Moikka! Haluaisin oman ponin, mutta en tiedä miten vanhempani suostuisivat siihen. Mulla riittää aikaa aina koulun jälkeen, ja jos poni asuisi täällä lähellä pyöräilisin/menisin bussilla jokapäivä tallille. Haluaisin vain saada vanhempani suostumaan omaan poniin. Miten niille kannattaa sanoa, ja mitä, että haluaisin oman ponin?
Haluaisin oman ponin
4
150
Vastaukset
- harkitsekunnolla
Jos vaikka sanoisit sen heille suoraan?
Mutta mieti kuitenkin ensin, mitä teet ponille sitten kun aikasi ei enää riitäkään. En tiedä minkä ikäinen olet nyt, mutta oletan, että olet vielä alakoulussa. Koulupäivät pitenevät sitä mukaa kun kouluaste kasvaa, ja yleensä jo lukiossa/ammattikoulussa menee aikaa enemmän kuin ala- tai yläasteella, koska lukiosta ainakaan ei pääse läpi vain oleilemalla. Opintoihin on oikeasti varattava aikaa. Ja jos sen jälkeen lähdet oikein opiskelemaan, se merkitsee yleensä muuttoa toiselle paikkakunnalle. Mitä teet, jos et voikaan ottaa hevosta mukaasi?
Sinun on puhuttava vanhempiesi kanssa siitäkin, ovatko he ylipäänsä halukkaita maksamaan kaikki hevosen kulut. Siihen menee satoja euroja kuukaudessa, joten mitään halpaa lystiä se ei ole.
Ja ellei heillä ole kokemusta hevosista, onko sinulla muita kokeneita tutuja jotka voivat koska tahansa tulla avuksesi kun ongelmia tulee? Ja painotan sanaa "kun", koska niitä ongelmia tulee ensimmäisen oman kanssa aina, jopa kokeneille. Ja kun puhun kokeneista auttajista, en tarkoita jotain kaveria joka on harrastanut muutaman vuoden pidempään kuin sinä, vaan aikuista auttajaa jolla on tosissaan pitkä kokemus ja taitoa puuttua asioihin jos homma alkaa mennä pieleen.
Plus sitten omat taitosi. Arvioi rehellisesti se mitä itse osaat. Ratsastustaito ei sinänsä ole niin oleellista, mutta mitä vähemmän osaa, sen useammin on käytävä tunneilla sen oman kanssa, ettei pilaa sitä omaa taitamattomuuttaan. Jos on ratsastanut tyyliin vuoden, on turha kuvitellakaan, että taidot vielä riittäisivät pelaamiseen oman kanssa. Tärkeämpää on osata hoitaa, mutta sitäkään ei yleensä opi vuodessa eikä vielä kahdessakaan. Joten ennen kuin alat ehdotella omaa hevosta vanhemmillesi, sinun kannattaa kysellä itseäsi paljon kokeneemmilta, onko sinun vielä järkevää alkaa puhua omasta hevosesta.
Tätä kirjoitusta ei ole tarkoitettu ilkeilyksi, vaan näitä asioita kannattaa ihan oikeasti harkita huolellisesti ennen kuin vie haaveitaan yhtään pidemmälle!- haluaisin-ponin
kiitos avusta! oon -01 eli nyt kahdeksannella luokalla, ja olen jo miettinyt mitä teen peruskoulun jälkeen ja miten aika riittää tän harrastuksen suhteen. mulla on myös monia tuttuja, esimerkiksi mun valmentaja, joka valmentaa mua vuokraponillani, on valmis auttamaan kun tulee niitä ongelmia.
- ruinaa
No mä ainakin ajattelen että kannattaa kysyä vaikka aika varovaisesti ja perustelevasti. Mut kannattaa miettiä se keskustelu sujuvaksi ja silleen että sulla on vastaus kaikkeen. En tiiä onks tästä mitään apua
- haluaisin-ponin
just tota samaa mäki oon miettiny, että ottaa sen varovasti mukaan esimerkiksi ruokapöydässä tai jonkun muun keskustelun yhteydessä ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen252684Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään402332Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621308Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2991231- 41986
- 42967
- 77894
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh77877Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin175803Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup94798