Olisiko kellään suosituksia kun tuolta iherbistä pitäisi löytää luomu herkän ihon kasvojen puhdistusmaito jota ei tarvitse huuhdella vedellä pois vaan kasvovedellä viimeistely riittää
Herkän ihon puhdistusmaito jota ei tarvitse
3
298
Vastaukset
- Dida_____
No herkkäihoisen ei kannata riskeerata ja käyttää mitään kasviuutteita, ne ovat usein ihoa ärsyttäviä. Samoin eteeriset öljyt, hajusteet ja alkoholi, jotka sekä kuivattavat että ärsyttävät ja allergisoivat ihoa. Niitä on yllin kyllin ns. luonnonkosmetiikassa.
Tuotetyyppi jota etsit on ns. misellaarivesi. Eli vesimäinen tuote, jolla voi poistaa meikit, ei tarvitse huuhtoa vedellä eikä edes viimeistellä kasvovedellä, koska tuote on ns. 3-in-1 (putsari meikinpoistaja kasvovesi). Nämä tuotteet ovat useimmiten pH-tasapainotettuja, joka tarkoittaa, että ne jättävät ihon pH-arvon luonnolliselle tasolle, eli iho ei kuivu.
Iherbissä en näe yhtään vastaavaa tuotetta. Jos olet ehdoton että haluat luomua, siitä huolimatta että se voi ärsyttää ihoa, niin Suomessa lienee myynnissä Nuxen Eau Micellaire.
Yleensä suosittelen herkkäihoisia kokeilemaan ensiksi allergialogolla varustettuja tuotteita, mutta yhtään micellar-tuotetta ei ole vielä merkkiä saanut.
Seuraava vaihtoehto on apteekkisarjat. Apteekkimerkeissä löytyy Avene Micellar Lotion ja La Roche Posaylta Physiological Micellar Solution.
Marketista löytyy L300 Micellar Cleansing water. (Näitä ym. apteekkituotteita ja L300:a olen käyttänyt herkälle iholleni ilman ongelmia, L300 on edullisin ja täysin hajusteeton, joten siinä mielessä paras).
Sitten on marketissa edullinen Garnierin Micellar Cleansing Water, jota en ole kokeillut, luultavasti okei herkälle iholle, mutta en ole varma palauttaako ihon pH-arvon.
Tämänkaltaiset tuotteet käyvät siis iholle, jos ihosi ei ole kovin rasvainen ja/tai et käytä paksua pakkelia. Rasvainen iho tarvitsee oman putsarinsa joka on erilainen. Paksun meikin poistamiseen on parempi käyttää vahvempaa ainetta.
Tämän micellarveden lisäksi sulle jää vaihtoehdoksi käyttää Lumenen allergiatunnuksen saaneita 3-in-1 hellävaraisia kasvojen puhdistusliinoja. - alkuperäinen
Käykö nuo kasvojen puhdistusliinat jatkuvaan käyttöön? Löysin iherbistä aubrey organics kasvojen puhdistusliinoja
- tinkelih
Suosittelen kokeilemaan italialaista kylmäpuristettua oliiviöljyä sisältävää Idea Toscana Prima Spremitura -sarjan puhdistusmaitoa www.primaspremitura.fi/meikinpoistoaine.htm Itselläni herkkä iho ja tämän jälkeen huuhtelen/pyyhin vain saman sarjan kasvovedellä eli pesua ei tarvita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741