Hallitus lakkauttaa junavuoroja.

Hallitus ajaa kovaa kokoomuslaista politiikkaa, johon on Kepu, ja Persutkin innolla yhtyneet.
Nyt ei näytä olevan aluepolitiikasta tietoakaan, mikä on toisaalta hyväkin. Jos on otettu Suomeen linja jossa mennään markkinaehtoisesti niinkuin Sipiläkin liikemiehenä ajattelee. Menään sitten tasapuolisesti.

Kemijärven junayhteys on vahvasti tappiollinen, joten se kuuluu valtion rahoittamiin osto yhteyksiin, joka taitaa olla vielä voimassa ensivuoden.

Vuosi 2017 tilee olemaan merkittävä vuosi loppuvat voimassaolevat työehtosopimukset, loppuu myös junayhteys Kemijärvelle.

Suomi kun on saatava nousuun meidän kaikkien on jostain tingittävä, niinhän on isä Sipiläkin sanonut.
25<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Kiittäkää Berneriä.

Äänestä

Uskoisin että jos/kun jossain vaiheessa rataa jatketaan pohjoiseen niin kyllä se kemijärveltä vedetään kohti sodankylää. Luulisin että junavuorot Kemijärvelle eivät ole uhattuna.

Äänestä
  • No enpä ihan noinkaan sanois.
    Kyllä ne valtion herrat laskee melko tarkkaan kaikki matkustajamäärät, ja menot.
    mikä rataosuus on kannattava, ja mikä ei..

    Äänestä

Juna ei kohta voi kulkea 300 km kauemmas Helsingistä, järjettömän suuret henkilöstökustannukset.

Äänestä
  • Jossain on vika《 jos käyt mutkan Tampereella maksat pyöreästi 200e? 200e:lla käyt viikon loman lentokoneella esim. Kreikassa.

    Äänestä

Eihän Kemijärven yhteyksiä kannata pitää pystyssä yhteiskunnan kustannuksella, kait nyt säästetään. Ainoa pelastus jos paikkakunnalle tulisi paljn pakolaisia, ehkä silloin yhteyskin säilyisi.
Uskon pakolaisten siellä viihtyvän paremmin kun olisi hyvät yöjunayhteydet pääkaupunkiseudulle.

Äänestä
  • Minkä pelastuksen Kemijärvi saisi pakolaisista?
    Nauran! :D
    Ootappa kahen vuoden päästä?
    Kun ne valtion tuet loppuu Kemijärveltä, mitä saa pakolaisista.
    Ne tuet ei ole ikuisia.. :D

    Kemijärven asukkaat saa aukasta sitten lompakkoa vielä isommaksi.
    Kun pitää näitten pakolaisten hyvinvoinnista alkaa huolehtimaan omista veroista..

    Äänestä

Noh, älkää innostako ja antako vihjeitä. Juurihan rata on sähköistetty, ei sitä lopeteta. Ja Kemijärven touhut on nousussa, ei kannata levittää pessimismiä ja sellaista tietoa, mikä ei ole totta. Saattaa joku siitä innostuakin yhtymään ajatukseesi.

Äänestä
  • Kyllä näyttää Bernerin touhut siltä että sähköistettyjä ratoja kääritään rullalle, ja odotetaan yksityistä toimiaa. On muistettava kun edellisen kerran Kemijärven liikenne lakkasi oli Kepu hallitusvastuussa, ja silloin oli hyvä aika.

    Ei tarvi olla ennustaja kun seurailee tämän kolmikon touhuja lisättynä Bernerillä pitää ihmetellä jos juna kulkisi vuoden 2017 jälkeen.

    Äänestä

  • valitettavasti kirjoitti:

    Kyllä näyttää Bernerin touhut siltä että sähköistettyjä ratoja kääritään rullalle, ja odotetaan yksityistä toimiaa. On muistettava kun edellisen kerran Kemijärven liikenne lakkasi oli Kepu hallitusvastuussa, ja silloin oli hyvä aika.

    Ei tarvi olla ennustaja kun seurailee tämän kolmikon touhuja lisättynä Bernerillä pitää ihmetellä jos juna kulkisi vuoden 2017 jälkeen.

    rautateille avataan aito kilpailu koht;puoleen. Eihän VR:n massiivisia kuluja kukaan jaksa maksaa. No ehkä joku demari säälistä ko on valtion ns. yritys...

    Äänestä

  • Aivan oikea suunta menossa, linja joka ei kannata lakatkoon, turha sitä valtionvaroilla pystyssä pitää. Jos joku yksityinen haluaa yrittää, hyvä niin.

    Jos linja lopetetaankin ollaan nyt viisaampia eikä perusteta karvalakkilähetystöjä huutamaan eduskuntatalon portaille. se on kommunistien hommaa, tulee vappumarssit mieleen. Mitä se Juhakin ajattelisi, saisi hävetä silmät päästään meitä Lapin moukkia.

    Äänestä

  • valitettavasti kirjoitti:

    Kyllä näyttää Bernerin touhut siltä että sähköistettyjä ratoja kääritään rullalle, ja odotetaan yksityistä toimiaa. On muistettava kun edellisen kerran Kemijärven liikenne lakkasi oli Kepu hallitusvastuussa, ja silloin oli hyvä aika.

    Ei tarvi olla ennustaja kun seurailee tämän kolmikon touhuja lisättynä Bernerillä pitää ihmetellä jos juna kulkisi vuoden 2017 jälkeen.

