seksi vaan näivettyy alkuajoista jolloin suhteen alun huuma ja kiima saa pään toisesta sekaisin..
Toki voit jonkin aikaa kuulostella tilannetta mitä tuosta tulee, jos et ole seksin vaan rakkauden perässä liikkeellä.
Tjaah, voisikohan se viileys johtua siitä kun minulla on pakottava tarve aina kakata hänen päälleen?
Har har har har har!!!111!!111
kiitos asiallisesta vastauksesta keddu (minä en ole tuo edellinen mcjaco). Niin, tuota olen miettinyt kovasti. Seksi kuitenkin parisuhteessa on tärkeä juttu, ainakin minulle. Ja kun tosiaan on sellainen fiilis, että tämä on enemmän kaverijuttu...
Et todellakaan ollut tuo edellinen, se on sekopäinen har-mies, karannut taas Miehen logiikasta :D :D Mitä tulee alkuperäiseen kysymykseen niin minäkään en usko että intohimo syttyisi myöhemmin, mahdotonta se ei ole mutta epätodennäköistä. Sitä kuuluisi juurikin olla suhteen alussa, mitä enemmän sitä parempi koska se tuppaa laimentumaan suhteen ikääntyessä.
Oman kokemukseni mukaan ei tule myöhemmin.
Tähän on mahdotonta vastata. Joskus tulee, ja joskus ei. Joskus sitä kemiaa on heti alussa paljon ja se kestää loppuun saakka, ja joskus se uskomaton kemia sammuu totaalisesti ja muuttuu jopa ällötykseksi parissa vuodessa.
Minulla joskus nuoruuden suhteessani oli alussa kemiaa. No, se kuoli vuodessa. Suhde kesti 3 vuotta. Sitten olin naimisissa 8 vuotta. Kemia oli vahva alussa, ja ihan kohtalainen suhteen loppuun saakka. Ei enää sellaista erityistä, mutta riittävää. Nykyisessä suhteessani mitään "perhosia" ei koskaan tullut, vaan suhde kasvoi kaveripohjalta. Seksi tosin on aina ollut todella hyvää. Saan orgasmin, tekniikka hallussa. Mutta siis mitään "hurjaa ilotulitusta" fiilispuolella ei alkuun tullut yhtään. Eikä tavallaan tule vieläkään, mutta seksissä on koko ajan vuosien varrella ollut enemmän ja enemmän leikkimielisyyttä, rentoutta ja monipuolista laatua. Paljon parempi seksielämä nyt, kuin koskaan silloin kun oli sitä "kemiaa, kutinaa..." Yhdessä oltu nyt 7v.
Että niin tai näin, vaikea sanoa... Mutta jos seksi on oikeasti huonoa, niin sitten voi olla ongelmia.