latinaa osaavat auttakaa!

Mika Waltari joskus taannoin puhui Paracelsuksen muotokuvasta, jossa luki latinaksi; Kaikki täydellinen Jumalasta, kaikki epätäydellinen perkeleestä. Eli mitä siinä siis latinaksi luki? Kiitos etukäteen.
4122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat
  • Eikös tuota roomaa kirjoitettu pelkillä versaalikirjaimilla, gemenat keskiaikaan keksaistu juttu? Ja U:n tilalla käytettiin V:tä, kuten linkin kuvastakin ilmeneiksen.

    Latinata en sinänsä osaa ollenkana.

    Äänestä

  • Kirjoitettiin, mutta mitä sitten? Kirjoitettiin latinaa muutenkin.

    Äänestä

  • Kuvassa ei lue noin, vaan

    OMNE DONVM PERFECTVM A DEO, IMPERF. A DIABO.

    Siis karkealla tavalla lyhennettyä. Täydennettynä ja kirjoitettuna eri kirjaintasoja käyttäen:

    Omne donum perfectum a Deo, imperfectum a Diabolo.

    Fraasin alkuosa on muunneltu Raamatusta, Jaak. 1:17, jonka alku on Vulgatassa seuraava: ”omne datum optimum et omne donum perfectum desursum est descendens a Patre luminum” ja nykysuomennoksessa seuraava: ”Jokainen hyvä anti ja jokainen täydellinen lahja tulee ylhäältä, taivaan tähtien Isältä”.

    Teksti puhuu siis täydellisestä lahjasta (donum), ei täydellisestä hyvästä (bonum).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


dikkedikke kirjoitti:

Mika Waltari joskus taannoin puhui Paracelsuksen muotokuvasta, jossa luki latinaksi; Kaikki täydellinen Jumalasta, kaikki epätäydellinen perkeleestä. Eli mitä siinä siis latinaksi luki? Kiitos etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu