Voin siis onnitella aivan hyvästä syystä itseäni aikoinaan nappiin menneestä ammatinvalinnasta & koulutuksesta.
Nimittäin tulevaisuudessa ei minulta ja kollegoiltani työt ainakaan lopu, mikäli on uskominen tämänkin palstan kirjoittajien psyykkisestä tilasta. Viestien rivien välistä voi lukea sen huutavan mielenterveyspalvelujen tarpeen mitä heillä tällä hetkelläkin on.
Nimittäin tulevaisuudessa ei minulta ja kollegoiltani työt ainakaan lopu, mikäli on uskominen tämänkin palstan kirjoittajien psyykkisestä tilasta. Viestien rivien välistä voi lukea sen huutavan mielenterveyspalvelujen tarpeen mitä heillä tällä hetkelläkin on.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Loppuu se, nimittäin julkisella sektorilla ei ole varaa hoitaa, eikä palkata. Vanha tuttu tapa Suomessa, lääkeresepti käteen ja ulos ovesta.
Näin se juuri menee. Mielenterveyspalveluita on ajetti alas niin kauan kuin kokoomus on ollut hallituksessa ja tulevaisuudessa kaltaisiani hulluja on kadut ja palstat täynnä. Uusi uljas maailma.
Jos koulutuksesi on mielisairaanhoitaja se on auttamattoman vanhentunut. Nykyisin on lääkkeitä ja avohoitoa & vertaistukea netissä, mm, juurikin tällä palstalla. Entisistä psykiatrisista sairaaloista tehty kovaa vauhtia pakolaisten vastaanottokeskuksia . Vanhusten dementiaosastoilla voi olla koulutuksellasi käyttöä.
Kutsutko tämän palstan oksennuksia vertaistueksi?
Touché! :DDD
Kyllä kutsun. Tämä palsta on yksik harvoista paikoista jossa ATM saa kuulla totuuden.
Kesän Optiossa oli kirjoitus Hyvästi työ, jonka mukaan mm. sairaanhoitajat korvataan roboteilla, joten tulevaisuudessa siirryt joko vapaaehtoistyöntekijäksi tai työttömyyskortistoon halusi mukaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13773483/mihin-allalle-kannattaa-hakea
Psykiatriaan erikoistunut sairaanhoitaja. Esim poleilla taitavat toimia.
Todellakin asiakkaita riittää ja jonot pitkiä.
Hoitoalaa ajetaan hyvin ahtaalle tässä maassa, koska se ei ole tuottavaa kuten lääketeollisuus, siispä pillerit poskeen ja kadulle, on se maan tapa myös tulevaisuudessa. Ja etenkin silloin.
Tälllä palstalla tosin näemme naisten seksuaalisesta syrjinnästä aiheutuneita vaurioita, ja niiden hoitamiseen on aina toimineet, ja tulevat aina toimimaankin "luonnon omat lääkkeet".
Suomi nousuun nussimalla! Kun ätmi saa pillua hän alkaa tehdä työtä tän maan eteen.
Uskallan epäillä