Olen vihainen

Sofi_27

Olen vihainen itselleni, että olen päästänyt itseni näin huonoon kuntoon. Ennen parisuhdetta (huonoa sellaista) olin juuri päässyt hyvään kuntoon ja nyt, alle kaksi vuotta siitä olen lihonut, luulisin, 12 kiloa, eikä kyse ole enää lihaksesta. Pari suhde loppui, mutta kilot jäi! Sentään lihominen itsessään on loppunut, mutta en tiedä miten pitäisi alkaa syödä, kun joka suunnasta tulee erilaista ohjetta. Enkä siedä nälkää... Painan varmaankin lähemmän 75 kiloa jo, sairasta. Aikoinaan laihdutin 70:stä viisitoista kiloa ja päätin, ettei koskaan enää moista lukua. Ja tässä sitä ollaan... Vähintään kymmenen on lähdettävä !!!

Mikä olis paras tukiryhmä, onko sellaisia ?? Tai onko jotakuta, joka olisi noin samoissa mitoissa ja haluaisi alkaa tsemppariksi vaikka mailin välityksellä. 165/75 ?

[email protected]

8

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sofi_27

      Eikö oikeesti ketään lähde kaveriks laihikselle? Mä kävin tänään lenkillä ja salilla jo :) -ap

    • hpv

      Pois alkoholi, sokeriset juomat, pulla, karkit jne. ja tilalle runsaasti kasviksia. Nälkää ei tarvitse nähdä kun kasviksia voi syödä käytännössä rajoituksetta.

      Itse tiputan tällä hetkellä painoa puolinutrauksella. Sopii minulle hyvin vaan ei kaikille.

      Tämä palsta on aika kuollut Puustisen spämmäyksen takia, parempia palstoja löytyy ja naisille voisivat jotkut naistenlehtien keskustelupalstat olla parempia.

      • Sofi_27

        Makeat eivät kyllä ole ongelma. Vika lähinnä määrissä ja liikkumattomuudessa, myöskin ulkona syöminen on paheeni. Jaa-a, enpä tiedäkään Puustisesta. Mut okei, kiitos vinkistä !


      • hpv

        Itsekin syön isoja annoksia ja pääasiassa ulkona. Olen vaan muuttanut annosten koostumusta eli vähentänyt pääruokaa ja lisännyt kasviksia. Syön edelleen esimerkiksi kebabia (pitsaa, lihapiirakkaa, makkaraa ym. hyvin harvoin) mutta tilaan annoksen runsaalla salaatilla ja vähemmällä kebablihalla. Pääasiassa syön ulkona kylläkin lounaan, jonka koostan lautasmallin mukaan. Kotona lähinnä kasviksia, papuja jne. tai smoothieta.

        Itse liikun runsaasti (40 km kävelyä viikossa ja 3 kertaa viikossa punttisali) mutta liikunnan merkitys energiankulutukseen on keskimäärin aika pieni. Laihduttajan kannattaa mieluummin keskittyä voimaharjoitteluun koska se estää lihaskatoa joka on uhkana laihduttaessa.


    • Pokke

      reipas hyötyliikunta on parasta. Pitkät reippaat lenkit. Lenkkiseuraa kaipaisin-mistä päin olet?

      • Sofi_27

        Helsingissä asun. Ap.


    • Onnea_muutokseen

      Tee muutos vähitellen, askel kerrallaan. Silloin muutos on pysyvintä, eikä tule liika stressi hommasta. Äläkä liikaa vihaa itseäsi. Vihaten et saa tehtyä itsellesi rakastavia tekoja. Viha todennäköisesti vain sotkee elimistösi herkkää tasapainotilaa (hormonit, aivokemia). Eli koeta muuttaa itseäsi vähitellen, rakastaen. Ymmärrän, että on kiva päästä tavoiteeseen heti. Se ei vaan toimi.

      Lenkkeilemällä ei menetä juurikaan kaloreita. Itseni kokoinen höyhensaarelainen saa kävellä 40 km, jotta saa kulutettua ylimääräisen suklaalevyn. Jos et tykkää lenkkeilystä, älä lenkkeile. Kuntosalia tai lihaskuntoharjoittelua kotona suosittelen. Samoin hyötyliikuntaa (portaat, kävelyä julkisten sijaan jne). Laihdutuksessa on se riski, että syö lihaksensa, milloin painonhallinta on entistä vaikeampaa. Jos tykkää syömisestä, niin linnunannoksia ei jaksa pitkään nauttia. Eli lihastreeniä lihasten säilymisen ja kehittymisen vuoksi. Muistaen palautumisen, ettei tuhoa liialla stressillä hyvää kehitystä.

      Syö riittävästi proteiinia ruuasta tai jauheesta. Kannattaa myös jossain vaiheessa katsoa nauttimiensa rasvojen laatua. Ainakaan marganriineja en söisi, ovat liian kemikaalikoktaileja. Korvaa jollakin muulla. Rasvaa tarvitaan, kokonaan siitä ei pidä luopua. Sen on oltava vain laadukasta. Ja vaikka inhoisit kasviksia, niin niissä on se etu, että saat niillä mahan täyteen. Eli opettele syömään raasteita tms. Silloin vatsa on täysi, vaikka syöt hallitusti pääruokaa. Ja kun vatsa on täysi, voi itselleen silloin tällöin antaa luvan johonkin hallittuun herkkupalaan jälkiruuaksi. Koeta välttää kuitenkin pitkälle prosessoituja leivonnaisia jne (ne aiheuttavat riippuvuutta ja niiden keinotekoinen rakenne vahingoittaa suolistoa ja altistaa itsessään lihavuudelle ja sairauksille).

    • Lihasmassa

      Hih, itselle kävi ihan samalla tavalla. Suhteessa tuli painoa yli 10kg ;)

      Vieläkö lenkkiseuraa hakusessa? Tykkään pyöräillä, käydä salilla, juosta ja uida.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1546
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1206
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      228
      1194
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      267
      1058
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      989
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      970
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      953
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      939
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      812
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      72
      802
    Aihe