Voiko äiti kieltää uuden äitipuolen osallistumisen

Mietiskelijä1234

Voiko äiti kieltää isän uuden naisystävän osallistumisen lasten arkeen?

Kyseessä on siis yhteishuoltajuus, ja lapset asuvat virallisesti äidillään. Lapset säännöllisesti viikonloppuisin isällä (jossa asuu myös naisystävä) sekä arkisin illalla vierailulla. (Etäisyys 1km)

Kysymys kuuluukin, voiko äiti kieltää viikkoyökyläilyt sillä verukkeella, että naisystävä (avopuoliso) veisi lapset hoitoon, ja se ei äidille käy?

Sanotaan vielä, että avopuolisolla pätevyys työskennellä päiväkodissa, eli ihan luotettavakin lasten kanssa.

3

273

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sormikuolio

      Ei voi, mutta on syytä huomioida että ei mennä äidin ajalla toisen naisen puolesta sähläämään väärälle reviirille. Äiti pelkää ja äidin suojeluvaisto voi toimia hyvään suuntaan tai huonoon. Äidin on hyvä ymmärtää että koko maailma vaikuttaa lapseen ja lapsi on kasvatettava kuin varikset tekevät.

      Olemme lapsesta vastuussa mutta emme omista hänen tulevaisuutta, tulevaisuuden muokkaamis yrityksissä olisi syytä olla varovainen. Urheilukentillä näitä vanhempia näkee ihan riittävästi. Minusta olkaamme variksia, lapsi kasvatetaan hyvin ja ohjaten "suojaten" mutta hän itse päättää tulevaisuudestaan ja läheisistään keitä haluaa tavata. Menettämisen pelko on usein liian ohjaava,sillä lopulta me kaikki menetämme aivan kaiken.

      • Mietiskelijä1234

        Ihana vastaus!

        Veikkaan että tässä tilanteessa juuri tuo menettämisen pelko äidillä kyseessä. Isä ja nainen kuitenkin olleet jo useamman kuukauden yhdessä, ja äitillä ei ole mielenkiintoa olla edes moikkausväleissä naisen kanssa (hankalaa, kun väistämättä törmäävät välillä niin, että lapsetkin mukana, ihmettelevät kovin. Joskus äiti kieltänyt lapsia myös vilkuttamasta, jonka tehneet salaa kun äiti ei katso)

        En tiedä onko pelko sitten siitä, että isän ja äidin välit huononisi, vai siitä että äitipuoli olisi parempi äiti kuin hän itse.
        Etenkin, kun lapset ovat viettäneet isän luona enemmän aikaa naisen myötä.

        Itse olen sitä mieltä, että äiti on aina äiti ja isä isä. Puolisot sitten niitä luotettavia aikuisia keneen turvautua.


    • pulmunen7269

      No ei tietenkään voi. Silloin kun lapsen ovat isänsä luona, on isällä oikeus päättää siitä, kuka lapsista huolehtii. Hän itse, uusi puoliso, isovanhemmat, MLL-lapsenvahti... Lapsen äidillä ei ole asiaan mitään sanottavaa.

      Ärsyttää tuollaiset äidit, joiden itsetunto on niin huono, että pelkäävät äitipuolen vievän heidän paikan, olevan parempia tms. Siitähän tuossa useimmiten on kyse, jos ei ole mistään päihdeiden väärinkäyttäjästä tms äitipuolena kyse. Äidit ottavat lapsista aseen, ja äitipuolesta ammuksen. Isää vastaan.

      Minä muuten olen äiti... Ja muistan hyvin sen ajan jostain vuosien takaa, kun en olisi edes halunnut lapsen äitipuolen tapaavan lastani. =D Että tiedän kyllä mistä puhun. Onneksi elämä on kasvattanut, ja kasvatti silloin jo nopeasti. Kiitokset mm. exälleni, joka piti päänsä. Tänä päivänä lapsella on sekä hyvä äiti, että hyvä äitipuoli.

      Minä olen myös äitipuoli, ja hemmetin kyllästynyt siihen, että puolisoni lapsen äiti omalla käytöksellään vaikeuttaa perheemme elämää. Hänkin on mm. tarkka siitä, että minkä verran minä saan lapsesta huolehtia yms. Säätää pientä jatkuvasti. Raskasta. No, jospa hänkin pian oppii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      106
      7678
    2. 107
      5848
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5137
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4516
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3200
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      55
      2937
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      57
      2881
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2427
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2424
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2026
    Aihe