Tatuointini valmiina ei ollut täydellinen mutta nyt jo parin vuoden jälkeen olen havainnut himmenemistä! Minua vaivaa tummien ja terävien yksityiskohtien sumeneminen/epätarkkuus. Yksityiskohdat ei tule esille haluamallani tavalla ja kokonaisvaikutelma vaikuttaa suttuiselta/tatska on kärsinyt jotenkin vaikka noudatinkin hoito-ohjeita... Tatuoinnit haalistuu ajan saatossa, kaikki sen tietää ja tatuointia pitää vahvistaa joskus. Mutta näin pian? Omani pysyi kivana sen 1.vuoden mutta kuinka kokonaisuutta korjaillaan ja paljonko se saattaa maksaa? (Kyse korjaamisesta, ei nollapisteestä lähtien tekemisestä) Voiko punertavaa korjailla vahvemmaksi väriksi/lisätä pikkuisia uusia yksityiskohtia? Kyse ei nyt ole mistään katumisesta, rapatessa roiskuu eikä ihmiselämä itsessään ole täydellistä.
Tatuoinnin korjaus!
6
4010
Vastaukset
- boredi
Oma tatska on pysynyt hyvänä ja tummana jo monen monta vuotta eli tuntuu erikoiselta, että sinulla on alkanut jo nyt haalistumaan. Vika voi aivan hyvin olla myös tatskaajassa, jos olet kuitenkin itse tehnyt jälkihoidon oikein eli rasvannut, vältellyt aurinkoa, saunaa ja uimista etkä ole mennyt sitä kutiamisvaiheessa raapimaan tai raaputtanut pinnalle muodostunutta rupea pois. Itse olen jatkanut rasvaamista normaalilla kosteusvoiteella säännöllisesti myös parantumisen jälkeen. Suihkun jälkeen on aina helppo rasvata, kun laittaa muutenkin kroppaan kosteusvoidetta. Toki jokaisen oma ihokin saattaa reagoida tatuointiin eri tavalla kuin toisen.
Kyllä, korjaamisvaiheessa voi vahvistaa väriä uudelleen ja lisätä uusia yksityiskohtia, reunoja voi terävöittää jne. Hinta muodostuu käytetyn musteen mukaan. Jokaisella liikkeellä on tietysti oma lähtöhintansa, jota halvemmalla ei edes pientä korjausta saa. Huomioi kuitenkin, että vaikka tatuointia ei tehdä nollapisteestä alkaen, voi sen korjaus silti viedä saman verran mustetta kuin ensimmäiselläkin kerralla, jos se vaatii lähes kokonaan uutta väriä. Tällöin hintakin saattaa olla samaa luokkaa kuin ensimmäisellä kerralla. Suosittelin marssimaan tatuointiliikkeeseen ja kysymään sieltä suoraan, miten kuvaa voisi korjata. Samalla saat hinta-arvion.- ApinaJaGorilla
Vai käytetyn musteen mukaan? Jos nyt kuitenkin käytetyn ajan mukaan...
- boredi
Sori, en ehkä ihan selvästi asiaa ole ilmaissut. Tarkoitus oli lähinnä tehdä selväksi, että jos koko tatska uusitaan, menee ihoon silloin saman verran mustetta kuin ensimmäisessäkin ja sehän taas luonnollisesti tarkoittaa suunnilleen samaa aikaa, joka tatuoinnin tekemiseen menee. Kuvan (tässä tapauksessa korjauksen) koko on aikalailla suhteessa siihen käytettyyn aikaan.
- yönraato
En haluaisi mennä enää saman tekijän luo, vaan toivoisin jonkun muun tyypin korjaavan. Niin, hintaa tietenkin on. Toistaiseksi nykyinen tatuoinnin kunto riittää, se ei ole niin keskeisellä paikalla kaikkien katseiden alla. En keksi mistä selkeä haalistuminen voi johtua. Aika säntillisesti noudatin annettuja ohjeita, kun tatuointi oli parantunut, monen kuukauden jälkeen ehkäpä en aina suojannut sitä tarpeeksi aurinkoa vastaan kesällä? Rupeakin saattoi hiukan irrota joskus oman toiminnan kautta... Harkitsen silti korjaamista lähitulevaisuudessa!
- boredi
En ehkä samaa tekijää suosittelisikaan, jos tatuoinnin kanssa on ollut ongelmia. Toki tatskaajakaan ei mahda mitään sille, jos itse tekee tatuoinnille hallaa paranemisvaiheessa. Pidähän vain ensi kerralla hyvää huolta tatskasta ainakin sen akuutimman vaiheen ohi, muuten ei korjaus auta vieläkään ;) Etenkin sitä aurinkoa kannattaa ihan oikeasti vältellä ja pitää näpit irti ruvesta.
- justtästäkaunista
älä ihmeessä kajoa, yleisösi nauraa jo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2522328- 1921704
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä501379Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad511057- 41846
- 15827
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31810Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23788Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25786Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647