Kun tuo merkkivalo palaa, niin mikä vika mahtaa olla kyseessä.
Se syttyi eilen, kun lähdin liikkeelle ja vajaan sadan metrin jälkeen
veto alkoi hyytyä ja moottori meinasi sammua kesken ajon.
Veto palasi muutaman minuutin ajon jälkeen, mutta merkkivalo jäi palamaan.
Tietääkö kukaan miten vakava vika on kyseessä?
Jos on tietoa, niin vastaa vaikkapa sähköpostilla osoitteeseen
[email protected]
Pakokaasun puhdistusjärjestelmän merkkivalo palaa
5
9403
Vastaukset
- hueethvc
Vaikea tuohon on mitään järkevää vastata kun ei ole edes tietoa siitä onko kyseessä bensa vai diesel moottorilla varustettu auto.
- ollil1
Täältä suomi24 stä. tietysti löytyy ne parhaat tietäjät. Mutta tuli mieleen että jos menisit huomenna joltakin autokorjaamolta kysymään.
- eipänesielläosaa
Valitettavaa on se, että tavallisella autokorjaamolla osataan ehkä vaihtaa öljyt ja jopa sytytystulpat, kenties pakoputki ja pallonivel, mutta mihinkään säätötekniseen asiaan ei juuri tunnu olevan ymmärrystä.
Sen perusteella väittäisin että täällä saa ihan yhtä pätevän vastauksen, kunhan osaa suodattaa sen turhan arvailun pois häiritsemästä.
Toki, jos vie autonsa merkkiliikkeeseen ja antaa vapaat kädet hinnoittelun suhteen, niin vika korjaantuu, aivan varmasti. Valitettavasti hinta saattaa nousta kovin korkealle. - jkhkjhkjhkjhjkh
Minun Pökötti rikkoi turbonsa ja merkkihuolto asensi uuden turbon kahteen kertaan. Molemmilla kerroilla parissa viikossa turbo romuna ja moottorin öljytila täynnä metallia ja palaneen öljyn kokkaretta.
Merkkihuollon mielestä moottori oli tässä vaiheessa niin huonossa kunnossa ettei sitä enää kannattaisi korjata.
Minä hinautin autoni toiseen korjaamoon, jossa todettiin heti turbon öljyputkessa oleva sihti tukkeessa. No moottori pestiin ja öljyt vaihdettiin kolmeen kertaan ja lopuksi asennettiin uusi turbo. Ja kas moottori oli kuin uudesti syntynyt. Kaunis käynti ja herkkä veto.
Merkkihuolto ei tällä kertaa onnistunut rikkomaan autoani. (Edellisen ne pirulaiset sai.) - Lisäysedelliseen
Niin ja se sihti poistettiin öljyputkesta Pösön ohjeistuksen mukaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322299Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749506Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297490Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806325SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825970Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344976HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084630Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872060Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k811366