Aamulla klo suht6 pitäisi mennä tallille ruokkimaan hevoset. Enintään kahdessa kuukaudessa pitäisi raspata hevosen hampaat muuten niihin syntyy vähitellen piikkejä. Kengittäjään pitäisi olla myös yhteydessä. Joka päivä pitäisi tarkistaa että
laitumella olisi suolakivi joka auttaa ruuansulatukseen. Kannattaisi ehkä kerran kesässä leikata laitumen ruohoa ettei se kasva liian pitkäksi.
Laitumella pitäisi olla aina vettäkin ja laitumen ovet kiinni.
Joskus kannattaisi laittaa kavio-öljyä. Hevosen turkin pitäisi harjata päivittäin.
Nuorella ponilla pitäisi olla 2kert viikossa vapaapäiviä ja vanhoilla 3#.
Hevosen pitää myös pestä! Nuoren hevosen kouluttaminen on tarpeen.
Oletko valmiina ostamaan hevosen vaikka tietoja on 100kertaa enemmän?
Poni tarvitsee ahkeran omistajan
4
52
Vastaukset
- Kasiro
Periaatteessa asiaa, mutta ei kuitenkaan aivan.
Aamuruokintaa helpottaa kun laittaa illalla valmiiksi niin paljon kuin voi. esim heinät voi laittaa verkkoon tai siivut boxin viereen jo illalla. Lisärehut voi laittaa johonkin astiaan valmiiksi niin ettei aamulla tarvi kuin heittää eteen.
Hampaat yleensä raspataan kerran tai kahdesti vuodessa.
Seppä kutsutaan noin kuuden viikon välein.
Ei suolakiveä joka päivä tarvi tarkistaa, kyllä se siellä säilyy, ei hevonen sitä päivässä nuole. Varsinkaan jos sillä on suolakivi myös talvella, eli aina saatavilla niinkuin olisi toivottavaa.
Laitumen ruoho pysyy lyhyenä, hevonenhan sen niittää.
Vesitilanne täytyy tietenkin tarkistaa päivittäin, jos vesi on astiassa, niin astia täytyy tarkistaa ettei siihen tule limaa joka haisee ja maistuu pahalle eikä liene kovin terveellistäkään.
Laitumen portit tietysti pidettävä aina kiinni ja varmistaa ettei hevonen saa niitä auki. ( Meillä tamma osasi avata portit, täytyi laittaa ketjut portteihin.)
Heinikon kaste kostuttaa kesäisin kaviot joten kavio-öljystä voi olla enemmän haittaa kuin hyötyä. Öljy estää veden imeytymisen kavioon. Talvella kaviot kostuttaa lumi paitsi jos hevosella mennään vain maneesissa.
Mutta periaatteessa asiallinen kirjoitus, oikein hyvä. - EiKavioöljyä
Kavioöljystä on todistetusti vain haittaa. Se on ulkonäköseikka. Se estää veden imeytymistä, ja pehmentää kaviota, ja se ei ole hyvä juttu!
Muuten asiallinen teksti. Suolakivi on mielestäni tärkeä. - macaa
nyt kun tuosta kavioöljystä oli puhe, niin kannattaako sitä ylipäätään ostaa?
- Kasiro
Minun mielestäni ei kannata. Se estää kavioita saamasta kosteutta esim kasteesta, lätäköistä, lumesta ym muusta luonnollisesta kosteuden lähteestä.
Tosin maneesin puru, turve ja muut maneesin pohja-aineet saattaa kuivattaa kavioita, mutta eiköhän hevoset tarhassa ollessaan saa tarpeeksi kosteutta. Ja jos ei, niin hyvä hoitaja letkuttaa niitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703159
- 622505
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562146Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942055- 551962
- 421594
- 401570
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61093