Emäntien ja isäntien eläkeasia

Arvovalinta

Olisin kirjoittanut Savukoskelle, että voivat olla ylpeitä oman kylän kansanedustajasta, mutta siellä ei ole omaa palstaa.

Voiko olla tosi, että Markus Mustajärvi oli ainoa Lapin vaalipiirin kansanedustajista, joka tämän päivän äänestyksessä kyseenalaisti pienituloisten eläkeläisten aseman hallituksen kaavailujen suhteen?!

Siis YKSI lappilainen kansanedustaja seitsemästä!

Jos teille ei sano tarpeeksi esim. iäkkäiden emäntien eläkkeiden taso, niin onhan tuo työttömyys ollut aiheuttamassa Lapissa keskimäärin muuta maata enemmän ja pitkään eläkeläisten pienituloisuutta ja vähävaraisuutta.

Kuulin siellä Niemessä keväällä, että Markus oli kuivalihamarkkinoilla kertonut, ettei ole kiinnostunut enää kuin tästä yhdestä kaudesta eduskunnasta. Ei voi olla tosi! Toisaalta tämä voi selittyä silläkin, ettei yksi mies tosiaankaan voi yksin vastata tällaisen läänin vakavista ja raskaista asioista.

4

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arvovalinta

      Mutta siis mie oon Outi. Ja rakastan teitä kaikkia huolimatta siitä, että ei ollut mahdollisuutta jatkaa. Ja kiitos vain ja ainoastaan Anitalle, joka teit alunperinkin voitavasi ja pyysit jatkamaan. Koirat haukkuu ja karavaani kulkee.

    • maksaja
    • vesivoima

      Tajukangas: Jo kolmas autonpolttoyö putkeen
      Malmön kehitysmaalaiset polttivat taas viime yönä urakalla autoja.

      27.10.2015 19:30, 1920 lukukertaa

      Lunasta 20 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Gonzo’s Questiin!

      Ilta alkoi, kun korkeasti koulutetut laittoivat tuleen auton Derbyvägenillä klo 20.56. Poliisista kerrotaan, että auton ikkunat oli rikottu ja sisälle heitettiin palavaa nestettä ja sytkäri perään. Palo saatiin rajattua nopeasti.
      Autopalo

      Viitekuva.

      Kun palokunta oli päässyt laitokselle kahville ja pullalle, tuli uusi hälytys. Klo 02.00 tuli hälytys Killian Zollsgatanilta, jossa pari, kolme autoa tuhoutui täysin. Poliisin mukaan yksi autoista oli tuikattu tuleen ja palo levisi sitten nopeasti. Palokunta kuitenkin hoiti hommansa.

      Klo 5.24 päästiin taas töihin. Ainakin yksi auto oli tuikattu tuleen Kämnarsvägenillä. Poliisista kerrottiin, että suurpalo oli lähellä, sillä leviämisriski oli erityisen suuri, mutta kokenut palokunta sai rajattua palon nopeasti.

      Vasta auringon noustessa pääsi palokunta letkujen pesulle.

      http://www.skd.se/2015/10/27/flera-bilbrander-under-natten/

    • Aura_Mies

      Kyllähän eläkeläisten asiat päätetään muualla. Lapissa on pienituloisia paljon, myös eläkeläisiä, eihän täällä ole mahdollisuuksia hyväpalkkaisiin töihinkään kuin murto-osassa ammateista. Lisäksi työttömyys nakertaa käteen jäävää rahaa sekä tulevaa eläkettä.

      Hallituksella on nyt muut asiat mielessä kuin Arvospuolilaisten tai Kuoskulaisten toimeentulo. Mitä vähemmän työttömiä tai eläkeläsiä elossa jossain tundralla, sen parempi Suomelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      106
      7548
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      243
      7454
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      145
      5153
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4839
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      50
      4593
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      90
      4282
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      116
      4100
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1826
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1619
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      260
      1479
    Aihe