Sain velvoittavan "kutsun" TE-toimiston palveluinfoon. Paperin mukaan siellä käsitellään te-palveluita ja verkkoasiointia. Järjestäjä on Cimson koulutuspalvelut.
Tietääkö joku kyseisessä infossa käynyt mistä on kyse? Onko joku juoni saada porukkaa Cimsonin kursseille tai Typpiin?
Tietääkö joku kyseisessä infossa käynyt mistä on kyse? Onko joku juoni saada porukkaa Cimsonin kursseille tai Typpiin?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Todennäköisesti siellä käsitellään te-palveluita ja verkkoasiointia
Toivottavasti tosiaan. Edellinen info johon kutsuttiin oli petkutusta. Yrittivät huijata kaikki allekirjoittamaan suostumuksen typ asiakkuuteen. En enää luota mihinkään työkkärin jutuihin.
Tota ei tartte enää pelätä ens vuonna. Sillon kuulemma ei enää kysytä haluaako typin asiakkaaksi vaan kaikki haluaa.
Pakko typpiä yritettiin kai jo tälle vuodelle mutta jostain syystä asia on junnannut. Tietääkö joku viimeisimmät kommervenkit pakkotyppi pelleilyssä?
Tässä on asiaa koskeva laki:
https://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2014/20141369
Eli pakkotyppi tulee voimaan ensi vuoden alusta.
Tuli käytyä tilaisuudessa ja ilmaistyön sekä typin autuuden mainostamistahan se oli. Lopuksi täytettiin lappunen, jossa piti satuilla jotain omasta tilanteestaan ja piti ruksia tietty kohta jos ei halua tietojaan luovuttaa typpiin.