Mua ei kaikki ihimiset välttämättä tervehdi. Mua se ei tunnu paljoa haittaavan. On eräs ihminen joka melkein vaati että häntä pitää aina terhvehtiä ja se ei ole mun esimies. Mä tykkään taas päättää itse milloin ja ketä tervehdin. Mitä mieltä te olette?
Vastaukset 9
- naunau123
Tervehdi ja hymyile vielä vähän päälle niin pääset omista pelkotiloistasi eroon.
- PidetäänPuolia
Kuuluu hyuviin tapoihin, mutta ei se nyt kai maailmaa kaada, jos ei nyt tervehdi heti aamusta ainakaan.
Kyllä sitä itsekin saanut huutoa jopa siitä, kun ei kuluta heti aamusta sitä ekaa varttia siihen huomenien huuteluun, vaan painun suoraan työpisteelleni töihin. - Sano_Hei
koetan aina morjestaa. Eihän se nyt iso juttu ole sanoa huomenta tai heilauttaa kättä tai pikkasen nyökäyttää päänuppia. Jokainen tekee tyylillänsä. Kaikki ei tervehdi. Katsovat sivuun. Ei se haittaa. Toki jos on paikassa jossa rampaa porukkaa ohi alvariinsa, niin silloin on toki haastetta tervehtiä ihan jokaista. Minusta aamutervehdys on ehdottomasti tärkeämpi kuin se pois lähtiessä morjestus. Muitakin näkemyksiä on. Ja sitten viikonlopputervehdys kun lähdetään töistä vapaalle. Ihmistyyppejä on niin monenlaisia. Jonkun kanssa ei vaan koskaan synkkaa. Vuodesta toiseen. Ei voi mitään. Tervehdys antaa myös piristysruiskeen alkavaan päivään. Tuntee olevansa hyväksytty ihminen eikä vain läpinäkyvää ilmaa. Morjestamiselle voi estää klikkiytymistäkin ja erakoitumista omaan lokeroonsa.
- välillä_väliä
Välillä joo, välillä ei
- Kaapista-ulos
No ohohoh, eikö nämä asiat ole jo opetettu kotona. Ainahan sitä tervehditään muita ihmisiä olit sitten töissä tai vaikka kaupassa. Vai kyräiletkö hyllyjen takana ja kassalla katsot maahan ? Onhan se aika koomisen näköistä mutta mietippä tätä.
- HiljaisestiSosiaalinen
Joillakin kyllä on ihme pakkomielle tuosta tervehtimisestä.. En nyt tarkoita, että töissä tarvisi olla naama norsunvehkeellä, mutta heti aamusta pitäisi huutaa kaikille huomenta ja juoruta nämä vapaa-ajan touhut heti aluksi ennen kuin voi miettiäkään töiden aloittamista. Niin sitä en oikein tajua enkä aina oikein sulatakaan.
Ja onpa joskus siitäkin tullt palautetta, kun en ole tauolla heti kahvihuoneeen ovella huudellut tervehdyksiä tai jos olen, niin olen heilauttanut kättä tervehdykseksi.
Eräs muija jopa joskus rupesi kuuluvasti kuiskuttamalla selittämäänkin kerran eräälle vieressä istuneelleen työkaverille, että mulla on mielenterveysongelmia ja niistä johtuva huono vaihe nyt päällä. Ja tosiaan tuon takia, kun en heti ovella tervehtinyt porukkaa.
Hän on kyllä itse sellainen työpaikkaterroristi, ettei tosikaan. Mutkin riivasi aikanaan ekan puolen vuoden aikana todella väsyksiin roikkumalla perässä ja kitisemällä parisuhdeongelmistaan seksinpuutettansa myöden. Aika rassaavaa kuunnella päivästä toiseen sitä, kun mies ei ole koskenutkaan kahteen vuoteen eikä vie vihille yms.
Kun mulle itselleni kyllä on ihan yksi ja sama, tervehtiikö toinen muita heti ovella vai sitten vasta, kun on päässyt paikalleen. Enkä mä nyt loukkaannu siitäkään, jos mua nyt ei moikata lainkaan jonakin päivänä. En ole kuitenkaan niin pikkusieluinen ihminen sentään.
Mutta joillakin kai on se tarve olla olevinaan jotain, jos tuollaisesta viitsii erikseen tehdä numeron. Ja vielä tosiaan noin, että alkaa hulluksi haukkumaan.- 13243214567
Haluaisitko,että sisään astuisi aivopieron kokenut työkaverisi joka huutaa pää punaisena ,että" missä v,,tussa mun kynäni on" ."oot sä pannu sen tonne toiselle pöydälle mee vi..tu heti hakee se sieltä",Käppä on meillä ollu pitkään aulassa töissä mutta haluaa puuttua kaikkeen mahdolliseen ja vähän enemmänkin.Säälittävä erakkoluonne muttei sentään narsisti.
- HiljaisestiSosiaalinen
13243214567 kirjoitti:
Haluaisitko,että sisään astuisi aivopieron kokenut työkaverisi joka huutaa pää punaisena ,että" missä v,,tussa mun kynäni on" ."oot sä pannu sen tonne toiselle pöydälle mee vi..tu heti hakee se sieltä",Käppä on meillä ollu pitkään aulassa töissä mutta haluaa puuttua kaikkeen mahdolliseen ja vähän enemmänkin.Säälittävä erakkoluonne muttei sentään narsisti.
Niin siis mitä??
En mä ainakaan nyt tarkoittanut, että vittuilemaan/tappelemaan tarvii alkaa heti aamusta varsinkaan.
Mutta ei siitä nyt saamari seota sentäs tarvitse, jos toinen ei ole heti ensimmäisenä huutelemassa huomenia.
Vai pitäisikö sitä sitten oikeasti joka helvetin aamu ensimmäiseksi ripustautua jokaisen kaulaan roikkumaan hetkeksi huomenien kanssa ja kehua sitä, kun on NIIN IHANA nähdä taas tänäänkin???? - hyvääjoulua
HiljaisestiSosiaalinen kirjoitti:
Niin siis mitä??
En mä ainakaan nyt tarkoittanut, että vittuilemaan/tappelemaan tarvii alkaa heti aamusta varsinkaan.
Mutta ei siitä nyt saamari seota sentäs tarvitse, jos toinen ei ole heti ensimmäisenä huutelemassa huomenia.
Vai pitäisikö sitä sitten oikeasti joka helvetin aamu ensimmäiseksi ripustautua jokaisen kaulaan roikkumaan hetkeksi huomenien kanssa ja kehua sitä, kun on NIIN IHANA nähdä taas tänäänkin????Jollain on vaan aina naama vääränä ja kun pomo tulee paikalle niin sitten ollaan kuin tinasotilas.Ja pomolle sitten esitetään kaikkitietävää ja haukutaan poissaolijat.Jotku on ollu viroissaan niin liikaa ,että meidän uusien ja ennakkoluulottomien nuorien ei tarvi kattoo virkakoneiston jarrumiesten hitautta.Pitäis sunkin tajuu jo mennä vaihtoon.Varsinkin tupakoivat kunnan töitä pakkopullana pitävät n.50-60v. vaksit pitäis pomojen tajuu poistaa vahvuudesta.
Ne sais jossain puhdetöissä metsänreunassa poltella risuja ja samalla panna sätkän palamaan.Ei tarttis kyttäillä ja tervehtiä kun on niin minä itse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on191315Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?1701072Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran1041070- 65785
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.57762Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.51761Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y27729Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47714- 51669
Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee559630Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30617Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä32602- 84578
Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20573- 31551
- 7534
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14525- 43523
- 44511
Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭81499