Avasin tuossa pitkän ja kylmän talven jälkeen uima-allas kauden. Onhan tuo sää vielä hieman nipakka, 25 astetta ja kevyesti ripottaa vettä mutta kyllä teki terää. Näin omassa valtakunnassa kun saa olla aivan vapaasti niin en viitsinyt edes uimahousuja laittaa. Katsos kun laki on selkeä täällä: "älä tunge kärsääsi naapurin asioihin". Eipä silti aika fakiiri saa olla että noiden muurien yli pystyy mitään näkemään.
Joten taas ei ole huolta huomisesta täällä lihapatojen äärellä.
Joten taas ei ole huolta huomisesta täällä lihapatojen äärellä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ai ooksä vankilassa, vai miksi muurit? Mutta hyvä, jos piristi. Tuolla keskusteluketjuissa sua hiillostetaan oikein kunnolla.
No tässä taas huomattiin kuka on käynyt vähön ulkomailla ja kuka vasn kuvittelee käyneensä. Muuri se mekin rakensimme aikoinaan asuntomme ympärille, rikollisuus nähkääs rikkaita kohtaan.
Joo ei täällä persaukiset asu taloissa joissa on muurit. Toisaalta jokaisen asuintalon ympärillä on jonkinlainen aitaus ja useimmiten jopa jonkinlainen vartija. Muslimihelveteissä tilanne on vielä hirveämpi. Siellä kun ei pysty edes liikkumaan vapaasti, ainakaan naiset.
Mutta takaisin asiaan, tänään on lämpimämpi ja jos viikonloppuna on hyvä sää niin kaipa tulee vietettyä altaalla enemmänkin aikaa. Voisi vaikka ottaa tuosta palmusta kookospähkinän ja avata ja juoda kookosvettä. Eiks sillee?
Meillä on mangopuu ja 2 palmua pihalla :) mangot on täällä makeita ja todellakin meheviä. Vartijaa emme ole ottaneet aikoinaan tällä alueella on omat ns. Barangayn kapteenin kokoamat turvallisuus joukot, itse hommasin ysi millisen, siellä kun joka ukolla on kättä pidempää. Senon musulivapaa alue joitain yksittäisiä toki kovin maalistuneita, täällä ku on sotilaita vähän joka paikassa ja valkoista miestä kunnioitetaan, toki toisaalla provinssissa on nää musuliroskajoukko jotka köyhiä, pappeja ja viattomia surmaavat, mutta hallitus, cia ja us marines niitä hätistelee ja pitää siellä alueella ne motissa, kai ne antaa niiden olla jotta jenkit saa vähän harjoittelu vastusta ennen, kuin menevät musuliterroristien perään lähi-itään. No jahka vanhenen ja asetumme pysyvästi sinne, niin kai mä vartijan saatan palkata.VKM= kuningas