Tatuoinnin korjaus!

Tatuointini valmiina ei ollut täydellinen mutta nyt jo parin vuoden jälkeen olen havainnut himmenemistä! Minua vaivaa tummien ja terävien yksityiskohtien sumeneminen/epätarkkuus. Yksityiskohdat ei tule esille haluamallani tavalla ja kokonaisvaikutelma vaikuttaa suttuiselta/tatska on kärsinyt jotenkin vaikka noudatinkin hoito-ohjeita... Tatuoinnit haalistuu ajan saatossa, kaikki sen tietää ja tatuointia pitää vahvistaa joskus. Mutta näin pian? Omani pysyi kivana sen 1.vuoden mutta kuinka kokonaisuutta korjaillaan ja paljonko se saattaa maksaa? (Kyse korjaamisesta, ei nollapisteestä lähtien tekemisestä) Voiko punertavaa korjailla vahvemmaksi väriksi/lisätä pikkuisia uusia yksityiskohtia? Kyse ei nyt ole mistään katumisesta, rapatessa roiskuu eikä ihmiselämä itsessään ole täydellistä.
64018
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Oma tatska on pysynyt hyvänä ja tummana jo monen monta vuotta eli tuntuu erikoiselta, että sinulla on alkanut jo nyt haalistumaan. Vika voi aivan hyvin olla myös tatskaajassa, jos olet kuitenkin itse tehnyt jälkihoidon oikein eli rasvannut, vältellyt aurinkoa, saunaa ja uimista etkä ole mennyt sitä kutiamisvaiheessa raapimaan tai raaputtanut pinnalle muodostunutta rupea pois. Itse olen jatkanut rasvaamista normaalilla kosteusvoiteella säännöllisesti myös parantumisen jälkeen. Suihkun jälkeen on aina helppo rasvata, kun laittaa muutenkin kroppaan kosteusvoidetta. Toki jokaisen oma ihokin saattaa reagoida tatuointiin eri tavalla kuin toisen.

Kyllä, korjaamisvaiheessa voi vahvistaa väriä uudelleen ja lisätä uusia yksityiskohtia, reunoja voi terävöittää jne. Hinta muodostuu käytetyn musteen mukaan. Jokaisella liikkeellä on tietysti oma lähtöhintansa, jota halvemmalla ei edes pientä korjausta saa. Huomioi kuitenkin, että vaikka tatuointia ei tehdä nollapisteestä alkaen, voi sen korjaus silti viedä saman verran mustetta kuin ensimmäiselläkin kerralla, jos se vaatii lähes kokonaan uutta väriä. Tällöin hintakin saattaa olla samaa luokkaa kuin ensimmäisellä kerralla. Suosittelin marssimaan tatuointiliikkeeseen ja kysymään sieltä suoraan, miten kuvaa voisi korjata. Samalla saat hinta-arvion.

Äänestä
  • Vai käytetyn musteen mukaan? Jos nyt kuitenkin käytetyn ajan mukaan...

    Äänestä

  • Sori, en ehkä ihan selvästi asiaa ole ilmaissut. Tarkoitus oli lähinnä tehdä selväksi, että jos koko tatska uusitaan, menee ihoon silloin saman verran mustetta kuin ensimmäisessäkin ja sehän taas luonnollisesti tarkoittaa suunnilleen samaa aikaa, joka tatuoinnin tekemiseen menee. Kuvan (tässä tapauksessa korjauksen) koko on aikalailla suhteessa siihen käytettyyn aikaan.

    Äänestä

En haluaisi mennä enää saman tekijän luo, vaan toivoisin jonkun muun tyypin korjaavan. Niin, hintaa tietenkin on. Toistaiseksi nykyinen tatuoinnin kunto riittää, se ei ole niin keskeisellä paikalla kaikkien katseiden alla. En keksi mistä selkeä haalistuminen voi johtua. Aika säntillisesti noudatin annettuja ohjeita, kun tatuointi oli parantunut, monen kuukauden jälkeen ehkäpä en aina suojannut sitä tarpeeksi aurinkoa vastaan kesällä? Rupeakin saattoi hiukan irrota joskus oman toiminnan kautta... Harkitsen silti korjaamista lähitulevaisuudessa!

Äänestä
  • En ehkä samaa tekijää suosittelisikaan, jos tatuoinnin kanssa on ollut ongelmia. Toki tatskaajakaan ei mahda mitään sille, jos itse tekee tatuoinnille hallaa paranemisvaiheessa. Pidähän vain ensi kerralla hyvää huolta tatskasta ainakin sen akuutimman vaiheen ohi, muuten ei korjaus auta vieläkään ;) Etenkin sitä aurinkoa kannattaa ihan oikeasti vältellä ja pitää näpit irti ruvesta.

    Äänestä

älä ihmeessä kajoa, yleisösi nauraa jo

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yönraato kirjoitti:

Tatuointini valmiina ei ollut täydellinen mutta nyt jo parin vuoden jälkeen olen havainnut himmenemistä! Minua vaivaa tummien ja terävien yksityiskohtien sumeneminen/epätarkkuus. Yksityiskohdat ei tule esille haluamallani tavalla ja kokonaisvaikutelma vaikuttaa suttuiselta/tatska on kärsinyt jotenkin vaikka noudatinkin hoito-ohjeita... Tatuoinnit haalistuu ajan saatossa, kaikki sen tietää ja tatuointia pitää vahvistaa joskus. Mutta näin pian? Omani pysyi kivana sen 1.vuoden mutta kuinka kokonaisuutta korjaillaan ja paljonko se saattaa maksaa? (Kyse korjaamisesta, ei nollapisteestä lähtien tekemisestä) Voiko punertavaa korjailla vahvemmaksi väriksi/lisätä pikkuisia uusia yksityiskohtia? Kyse ei nyt ole mistään katumisesta, rapatessa roiskuu eikä ihmiselämä itsessään ole täydellistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu