Haluaisin lähteä au pair:ksi, mutten osaa englantia juurikaan ja ruotsia vain jonkin verran, joten ei ilmeisesti ole mitään mahdollisuuksia lähteä maailmalle, vai olisiko sittenkin? Olen elämää ja maailmaa nähnyt ja jo itsenäistynyt nuorinainen.
Haluaisin lähteä, mutten..
tuleva au pair?
3616
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Missä oot englantia ja ruotsia opiskellu? Suomessa on kielten opetuksen taso sen verran hyvä että jos kursseilla käy ja niistä läpi pääsee niin pärjää kyllä melko hyvin maailmalla. Tietysti on rankempaa ja vaikeampaa aluks mutta jos on pohjaa niin nopeasti kielitaito kehittyy. Ite oon amerikassa ja täällä on paljon au paireja Aasiasta joiden kielitaito on todella heikkoa mutta kyllä nekin pärjäilee ihan hyvin.
ja voithan aina lahtea ukomaille suomalaiseen perheeseen jolloin kielitaito ei ole niin oleellinen asia. Esim kaverini oli italiassa (itse asun taalla) suomalaisessa perheessa vaikkei puhunut sanaakaan italiaa. 4kk jalkeen sekin sujui jo kohtalaisesti ja kyllahan niita kielikursseja jarjestetaan au-paireille ja muille ulkomaalaisille missa pain maailmaa oletkin. Tsemppia!
Hei!
Kaipailemme au pairia Wieniin helmi-heinäkuu(tai pidempään) suomalaiseen perheeseen.
Kielitaito ei siis ongelma ja täällähän sitä oppii!
Kirjoita pian lisää itsestäsi niin otan yhteyttä ja kerron lisää perheestämme!
Emmi, [email protected]