Sofi Oksanen unessa

Näinunta

Näin yöllä unen, jossa olin hylätyssä kaupungissa Sofi Oksasen kanssa. Päädyimme rakastelemaan kiihkeästi ullakkohuoneistoon ja ympärillä paukkuivat pommit. Kun menimme takaisin ulos, taivaalta satoi lumihiutaleita ja maa oli saanut valkean peitteen.

Heräsin erittäin kiihoittuneessa tilassa. Oikeasti en pidä Sofia erityisen kauniina, mutta tuon unen jälkeen... No, niin.

3

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JumalanRakastaja

      Sofi Oksanen edustaa luovuutta ja villeyttä ja tietyntyyppistä hallitsematonta arvaamattomuutta, yhdyit siis unessasi 'arvaamattoman luovuuden' kanssa oikealla asenteella koska "make love" voittaa aina "warin" aina, war on tuhoavaa luovuutta, make love on synnyttävää luovuutta jonka unessa suljitkin ulkopuolelle paukkumaan. 'Luovuuden rakastamisen' jälkeen sota ulkopuolella olikin rauhoittunut, ja siitä merkkinä viileä keli ja lumihiutaleet "jäitä hattuun"- hengessä. Ullakkohuone symboloi aina ihmisen ajatus- ja hengellisyystasoja.

    • Sofi voi etäisesti muistuttaa jotain tuntemaasi henkilöä taikka sitten hänen viileä älykkötyyliinsä vetosi sinuun erityisesti.

      Hylätty kaupunki voisi kertoa ajatuksesta, että haluat olla seksuaalisessa kanssakäymisessä jonkun kanssa kahden kesken ja rauhassa. En lähde laajentamaan hylättyyn liittyviä ajatuksia. Pommien räjähtely viittaisi orgasmiin ja lumisade yhdessä valkean maiseman kanssa vihjaisi ajatukseen ejakulaatiosta.

      Kiitos unesi jakamisesta.

    • täisohvi

      Mä olin unessa joutunut Sohvin kanssa samaan sänkyyn. Pakenin, kun hänen hiuslisäkkeistään karkasi täitä kimppuuni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1444
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      53
      1354
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1105
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      121
      1061
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      76
      726
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      681
    7. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      562
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      107
      562
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      548
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe