Ei viittiny katsella toimettomana tätä pakolaishyysäystä,suunniteltua moskeijoiden rakentamista ja puheita siitä, tänne mahtuis vielä enemmän "pakolaisia"Kuppi tuli täyteen,en halua olla siinä mukana,olen tästä ulkona.Odotan vain innolla mistä tulisi oikea isänmaallinen Johtaja jota seuraisin,olen valmis kuin partiolainen.Homovouhotuksen vielä nippanappa kestin mutta tätä en.Ikävä seurata miten omaa kansaa kohdellaan PS ja säästyyhän siinä joku sentti rahaakin
Erosin viikolla kirkosta
KaikenSeKestää
13<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Erosin kirkosta aikaa sitten homosyrjinnän vuoksi. Nyt liityin uudelleen että saadaan pakolaisille apua. Lähimmäiset tarvitsevat apua kun pakenevat kauheuksia. Toivottavasti tänne saataisi vastaanottokeskus.
Kirkosta eronnut, käänsit selkäsi inhimilliselle hädälle, ei siinä mitään jos luulet parantavasi maailmaa ratkaisullasi, mutta älä mainosta tekoasi näin näyttävästi, asenteesi näkyy läpi.
Olen eronnut kirkosta jo yli 30 vuotta sitten ja nyt haluaisin erota tuosta pormiesten pierunhajusta, mutta kaippa se on ylipääsemätön juttu.
Muuta muualle......niin pitkälle että ei hajut haittaa.
Mielestäni tähän kaikkeen on ratkaisu!
ANUSLÄPPÄ ja Anal-Lube.
Tämä on kaikki vaan seurausta Neuvostoliiton romahduksesta,mtta kaikenkaikkiaan oli hyvä että romahti,saatiin näin Eurooppaankin monikulttuurinen tiedevoittonen maailma.
Uskokaa tai älkää Venäjä on meidän pelastus ajamaa nuo mutiaiset maasta ulos.Ennen venäläinen kuin uskonkiihkoilija.Huomenna saapuu muuten Tornioon junalastillinen pakolaisia että siitä vain auttamaan..hah
Suomessa rikoslaki (13.5.2011/511) määrittelee kiihottamisen kansanryhmää vastaan 11 luvussa, joka sisältää sotarikokset ja rikokset ihmisyyttä vastaan:
Joka asettaa yleisön saataville tai muutoin yleisön keskuuteen levittää tai pitää yleisön saatavilla tiedon, mielipiteen tai muun viestin, jossa uhataan, panetellaan tai solvataan jotakin ryhmää rodun, ihonvärin, kansallisen tai etnisen alkuperän, uskonnon tai vakaumuksen, seksuaalisen suuntautumisen tai vammautumisen perusteella taikka niihi rinnastettavalla muulla perusteella, on tuomittava kiihottamisesta kansanryhmää vastaan sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.[1]
Lisäksi 10 a §:ssä erotetaan rikoksen törkeä muoto.
Solvausta ja panettelua ei sinänsä laissa määritellä, mutta lain esitöissä annetaan esimerkkejä:
”Tyypillinen rangaistava menettely olisi sellaisen tiedon, mielipiteen tai muun viestin levittäminen, joissa ryhmään kohdistuvaa väkivaltaa tai syrjintää pidetään hyväksyttävänä tai toivottavana tai ihmisiä verrataan eläimiin, loisiin jne. tai yleistäen väitetään heitä rikollisiksi tai esitetään alempiarvoisiksi jne.”[2]
Tuomittuja
Tuomiot kiihotuksesta kansanryhmää vastaan olivat ennen melko harvinaisia. Ennen vuotta 2001 niitä on ollut 4–5.[3]
Espoon käräjäoikeus tuomitsi 27. maaliskuuta 2008 blogisti Mikko Ellilän kiihottamisesta kansanryhmää vastaan 60 päiväsakkoon ja poistamaan kirjoituksen netistä.
Tampereen kärjäoikeus tuomitsi 3. toukokuuta 2008 Seppo Lehdolle 2 vuoden 4 kuukauden ehdottoman vankeusrangaistuksen yhdentoista syytekohdan perusteella: törkeistä kunnianloukkauksista (9 kohtaa), kiihottamisesta kansanryhmää vastaan (1 kohta) ja uskonrauhan rikkomisesta (1 kohta). Lisäksi tuomittiin sotilasarvon menettäminen, neljänkymmenen nettisivuston poistaminen sekä erinäisiä korvauksia yhteisvastuullisesti rikoskumppanin kanssa 75 000 euron edestä. Kansanryhmää vastaan kiihottaminen tapahtui mm. esittämällä Allahia tai profeetta Muhammadia kuvaavia hahmoja sekaantumassa eläimiin. Lehdon rikoskumppanin yhdeksästä syyksi luetusta kohdasta yksi oli kiihottaminen kansanryhmää vastaan. Tuomio 1 vuosi ja 2 kuukautta ehdollista.
