Barona varastohommat?

utelias_työtönM

Minkälaista liksaa maksaa kokeneille ukoille? Saako lomakorvauksen yms. liksan yhteydessä, jos tehdään määräaikaisena hommia?

Onko hommat ollu mistään kotosin? Taloja saa varmaan vaihdella tiuhaan, siellä missä hommia on.

Kokemuksia tänne Baronasta. Iso talo tietääkseni on, eli liksat ja muut hoituu normaalisti.

3

936

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suosittelemm

      Eivät taida ikinä maksaa enempää kuin TES sanoo.

      Itse olen ollut baronalla varastohommissa ja pääsin yhdelle varastolle "vakkariksi", eli ei tarvinnut pomppia varastolta toiselle töiden perässä.

      Palkat ja muut hoitui kuten kuuluukin.

      Olen muutamassa vuokrafirmassa ollut ja voin sanoa että barona on näistä kyllä ylivoimaisesti paras vaihtoehto ja voisin mennä uudestaan.

    • liitonmies

      Tutustu alan työehtosopimukseen. Sieltä selviää kaikki.

    • Burana1234

      Olin Baronalla 2010-2011. Pääsin "isoon taloon", joten nollasopparista huolimatta se oli ihan pitkäaikaista kokoaikatyötä. Palkat tulivat ajallaan, ei valittamista, mitä nyt yhteyshenkilöt vaihtuivat aika tiuhaan. En päässyt siihen tehtävään, johon alun perin hain. Se taisi olla vain houkutin, ja oikeat keikat jaettiin sitten tiskin alta niille, jotka oli jo hyväksytty reserviin.

      Ihan alussa tein pari lyhyempää keikkaa. Niistä "sain kenkää" ja työn loppumisesta ilmoitettiin samana päivänä. Baronan lupaukset keikkojen kestosta pitivät kuitenkin suunnilleen viikkotasolla paikkansa. En tiedä, onko tuollainen yhtäkkinen potkiminen enää sallittua. Uutta työputkea sitten kyllä tuli. Ja lopulta päädyin asiakkaan kirjoille.

      Palkka oli tunnilta jopa n. 20 snt parempi kuin TES. Okei, myöhemminhän sitä sitten tajusi, että vakituiset saivat kuussa satoja euroja enemmän, koska kuuluivat työnantajansa kannustinjärjestelmän piiriin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1571
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      981
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      866
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      754
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      750
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      339
      694
    9. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      686
    10. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      684
    Aihe