Kun nyt saimme Suomeen satoja ellei tuhansia uusia hädänalaisia niin kirkolla on mahdollisuus osoittaa tarpeellisuutensa yhteiskunnassa.
Onnea työhönne ja siunausta evankeliumin levitykseen!!
Onnea työhönne ja siunausta evankeliumin levitykseen!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kirkko levittää homoteologiaansa ja on tuota taustaa vasten kirottu:
Luterilainen päätunnustuksemme, Augsburgin tunnustus, sanoo yksiselitteisesti luvussaan kirkollisesta vallasta (CA 28:23-28):
“Mutta kun piispat opettavat ja määräävät sellaista, mikä sotii EVANKELIUMIA vastaan, niin seurakunnalla on tukenaan Jumalan käsky, joka KIELTÄÄ tottelemasta heitä: ’KAVAHTAKAA vääriä profeettoja’ (Matt. 7); ’Vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille TOISTA evankeliumia, hän olkoon KIROTTU’ (Gal. 1); ’Sillä me emme voi mitään totuutta vastaan, vaan totuuden puolesta’ (2 Kor. 13). Edelleen on kirjoitettu. ’Meille on annettu valta rakentaa, ei hajottaa.’ Näin määräävät myös kirkkosäännöt (II quaest. VII, cap. Sacerdotes et cap. oves). Kirjeessään Petilianusta vastaan Augustinus huomauttaa:’Katolisillekaan piispoille ei pidä antaa periksi, jos he erehtyvät ja opettavat mielipiteitä, jotka ovat ohjeellisen Jumalan sanan vastaisia.’ ”
Eli Paavali kiroaa itse Jeesuksen. Hän kun esitti eri oppia kuin Paavali.
Mutta kirkko on mielestäni ollut tarpeellinen ja hoitanut hommansa hyvin. Kirkko ja sen koko väki koostuu kansasta, ei tule taivaasta. Kirkko on siten kansansa näköinen.
Turvapaikan saaneinen kotouttaminen on erittäin vaikeaa, kun kirkko on sännännyt suoraan heitä käännyttämään.
Jäitä hattuun ja antaa itse kunkin päättää omasta uskostaan ilman painostusta.
Tarkoittanet kuitenkin kirkon maineen menneen siinä kun Keskisalo on sanonut eduskunnalle, että homoliitot ei käy.
Se tosiaan on huonontanut entisestään kirkon kuvaa kansan keskuudessa.
Arkkipiispan hyvä esimerkki asiassa saa kuitenkin kirkolliskokouksenkin päät kääntymään ajallaan.
Kirkko ei tähän mennessä auttanut mitenkään tässä pakolaisasiassa. Mutta vapaat seurakunnat ovat nyt mukana auttamassa.