kevyttä meikkiä kehiin!

Juu olen 16-vuotias tyttönen enkä kovin kokenut meikkaaja. Olisko neuvoja luonnollisen, raikkaan meikin tekoon, tämmöselle sporttiselle tytölle? :) Haluaisin korostaa silmiäni sen verran että ne piirtyisivät esiin mutta en halua mitään törkeitä rajauksia. Ja minkälaista luomiväriä, saisi olla aika vaalea, silmät on vihreät? Olen aika lämminsävyinen, semmonen piristävä meikki olisi kivaa osata tehdä (juhlat tulossa) kun en ole kovin paljoa meikkaillut, ihan kivalta näytän ilmankin. ;)
3449
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ehdottaisin sulle ripsiväriä ja maanläheistä luomiväriä. Eli silmiä saat korostettua hyvin tuuheilla ja pitkillä ripsillä. Taivuta ripset ja laita ripsiväriä. Voit käyttää myös ripsiharjaa jos haluat erotellut ripset. Ja vihreisiin silmiin sopii kauniisti maanläheiset sävyt (luomiväreissä) mm. vihreät, beiget, ruskeat, vaal. oranssit ja lähes kaikki murretut sävyt. Itselläni on myös vihreät silmät ja käytän usein vaaleaa beigeä ja varjostan ruskealla. Mutta voit ennen juhlia kokeilla eri meikkejä ja valita sitten parhaan. Onnea ;)

Äänestä
  • Pohjaksi sävyttävä päivävoide(esim. nivea). Kokeile halutessasi valokynää. Esimerkiksi Lumenen sivuilta löytyy hyvät ohjeet, mihin kohtiin valokynää kannattaa laittaa. Itselläni on maybellinen valokynä ja sen ollut ihan hyvä. Laita puuteria nenään, otsaan ja leukaan.
    Poskille hieman poskipunaa, valitse joku lämmin sävy esim. koralli, persikka, jos ne sinulle sopivat.
    Luomille jotakin hyvin neutraalia, ripsiin vaikka tumman ruskeaa ripsiväriä. Voit laittaa myös alaripsiin, jos haluat.
    Huulille joku lämmin huulikiilto.

    Äänestä

Minusta tavalliseen ja kevyeen meikkiin tarvitset meikkivoiteen, jonka kiinnität irtopuuterilla, vähän poskipunaa, ripsaria ja huulikiiltoa. Luomiväriä ei minusta ole aika tarvetta laittaa, mutta vihreille silmille silmille sopivat mm. vaaleanpunaiset, sillä punainenhan on vihreän vastaväri ja täten se korostaa silmien väriä mukavasti. Törkeitä rajauksia et halunnut, rajauksilla saa kuitenkin kivasti silmien muodon esille. Voit käyttää vaikka valkoista tai vaal.ruskeaa rajauskynää, mitään mustaa sen ei tarvitse missään nimessä olla! Valkoinen rajaus alhaalla, silmän limakalvolla, antaa suurentavan vaikutuksen. Mitään naamiota tuskin haluat? Jos ihosi on todella hyvä, niin tuskin tarvitset meikkivoidettakaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LillaMy kirjoitti:

Juu olen 16-vuotias tyttönen enkä kovin kokenut meikkaaja. Olisko neuvoja luonnollisen, raikkaan meikin tekoon, tämmöselle sporttiselle tytölle? :) Haluaisin korostaa silmiäni sen verran että ne piirtyisivät esiin mutta en halua mitään törkeitä rajauksia. Ja minkälaista luomiväriä, saisi olla aika vaalea, silmät on vihreät? Olen aika lämminsävyinen, semmonen piristävä meikki olisi kivaa osata tehdä (juhlat tulossa) kun en ole kovin paljoa meikkaillut, ihan kivalta näytän ilmankin. ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu