Miten olisi jos työtön olisi päivän töissä ja saisi pitää sen päivän palkan ja menettäisi vain työttömyyskorvauksen siltä päivältä?
Onko ko. ajatus mahdoton toteuttaa?
Päiväraha hakemukseen vaan merkittäisiin työtön,työtön,työtön,töissä,töissä,työtön... Ja tädit KELA:ssa tarkistaisi että onko henkilölle maksettu x päiviltä palkkaa jonka jälkeen päiväraha maksettaisiin niiltä päiviltä kun on ollut työtön?
Onko ko. ajatus mahdoton toteuttaa?
Päiväraha hakemukseen vaan merkittäisiin työtön,työtön,työtön,töissä,töissä,työtön... Ja tädit KELA:ssa tarkistaisi että onko henkilölle maksettu x päiviltä palkkaa jonka jälkeen päiväraha maksettaisiin niiltä päiviltä kun on ollut työtön?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Etkös sä tosiaan tiedä, ettei työtön saa tehdä mitään menettämättä päivärahaansa. Jos menet töihin, niin silloin sinulle otetaan käyttöön ns. soviteltu päiväraha. Päivärahasi leikataan saman verran minkä olet hankkinut. Siis työstäsi ei jää mitään käteen.
Lisäksi päivärahasi maksatus viivästyy monella viikolla, koska tietokoneet järkyttyvät tilanteesta niin paljon. Viisaapaa on heittää sääret seinälle ja makoilla vaan kunnes oikeus työttömiä kohtaan toteutuu.
Päivärahasta leikataan 50 %, ei sataa. Ainakin minä jonkun aikaa olen soviteltua saanut muutama vuosi sitten ja minun kohdallani oli noin. Joillakin, jotka ovat tukien varassa, vaikutus on sitten suurempi, mutta kyllä itselläni ainakin kannatti. Päivärahaa vain sai odottaa huomattavasti pitemmän ajan, joskus montakin viikkoa.
tietty määrä maksupäivistä nollautuu - ei koko kuukautena makseta mitään..
Olikohan se niin, että yli puolen kuukauden jälkeen nollautuu koko kuukausi. Eli tienaat 460 euroa kuukaudessa niin päivärahat vähenee 230 euroa. Kun tienaat noin 550 euroa kuukaudessa menetät koko kuukauden päivärahat (?).
Eli kun tekee hiukan töitä se saattaa kannattaa, mutta tietyn rajan ylityksestä "sakotetaan"..
Harva pystyy työkkärikorvauksella maksamaan edes vuokraansa, oma vuokra nousi just 450 euroon.
Asumistuki tällä hetkellä joku 90 egee, kun Kela perii takaisin maksamiaan tukia, kun erehdyin menemään tukitöihin.
olen ihmetellyt. Olisi oikeudenmukaista, että, jos ihminen menee työttömänä yhdeksi päiväksi töihin, siltä päivältä menee korvaus, ja seuraavasta työttömyyspäivästä saa normaalisti korvausta. Tälläisessä systeemissä ei pitäisi olla mitään kikkailun mahdollisuutta. Ja miksi pitäisi edes todistaa olleensa töissä? Ei kai kukaan huvikseen merkkaisi olleensa töissä.
on se, että hakija huijaa, eli työssä käyvä ilmoittaakin olevansa työttömänä, siksi pitää todistella todistamasta päästyään ja pyöritellä papereita.
Nykytilanteessa lyhytaikainen työ ei vain kannata, siitä päinvastoin rangaistaan (asumistukia ruvetaan perimään takaisin, korvaukset myöhästyvät -> vuokrat ja muut laskut jäävät maksamatta)
Suomi on paska maa, uskokaa se nyt vaan! Tämä on just tätä itseään kun työttömiä sorsitaan ja potkitaan potkittuja maahan. Ei edes anneta tilaisuutta työttömille asioiden parantamiseen. Päättäjät kyllä tietävät nämä asiat, mutta halua ei heillä ole asioiden paranteluun. Näin he varmistavat vain oman asemansa säilymisen.
Kun olin 70-luvulla työttömänä, homma toimi juuri noin. Ei ollut mitään soviteltuja päivärahoja. Merkittiin vain työtön tai töissä. Päivärahan sai niiltä työtön-päiviltä. Oli helppoa ja yksinkertaista. Itsekin olin sitten sellaisessa työpaikassa, jossa oli pari päivää viikossa töitä. Pääsin sitten myöhemmin vakituiseksi. Nykyisin ei uskaltaisi ottaa sellaista paikkaa. Siis tämä työpaikkani oli itse hankittu, ei työvoimatoimiston kautta.