Onko teille miten selväksi käynyt miten ma-teoria toimii käytännössä?
Koska mulle ainakin on selvää se että kun kattelee pareja sekä vertailee miehiä ja naisia niissä niin lähes poikkeuksetta naisten taso niissä on aina alempi.
Eli siis sellaiset 5-7 ämmät saa 6-8 miehiä.
Tosin tuohon arvioon vaikuttaa hieman se että monilla noista miehistä ei ole tarpeeksi statusta saadakseen isompia numeroita ja siten parempia naisia joten joutuvat tyytymään näihin.
Jokaisella naisella tuntuu olevan myös ainakin vähintään yksi huono puoli kuten:
-yleinen nainen
-alkoholisti
-yhäri
-läski
-ählämien rakastaja
-tylsä insinööri
Miksi helvetissä hyvin omillaan toimeen tuleva mies joka voisi olla 7-8 kuten minä, ottaisi jonkun 5-6 ämmän? Jo seiskan naisilla tuntuu olevan lähes jotain mentaali tai fyysisen puolen ongelmia elleivät sitten ole punavihervasurisuvakkeja.
Koska mulle ainakin on selvää se että kun kattelee pareja sekä vertailee miehiä ja naisia niissä niin lähes poikkeuksetta naisten taso niissä on aina alempi.
Eli siis sellaiset 5-7 ämmät saa 6-8 miehiä.
Tosin tuohon arvioon vaikuttaa hieman se että monilla noista miehistä ei ole tarpeeksi statusta saadakseen isompia numeroita ja siten parempia naisia joten joutuvat tyytymään näihin.
Jokaisella naisella tuntuu olevan myös ainakin vähintään yksi huono puoli kuten:
-yleinen nainen
-alkoholisti
-yhäri
-läski
-ählämien rakastaja
-tylsä insinööri
Miksi helvetissä hyvin omillaan toimeen tuleva mies joka voisi olla 7-8 kuten minä, ottaisi jonkun 5-6 ämmän? Jo seiskan naisilla tuntuu olevan lähes jotain mentaali tai fyysisen puolen ongelmia elleivät sitten ole punavihervasurisuvakkeja.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tiedän yhden naisen joka on 9 ja seurustelee 4 miehen kanssa. Mies on siis todella lihava alkoa juova työtön.
Samaa huomannut kuin aloittajakin. Ei sitä oikein näe yhtään suhdetta missä nainen olisi parempitasoinen, hypergamian vaikutukset näkyy selkeästi "pitää voida katsoa miestä ylöspäin". Mies on aina räikeästi parempitasoinen.
Eli miehet ovat tyytyneet ensimmäiseen siedettävään (siedettävä tapaamishetkellä) naiseen ja perustaneet perheen. Ei heidän olisi tarvinnut tyytyä. Voi valita toisinkin. Johtuisiko miesten huonosta itsetunnosta. Otetaan se mikä tuntuu helpoimmalta, eikä haluta nähdä vaivaa naisen valinnassa. "Onhapan sekin asia pois päiväjärjestyksestä." Ja sitten valitetaan kavereille, työkavereille jne.
Ei tuo ole noiden miesten eka parisuhde.
Joillakin on takana parisuhteita joissa nainen on pettänyt heitä, jättänyt heidät jne. jne.
Mutta kuten ma-teoria sanoo niin naisten hypergamia johtaa tilanteeseen jossa miehen on tyydyttävä itseään huonompaan.
Itse en jaksa paskaa valita.
En ole ikinä ymmärtänyt, miten isät olisivat jotenkin kykenemättömämpiä hoitamaan tai vähemmän rakastavia lapsiaan kohtaan, etteivät he yhtälailla saisi yh:n oikeuksia.
Kun saataisiin liiallinen äidin roolin "korostaminen" vähenemään, alkaisi olla niitä yh-isiä paljon.
Moniko nainen lähtisi yh-isän kelkkaan yhtä innokkaasti, kuin nyt miehet lähtevät yh- naisten mukaan? Niin..
Kyllä nuo Ap:n listaamat asiat löytyvät myös miehistä. Omillaan toimeentulo on useinkin suhteellista ja eikä ole yhdenkään päätohtorinkaan nuppi aivan priimaa.
Mielenkiintoista tämä ihmisten pisteytys. Mä jätän väliin karsinoimisen.
Kannattaisko sun lisätä listaan hampaiden huono kunto?
Ihan hauska lista, mutta muutama korjaus: minä en ainakaan tunne yhtään tylsää insinööriä, en tylsää miestä enkä naista. Tuli eilen illalla ja yöllä jälleen hyvin todistetuksi. Kiitos hauskalle seurueelle ja muullekin, toivottavasti tapaamme.
No jaa...itse olen aina pariutunut oman tasoisten kanssa eli komeiden ja fiksujen. Yleensä komeet tykkää kauniist ja kauniit komeista. Tasoa tasoa!
Sinulla on outo lähipiiri. Ainakin minun kaveripiirissäni lapsettomat 30:t miehet ovat aikoinaan naineet lapsettomia ikäisiään naisia ja perustaneet perheen. Kenenkään vaimo ei ole sen enempään ulkonäöltään kuin luonteeltaankaan vastenmielisiä. (Paitsi se yksi, joka jo erosi.)
Kaikilla kavereillani tosin on paljonkin huonoja piirteitä, kuten minullakin. Ties vaikka se olisi tehnyt meistä jännämiehiä ja houkuttelevia naisten silmissä. ;-)
johtuu siitä kun mies valitsee tarkoituksella alemmalta tasolta.mies masentuu jos joutuu tunnustamaan naisen paremmakseen.sitäpaitsi itseään tasokkaampi on vaivalloisempi iskeä
Tasot on lopulta aina subjektiivisia, vaikka joukkoja tarkastellessa osa saa parempia pisteitä kuin muut. Eli keskiarvoltaan seiskan nainen on joillekin ysin ja joillekin vitosen nainen, riippuu vähän ihmisen preferensseistä vaikka pelkästään siinä paljonko painaa mitkäkin seikat ulkonäössä.
Ysin nainen voi olla enemmistölle kympin nainen, mut muutamille kakkosen nainen, jos vaikka on yleisesti kauniina pidetty, mut joillain tietyt luonteenpiirteet pudottaa sen arvon. Kyllä, on miehiä joille naisen luonne on iso asia, vaikka ei tällä palstalla huuteliskaan.
Jokainen pari on kuitenkin yhdessäollessaan samantasoinen, koska ovat valinneet toisensa ja pysyvät yhdessä. Jos alkaa tunutua tasoerolta, erotaan.
Tasojen näkeminen kertoo ennen kaikkea katsojasta. Asenteet eri sukupuolia kohtaan vaikuttaa. Heterolle on luontevaa nähdä se haluttu sukupuoli viehättävämpänä, mutta jos on jotain muita preferenssejä / vaikuttimia (esim. ätmeillä katkeruus ja naisviha), niin se toki vaikuttaa siihen miten toiset ihmiset nähdään.
Vinkki: jos toistuvasti mietit miks rumat naiset on komeiden miesten kanssa tai toisin päin ja se näyttää olevan kaikkialla samoin, niin kannattaa kuunnella tarkkaan mihin se oma seksuaalinen halu suuntautuukaan.