    Totta!
    Valtion herrat voi tehä ihan mitä haluavat.
    Että sähköistettyjäkin ratoja lyödään rullille, jos ei ole sitä liikennettä.
    Jos päättävät lopettaa Kemijärven radan kannattavuuden takia.
    Niin ne myös tekee sen:
    Onhan niillä ollu jo suunitelmissa lakkauttaa kannattamattomia ratoja, joissa ei ole sitä matkustaja määrää: Mitä pitäisi olla vuosittain.
    Mutta toivottavasti Kemijärven rata säilyy.
    Aika näyttää?

    Äänestä

  • Kun kilpailu tulee mahdolliseksi, syntyy yksityisiä rataliikenneyrityksiä. Se on hyvä. Eihän maantietäkään panna rullalle, jos joku lopettaa bussiliikenteen. Pois kommunismista.

    Äänestä

Parasta mitä voi Kemijärven hyväksi tehdä on, muutto pois!

Äänestä

Kemijärvi on rapautettu ja siksipä kehupuheet ovat historiaa. Ei tänne kannata jäädä tai tulla, paikka on samanlainen getto kuin muuallakin.

Äänestä

Voi olla että vihatut pakolaiset juuri on se voima joka pitpp junan raiteilla. Jos Kgas emijärvelle tulisikin tuhat pakolaista yhteys säilyisi kun he ovat ahkeria matkustelemaan.
Kyllä Kemij muutoinkin vilkastuu, pitäisi vain asuntoja saada lähempää keskustaa. Särkikangas on liian syrjässä, ravintolat ja palvelut liian kaukana. Nyt olisi haastetta pitää tulijat tyytyväisinä, olisihan se alentavaa jos asukkaat muuttaisivat pois.

Äänestä
  • Joo, ne matut ovat mahdollisuus vain yhdensuuntaisella liikenteellä. Itse saat päättää, että kumpaan suuntaan.

    Äänestä

Taloja on nyt jo myynnissä. Ihmiset haluaa asua rauhallisessa ja turvallisessa paikoissa. Kemijärvi ei ole jatkossa sitä, niinpä sama asua vaikka Oulussa. Oulussa asuu jo kemijärviläisiä. 8500 500-1000=

Äänestä

Taloja on ollut koko ajan myynnissä. Vuokra-asuntojen lista on lyhentynyt, koko ajan jopa on kyssytty asuntoja esim. Tori.fi:ssä seka vuokrata että ostaa!

Äänestä

Työpaikka Rovaniemellä ei mitään järkeä asua täälä, samat hottentotit kummassakin lorvimassa.

Äänestä

Seuraava vuosi on ratkaiseva. Alkaako Suomu vetämään. Tuleeko lisää pakolaisia, ja pysyvätkö he Kemijärvellä. Menetys ja imagotappio olisi jos liikennöinti lakkaisi.

Äänestä

Liikenneministeri Anne Berner aikoo esittää VR:n henkilöliikenteen yksityistämistä
Julkaistu: 1.10. 12:24

Aavistin jo muutama päivä sitten kuinka tulee käymään, toteuttaahan nykyhallitus täysin kokoomuslaista politiikkaa Sipilän johdolla. Nyt mennään markkinoiden voimilla eikä ratayhteyksiä tulla tukemaan veronmaksajien kukkarosta.
Empä myöskään usko kenenkään yrittäjää kiinnosta muutamaa kiukkusta ukkoa kuljetella Rovaniemi_Kemijärvi väliä.

Mutta tätähän me olemme halunneet ja nyt saamme kokorahalla.

Äänestä
  • Yksityinen pörssiyhtiö kuorii voitolliset linjat.Omistus siirtyy osaksi ulkomaille, ja voitot ohjataan veroparatiiseihin, joden toiminnassa Anne Berner on mukana.

    Nämä kannattomat linjat sitten jää oman onnensa nojaan, joitaki voi yksityinen ottaa hoidettavaksi linjaautoilla, harventamalla vuoroja.

    Hallitus alkaa pistämään lihoiksi suomen valtion omaisuutta johon sijoittajat voivat iskeä.

    Äänestä

Elekääpä hättäilkö!
Nyt on VR ja valtio neuvottelemassa uusista kilpailijoista Suomen raideosuuksille.
Ja on väläytelty jo alkavan piankin uudesta kilpailijasta, joka aloittaisi kilpailun VR:n kanssa.
Tiedossa on jo yksi, joka on hakemassa lupaa Suomesta junavuoroille: Skottilainen miljonääri liikennöitsijä, jolla on ollu useamman vuoden jo halpa bussit liikenteessä Suomessa.

Äänestä

Matka Helsinki-Oulu-Helsinki tuli Norwegianilla halvemmaksi kuin junalla. Syynä se että paluu Helsinkiin osui myöhäiseen, vr voisi tarkistaa yöjunansa makuuvaunun hinnoittelua.Noh, eihän junat edes pysy aikatauluissa pakkasella, ties vaikka yöjuna jättäisi pakkasilla välille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LoppuuKemijärveltäkin kirjoitti:

Hallitus ajaa kovaa kokoomuslaista politiikkaa, johon on Kepu, ja Persutkin innolla yhtyneet.
Nyt ei näytä olevan aluepolitiikasta tietoakaan, mikä on toisaalta hyväkin. Jos on otettu Suomeen linja jossa mennään markkinaehtoisesti niinkuin Sipiläkin liikemiehenä ajattelee. Menään sitten tasapuolisesti.

Kemijärven junayhteys on vahvasti tappiollinen, joten se kuuluu valtion rahoittamiin osto yhteyksiin, joka taitaa olla vielä voimassa ensivuoden.

Vuosi 2017 tilee olemaan merkittävä vuosi loppuvat voimassaolevat työehtosopimukset, loppuu myös junayhteys Kemijärvelle.

Suomi kun on saatava nousuun meidän kaikkien on jostain tingittävä, niinhän on isä Sipiläkin sanonut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu