Moi, minulla on autossa lohkolämmitin ja pistokepaikka jalkatilassa. Talveksi haluaisin sisätilalämmittimen. Käykö mikä merkki vaan? Joskus aiemmin kun lueskelin näistä hieman niin sanottiin että sen pitäisi olla samaa merkkiä kuin lohkolämmitin?! Mistä sellaisen voi tietää.... Onko tuo asennus niinkin helppo, että lämmitin telineeseen ja teline kiinni ja pistoke pistokepaikkaan? Ettei mene sähköhommiksi enemmän...
nainen kysyy sisätilalämmittimestä..
auttakeenoloa
18<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kaikki merkit käy, mutta osta pieni Calix. Sen metallinen jalka sopii hyvin kumimato alle, eikä siis tarvita mitään asennuksia tai muita virityksiä.
Kiitos vinkistä!! Tosiaan ei huvittaisi porata mitään reikiä telineille... Täytyy harkita tuota.
Jos autossa olisi pelkkä lohkolämmitin eikä johdotushaaraa jalkatilaan, pitäisi tuon haaran olla yhteensopiva lohkolämmittimen johdotuksen kanssa eli käytännössä samaa merkkiä. Kun sisälämppärin pistorasia kuitenkin on jo valmiina, voi siihen tökätä ihan minkämerkkisen lämppärin tahansa. Lämppärin johdossa on tavanomainen maadoitettu pistotulppa, samanlainen kuin kodin sähkölaitteissa,
Itselläni ovat lämppärit olleet aina Defa-merkkisiä ja olen ollut niihin tyytyväinen. Norjalaisen Defan uudet mallit ovat varsin litteitä. Muovinen kiinnike kiinnitetään ruuveilla jalkatilan sivuun, keskikonsoliin, kartanlukijan puolelle. Lämppäri saa olla siinä paikoillaan talvikauden, kesäksi sen voi ottaa pois. Paikoillaan oleva lämppäri ei vie häiritsevästi tilaa ja pelkästä kiinnikkeestä on vielä vähemmän häiriötä.
Ruotsalainen Calix lienee merkkinä aivan samaveroinen, joten pitäisin valintaa näiden välillä aivan makuasiana.
http://www.defa.com/fi/automotive/warmup/products/interior_heaters/
http://www.calix.se/fi/tuotteet/sisaetilalaemmittimet
Yksi laadukas, mutta harvinaisempi sisätilalämmitin valmistaja on myös Modernum.
Kiitos viestistäsi! Tuo ruuvausjuttu tuossa mietityttää, mitenhän sen saisi onnistumaan... Ettei mene rikki koko muoviosa.
Ei sitä ole pakko ruuvata mihinkään, lämmittimen voi jättää esim. matkustajan jalkatilaan kumimaton päälle kunhan tulee oikein päin eli jalusta alaspäin, puhalluksen voi suunnata vaikka kuljettajan istuinta päin, kyllä se lämpö siitä leviää sitten koko auton sisälle. Näin on mulla sisälämmitin ollut aina kun en halua porailla mitään kiinnikkeitä sisustukseen, ikinä ei tiedä mitä siellä muoviverhouksen toisella puolella on.
Kivasti pyörii ajossa jokapaikassa!
Mä kiinnitin DEFA terminin jalustan ihan semmoisella sisustus panelin muovinastalla. Eli siis ei mitään lisäreikiä vaan jo olemassaolevalla nastalla.
Paras paikka keskikyynärnojassa. Sulaa tuulilasi äkisti. Nippusiteellä vaan siihen kiinni.
Kannattaakohan suoraan tuulilasille pistää puhaltamaan lämpöshokkia, altistaa halkeamiselle.
Niin muuten tekee kun huonosti sattuu.
Nykyisin tuulilasi on kiinnitetty liimalla joten se ei jousta kuten vanhemmissa autoissa käytetty kumitiiviste.
Eräissä automerkeissä on tuulilasi halennut kun sen sulattamiseksi on auton oman lämpimän ilman puhallus on pakkasella suunnattu suoraan jäistä lasia päin.
Phuh, raksalämppärillä olen pahimpana jääaamuna tuupannut menemään. Ei todellakaan sisätilanlämmitin tuulilasia riko.
Ei riko lasia. On sen verran vieno lehmän henkäys, ettei vaaraa ole. 43 vuotta olen käyttänyt eikä mitäänhaittoja.
Huoneistoihin tarkoitettuja lämmittimiä älä käytä. Niissä on useinkin paljaat vastuslangat ja pieni paperinpala tai kuiva lehti hehkuvalle langalle puhaltimen imemänä saa aikaan tulipalon... Autokäyttöön tehdyissä lämmittimissä vastus on yleensä alumiinivalun sisällä ja pintalämpötila niin matala, ettei se lämmittimen sisälle mahdollisa roskia sytytä.
Onneks niissä on niin lyhyet johdot, etteivät ylety minne vaan. Eräskin naisimmeinen kysy joskus, että voisko siitä pistorasiasta vaikka puhelinta, tai läppäriä ladata, ajossa?! tällästä järjenjuoksuu :D
No mut jos siihen saa langatonta sähköä!
Keskikonsoli ei ole lähelläkään tuulilasia, en ole kojelaudalle yllyttänyt laittamaan. On ollut monta talvea keskikonsolissa eikä ole tuulilasi haljennut.
On muuten aika outoa, ettei lämmitinvalmistajat ole keksineet kiinnitystapaa, joka ei tarvitsisi paikkojen rikkomista, eli reikien tekemistä. Paljon on muodissa kiinnitystavat, jotka eivät vaadi jälkiä esimerkiksi seiniin, eikä välttämättä tarrapintojakaan, kun on magneetti. Vähän tulee nyt kehityksen jälkijunassa nämä viritelmät, missä pitää tehdä reikiä auton verhoiluun tai sisustaan.
Kuka katsoo? Juuri porasin ja siirsin läppäriä. Uudet reijät. Ei tipu autonarvo!