Onko edelleen niin ettei golf kentillä voi pelata ilman pakkojäsenyyttä johonkin seuraan?
Onko olemassa muuta keinoa, jotenkin tuntuu turhalta maksulta?
Pakko jäsenmaksuista
12
2263
Vastaukset
- osta.osake
Osakkeenomistajana voi pelata ilman jäsenyyttä
- Uudetmetoditkäyttöön
Osake-juna meni jo aikaa sitten.
- hjsdjksdjkds
On kenttiä missä voi plelata ilman pakkojäsenyyttä... mm. Lepaa golf Hämeenlinna kupeessa. Suoki kyllä kentän nyt toissapäivävä. Monella kentällä on ns. PAR3 harjoitus väylät, niihen ei tarvita jäsenyyttä.
Se jäsenyys kuitenkin kannattaa hankkia... On ainakin vakuutukset kunnossa jos jotain sattuu. Ei mitään urheilulajia voi harrastaa kilpailumielessä ellei lajikohtaista lisenssiä ole olemassa. Ei golf mikään poikkeus ole. Aina tarvitaan vakuutus.
Golf jäsenyys on halvimmillaa muutaman kympin, ei pitäisi olla rasite kenellekkään, mikäli harrastus kiinnostaa. Moni kenttä ottaa ns. etäjäseniä, Hattula, Paltamo, Lepaa, Vihti... - akkiam
Pakko maksaa, suomen golfliitto vaatii jokaisen harrastajan rekisteröitymistä ja 30 euron maksua liitolle.
Miettikää, jos jokainen hiihtoa, suunnistusta, keilailua tms. harrastajaa joutuisi maksamaan omalle lajiliitolle 30 euroa. Liitot kylpisivät rahassa.
Suomen Golfliitto pakkomaksattaa n. 150 000 golffarilla vuosittain 30 euroa l. kerää 4,5 miljoonaa euroa vuosittain. Silti liiton talous on kuralla, koska tuo raha tuhlataan osittain henkilöstön suuriin palkkoihin ja henkilöstön matkusteluun ja huvitteluun !!!
Joku voisi puuttua maksun laillisuuteen !!
Jos golf on herrasmiesten laji - liitosta ei sellaista löydy, Soinin tavoin ovat rötösherroja !- Anonyymi
juuri näin
- Anonyymi
Se jäsenyys sisältää myös vastuu vakuutuksen . Ja pitää pois pahimmat pummit. Jäsenyys edellyttää myös greencardin suorittamista, eli ymmärrät miten kentällä pitää käyttäytyä.
- Anonyymi
Ja onhan se golfliitto mukava työnantaja jos järjestää matkoja ym hupia, hyvät palkat miksette menisi sinne töihin ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja onhan se golfliitto mukava työnantaja jos järjestää matkoja ym hupia, hyvät palkat miksette menisi sinne töihin ?
Hiihdossa harvemmin sattuu että suksisauva osuu auton tuulilasiin, tai vahingossa jonkun toisen hiihtäjän päähän ? Golfpallo mersun lasissa tai kyljessä voi tulla kalliiksi . Monella kentällä parkkipaikka on mahdollisen hutilyönnin ulottuvissa, samoin teitä kulkee kentän läheisyydessä . Vahingot on mahdollisia, siksi vakuutus .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se jäsenyys sisältää myös vastuu vakuutuksen . Ja pitää pois pahimmat pummit. Jäsenyys edellyttää myös greencardin suorittamista, eli ymmärrät miten kentällä pitää käyttäytyä.
Golfin pelaaminen ja golfseuraan /golfliittoon liittyminen on täysin vapaaehtoista. Jos tuntuu että kustannus on liikaa ja et halua vastuuvakuutusta, niin ehkä golf ei ole sinulle sopiva laji? Yleensä nämä valittajat eivät edes harkitse golfinpelaamista?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Golfin pelaaminen ja golfseuraan /golfliittoon liittyminen on täysin vapaaehtoista. Jos tuntuu että kustannus on liikaa ja et halua vastuuvakuutusta, niin ehkä golf ei ole sinulle sopiva laji? Yleensä nämä valittajat eivät edes harkitse golfinpelaamista?
Ei kai kukaan terve ja urheilullinen ihminen harkitse. Joskus voi olla pakko mielistellä pomoa tms., mutta tuskin muuten.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kai kukaan terve ja urheilullinen ihminen harkitse. Joskus voi olla pakko mielistellä pomoa tms., mutta tuskin muuten.
Aika monet Urheilijat pelaavat golfia. Jääkiekkoilijat taitaa olla suuri ryhmä, keihäsmiehistä ainakin Korjus on innokas golfari. Golf sopii lähes kaikille pikkupojista/tytöistä vaariin/mummoihin?
- Anonyymi
Eiköhän se ole jokaisen oma asia mitä harrastaa ja kaikki harrastukset maksaa ainakin jotain. Golf harrastus antaa ainakin minulle sopivaa liikuntaa ja pidän sitä kyllä kokuttavana pelinä. Jotenkin minusta tuntuu että nämä suurimmat valittajat eivät ehdi pelaan koska pitää istua keskellä Mannerheimintietä kaiket päivät jolloin golfarit käyvät ihan tavallisissa töissä maksavat veroja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101094Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019880- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198705