Eipä pätenyt Econia Yrityspalvelut Oy:ssä

asiastatietävä

"Lomasta on ilmoitettava niin pian kuin mahdollista, viimeistään kahta viikkoa ennen loman alkua, jos kuukauden ilmoitusaikaa ei ole mahdollista noudattaa. Kahden viikon ilmoitusaika on niin ehdoton, ettei työnantaja edes työnjohto-oikeutensa perustella voi vaatia työntekijää aloittamaan lomaansa lyhyemmällä ilmoitusajalla."

Mitenkäs muissa yrityksissä aluepäällikkö, aluejohtaja -esimiesakseli on "kartalla" VL- asioista???

4

3924

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • econiiiii

      Aijaa! Kyllä meidän työpaikalla tietää hyvissä ajoin, koska VL alkaa, vaikka työantaja päättäisi ajankohdan. Tosin meillä aina kysytäänkin toivetta ajankohdasta!

      Oliko tuo firma sen Toimivakan Mäntästä ostanut? Kuullemma aikanaan Toimivakka vakinaisti työntekijän ja heti seuraavana päivänä lomautti vain hänet.

    • Anonyymi

      Econia työllistää etupäässä vain harjoittelijoita

    • Anonyymi

      Econia Oy määräsi päivän sisällä pitämää vuosilomaa ja ilmoitti siis tämä määrääjä, että palkan maksu ei ehdi mukaan. Kyllä ehti, kun liitto otti asiaan kantaa. Asiakapiiristä henkilö totesi tapahtunutta, äkkilähtö lomakohteeseen. Totean lisäksi YT-neuvottelutkin pidetään, olitpa paikalla tai et!? Samoin liitto puuttui tähän YT-asiaan. Kaikkea tapahtunutta lopulta päädyttiin käsittelemään Hovioikeuteen.

    • Anonyymi

      Econia Oy palkkasi töihin.
      Yrityskaupat takana, olivat periaatteessa kiinostuneet työntekijänä, haettavaan paikkaan.
      Ed. omistaja, jättäytyi täysin pois. Sosiaalisessa mediassa täysin toinen kuva. Tämän siis Ed. omistajan työntekijä jättnyt jo aikaa sitten paikan ja mapit hyllyyn. Alv-asiakkaat tehty. Taloyhtiöt tekemättä.
      Viikon talossa olleena sanottiin työntekijä irti ja tämän asiakkaat minulle, kuin tekemattömat taloyhtiöt,mitä olivat odottaneet tovin työntekijää. Siis minulle 3 ihmisen työt, Työnantaja listasi tekemättömiä töitä ja keräsi 3 varoitusta ja irrisanoi. Asiasta Hovioikeuden päätös. Taloyhtiöt olivat Mäntässä, minut siirrettiin tekemään Poriin näitä, taloyhtiöitä.
      Vuonna 2022 on käynyt ilmi taloyhtiön paperit on arkistoitu TE-keskus Jyväskylä Pääarkistoon. Arkaluontoista materiaalia taloyhtiöt Mänttä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3514
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      145
      1956
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      304
      1681
    4. 86
      1558
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      91
      1544
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1212
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1170
    8. Uudessa testamentissa on kaksi ristiriidassa olevaa kastekäskyä

      Uusi testamentti käskee kastamaan kahdella eri tavalla. Näinhän ei voi olla. Ilmiselvään ristiriitaan on löytynyt selity
      Kaste
      267
      1156
    9. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      74
      1138
    10. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1041
    Aihe