Helsingin hovioikeus vahvisti helmikuussa 2009 käräjäoikeuden langettaman 30 päiväsakon rangaistuksen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan runokirjan vuonna 2005 julkaisseelle miehelle. Käräjäoikeus piti osaa kirjoituksista uhkaavina ja solvaavina ja katsoi kirjan olevan rasistista propagandaa. Kirjassaan mies oli esittänyt muun muassa, että kolmannen valtakunnan juutalaisiin kohdistama joukkotuho oli hyväksyttävä ja toivottava toimenpide.[4]
Kouvolan hovioikeus tuomitsi joulukuussa 2011 perussuomalaisten kansanedustaja James Hirvisaaren 25 päiväsakkoon kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Syynä oli muslimeja halventava kirjoitus Kikkarapäälle kuonoon verkkolehti Uudessa Suomessa.
Kymenlaakson käräjäoikeus tuomitsi maaliskuussa 2012 kotkalaisen kaupunginvaltuutetun Freddy van Wonterghemin sakkoihin kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Hovioikeus piti tuomion voimassa, eikä korkein oikeus myöntänyt valituslupaa. Syynä oli kommentti verkkolehti Uuden Suomen uutiseen muslimitytön saamasta raipparangaistuksesta.[5]
Korkein oikeus tuomitsi 8. kesäkuuta 2012 kielitieteilijä Jussi Halla-ahon sekä uskonrauhan rikkomisesta että kansanryhmää vastaan kiihottamisesta 50 päiväsakkoon. Tuomioon johti Scripta-blogissa julkaistu kirjoitus Muutama täky Illmanin Mikalle, jossa kirjoittaja väitti ja esimerkein osoitti, että suomalaisessa oikeuskäytännössä vallitsee kaksoisstandardi: suomalaisista voi kirjoittaa rankaisematta tavalla, joka johtaa syytteisiin jos vastaavanlaiset väitteet esitetään somaleista tai islamista.
Ylivieska-Raahen käräjäoikeus tuomitsi lokakuussa 2013 Magneettimedian päätoimittajan Juha-Matti Kärkkäisen 90 päiväsakkoon kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuomio tuli Kärkkäisen Magneettimedia-lehdessä ja sen verkkosivuilla syksyllä 2012 ja keväällä 2013 julkaisemista juutalaiskirjoituksista. Lisäksi Magneettimedia tuomittiin maksamaan yhteisösakkoa 45 000€. [6]
Satakunnan käräjäoikeus tuomitsi 7. marraskuuta 2013 Markus Janssonin 50 päiväsakkoon kiihottamisesta kansanryhmää vastaan sekä määräsi tämän poistamaan loukkaavan blogikirjoituksen. Kirjoitus käsitteli ruotsalaisessa uimahallissa tapahtunutta nuorten tyttöjen ahdistelutapausta. [7]
Pirkanmaan käräjäoikeus tuomitsi 13. helmikuuta 2014 Anu Palosaaren kiihottamisesta kansanryhmää vastaan sekä uskonrauhan rikkomisesta 85 päiväsakkoon, sekä poistamaan ja hävittämään kolme blogikirjoitustaan. Palosaari oli arvostellut blogissaan muslimikulttuuria ja käyttänyt halventavia ilmaisuja afrikkalaista alkuperää olevista sekä muslimeista.
Olen monesti miettiny semmosta,että luuleeko ne poliitikot että ihmiset valitsee ne sinne huonontamaan kansan asioita.
Vai onko ne vain niin mulkkuja ettei ne välitä.
Mutta...ovat siis joko mulkkua tai idiootteja..tai molempia.
Tuossa justiin autoa tankatessa juttelin yhden Kemistä tulevan kaverin kanssa.Kysyin miltäs siellä näyttää tarkoittaen pakolaisia.Sano että kusessa ollaan,pelottaa katsoa kun tuhatpäinen miesporukka liikkuu kaduilla,säännöistä piittaamatta,ylimielisinä.P..kele meidän pitää alkaa varautumaan pahimpaan,voin vain mielessäni kuvitella mitä kaikki tuo paska sisältää.
Jos joku eroaa kirkosta sen takia että se auttaa pakolaisia niin se onkin ensimmäinen kerta kun kirkosta erotaan sen takia että se noudattaa Jeesuksen opetusta.
:,(
Pakolaisia hah..Euroopasta on tulossa 8000miestä käsittävä joukkio joka särkee ja tuhoaa kaiken mennessään,ehkä ensi viikolla jo meillä alkaa suvakilla hymyt hyytyyn PS.seuraa sie mitä ympärillä tapahtuu.Kirkosta erotaan 300-400 ihmisen päivävauhtia juuri nuista syistä