Aikoinaan kiinnitin huomiota kun siskon mies usein murisi syödessään, siis ruokaa pureskellessaan. Ja nyt huomaan tämän saman ilmiön omassa miehessäni. Enemmänki huvittaa tuo outo tapa ja oon siitä miehelle naureskellu. Muita murisijoita?
Mies murisee syödessään
murrmur
6202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Se on sellanen luolamies ajoilta peräsin olevaa.. :D murisee varoituksena et mä syön ja mun kupille et tule! Koiratki tekee noi :) taisit toi on nautinnosta johtuvaa. Ootko pannu metkille muriseeko naidessa ;)
Teehän peti varastoon ja sano että nukkuu siellä yön yli.Ehkäpä se alkaa haukkumaan ja murisemaan postikantajalle yms. muille miehille! :DD
heh itsekin teen tuota jos on vapautunut tunnelma, ja varsinkin jos juon karhu-olutta. siis ihan oikeasti.
Eikös sitten pitäisi hieman Karjahdella :DD
Olen sairaanhoitaja ja työskennellyt paljon myös mielenterveyspotilaiden osastolla. Siellä tuo ilmiö iski vasten naamaani ensimmäisen kerran oikein kunnolla. Melkein jokainen miespuolinen mt potilas murisi tai paremminkin inisi tai ynisi syödessään ja kuulin lääkäreiltä että se on yleistä jos on mt-potilas tai oireet ovat alkamassa.
Kannattaa seurata oireiden kehitystä ja muuyenkin hänen käyttäytymistään sekä tehdä pieniä muisti ym. testejä.
Hyvät yöunet ovat ehdoton edellytys taudin etenemisen hillitsemiseen.
Kannattaa olla varovainen.
Autoilijoista voi havaita saman ainakin niskojen nakkelun perusteella.