Akne, tulehtuneet patit ja isotretinoiini

Hei!

Olen 38-vuotias mies ja aloitin noin viisi viikkoa sitten elämässäni kolmannen isotretinoiini-kuurin (kaksi ensimmäistä, n. 16-17- ja 25-vuotiaana Roaccutania ja nyt viimeisin Isotretinoin Actavista). Minun ongelma ovat oikeastaan teini-iästä saakka olleet sellaiset ihonalaiset tulehtuneet isot patit. Teininä niitä tuli paljon leukaperiin ja nyt aikuisena ylävartaloon (rintakehään ja olkapäihin). 25-vuotiaana syödyn kuurin jälkeen iho pysyi pitkään melko hyvänä, mutta nyt viimeisen vuoden aikana tilanne pahentui taas niin, että piti käydä ihotautilääkärilta hakemassa taas uusi kuuri.

Nyt viiden viikon jälkeen naama on aika hyvässä kunnossa, mutta olkapäissä olevat patit tuntuvat vain pahentuneen. Annokseni on tällä hetkellä 40 mg päivässä (kokeiltiin 50 mg, mutta kolesteroli pomppasi niin reilusti ylös, että päätettiin pudottaa annosta). Kysymykseni kuuluukin, tuleeko joillakin muilla tuollaisia isoja, tulehtuneita patteja vartaloon ja jos tulee, pääseekö niistä tällä lääkkeellä eroon? Kauanko ns. pahenemisvaiheen pitäisi kestää? Milloin voin odottaa oikeita tuloksia?
2116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat
  • Työnnä sinä ne elintavas sinne missä aurinko on jo laskeutunut.Noilla elintavoilla ei paranneta yhtään aknea!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aikuinen_ukko kirjoitti:

Hei!

Olen 38-vuotias mies ja aloitin noin viisi viikkoa sitten elämässäni kolmannen isotretinoiini-kuurin (kaksi ensimmäistä, n. 16-17- ja 25-vuotiaana Roaccutania ja nyt viimeisin Isotretinoin Actavista). Minun ongelma ovat oikeastaan teini-iästä saakka olleet sellaiset ihonalaiset tulehtuneet isot patit. Teininä niitä tuli paljon leukaperiin ja nyt aikuisena ylävartaloon (rintakehään ja olkapäihin). 25-vuotiaana syödyn kuurin jälkeen iho pysyi pitkään melko hyvänä, mutta nyt viimeisen vuoden aikana tilanne pahentui taas niin, että piti käydä ihotautilääkärilta hakemassa taas uusi kuuri.

Nyt viiden viikon jälkeen naama on aika hyvässä kunnossa, mutta olkapäissä olevat patit tuntuvat vain pahentuneen. Annokseni on tällä hetkellä 40 mg päivässä (kokeiltiin 50 mg, mutta kolesteroli pomppasi niin reilusti ylös, että päätettiin pudottaa annosta). Kysymykseni kuuluukin, tuleeko joillakin muilla tuollaisia isoja, tulehtuneita patteja vartaloon ja jos tulee, pääseekö niistä tällä lääkkeellä eroon? Kauanko ns. pahenemisvaiheen pitäisi kestää? Milloin voin odottaa oikeita tuloksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu