Haluaisin oman ponin. Oon tarpeeksi kokenut ja mulla on ollut monia vuokra - ja hoitohevosia. Oon käyny valmennuksissa yli 2 vuotta ja sitä ennen ratsastuskoulussa 3 vuotta. Löysin täydellisen ponin mulle, ei haastava, hyvä hyppää, sopivan kokonen. Viestittelin omistajan kaa ja uskalsin kysyä äidiltä "voidaanko mennä kokeilee tota ponii mut ei tarvii ostaa" ja äiti sano et ehkä. miten saisin sen kuitenkin suostuteltua ostamaan sen ponin? kiitti jos vastaatte tarviin apua!
miten saa vanhemmat suostumaan poniin
7
208
Vastaukset
- ponityttö123
ja mun iskä harrastaa ratsastusta myös joten se vois aina auttaa ponin kaa
- Hevosenomistaja
Ei se harrastaminen siihen vaikuta, vaan se että onko kokenut ihan perus jutuissa esim hevosen juoksutus, traileriin laitto.. Ihan petus juttujen taito ja tieto tarvitaan ja PALJON lisää!
- z--
Jospa nyt aloitat siitä, että neuvottelet ponin ostosta. ENNEN kuin menet häiritsemään hevosen omistajia. Yleensä myyjät saa paljon viestejä, eikä turhia yhteydenottoja todellakaan arvosteta (yhteydenotto on turha, jos et vielä tiedä edes voitko ponia ostaa).
Mitä äitisi on sanonut hevosen ostosta? Onko hänellä rahaa? Onko rahaa ylläpitoon? Onko tallipaikkojen tilannetta selvitetty? Mitä valmentajasi sanoo? Aloita nyt selvittämällä nämä asiat.
Tämän jälkeen, ennen kuin puhut tietyn ponin ostosta, sinun tulee okoeilla ponia. Et voi mitenkään tietää myyjän puheiden perusteella, onko poni sellainen kuin toivot. - ArvoistaanKohtelua
Hevonen vaatii
1.Puhtaan karsinan,jossa aina vähintään 15 celsiusastetta, muuten pidät hevosta lainvastaisissa tiloissa
2. Tarhan, joka on kuiva, muttei liian kuiva. Kostea ruohikko tekee hyvää kaviolle (:
3. Riittävästi liikuntaa, juoksutusta, ratsastusta yms. Pidä hevonen hyvässä kunnossa.
4. Hyvälaatuista rehua, raikasta vettä, jota on tarjolla koko ajan. Karsina siivotaan huolellisesti joka päivä.
5. Varmista, etteivät varusteet hinkkaa. Säästät rahaa käyttäessäsi suojia, sillä jännevamman hoito vaatii aikaa, ja sitäkin enemmän rahaa, paljon rahaa.
Hevonen tarvitsee paljon muutakin, varmista että myyjä on luotettava, hyppää sillä koeratsastuksessa muutama este, ratsasta askellajit läpi molemmissa kierroksissa, älä usko ''kenkä irti etkä voi ratsastaa'' sepityksiä, vaan sano, että tulet sitten kun kengittäjä on käynyt, ei kiirettä.- suzu98
Hevonen ei todellakaan tarvi 15asteen lämpötilaa karsinassa..
- Xoxix
Ihan vinkkinä, älä missän nimessä laita omistajalle joka on MYYMÄSSÄ hevostaan että voisit mennä sitä kokeilemaan, jos kerran äidillesi sanot että et aijo sitä ostaa.
Tossa ei ole järkeä, sillä myynnissä olevia hevosia mennään juuri sen takia kokeilemaan jos on kiinnostunut ostamaan hevosen ja halut testata onko se sinulle oikeanlainen! - macaa
Jos vanhempasi eivät ole varmoja ponin hankinnasta, niin joko heillä ei ole siihen aikaa tai rahaa, tai sitten he eivät usko taitojesi riittävän. Idioottimasta on kyllä mennä etukäteen ponin myyjän kanssa juttelemaan, jos mikään ei ole varmaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32215641Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16210778Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369211Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307213Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2396811Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463