Mistä saatte motivaatiota?

motivaationpuutetta

Te joiden mielestä työ on ihanaa ja jaksatte tehdä sitä mitä teette, niin mistä ihmeestä revitte sen motivaation ja energian? Mikä teitä motivoi työssänne? Itse olen kärvistellyt samassa työpaikassa monta vuotta ja olen nyt pattitilanteessa. Tuntuu ettei kyseinen ala enää kiinnosta, mutta ei kiinnostaisi alkaa opiskella uutta alaakaan. Ainakaan nykyinen työpaikka ei enää anna minulle mitään muuta kun ikäviltä tuntuvia työtehtäviä. Täällä ei motivoi mikään. Jopa kotiaskareet alkavat tuntua ikäviltä. Apua!

6

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IT-CEO

      kyllähän sitä motivaatiota kauhotaan tilille useita tuhansia joka kuukausi

    • Kikka7879

      Mahdollisuudet kehittyä itse ja kehittää työtänsä. Nämä mahdollisuudet löytyvät käytännössä jokaisesta työstä, joten motivoituminen on kiinni omasta asenteestasi.

      • motivaationpuutetta

        Minulla ei sitten ole asenne kohdallaan, koska ei minua kiinnosta mikään tässä nykyisessä työssäni! Joka päivä täytyy esittää mukamas kiinnostunutta ja ahkeraa, alkaa käymään jo henkisen kantin päälle. En pysty kehittymään työssäni sille tasolle, mihin olen halunnut enkä pysty kehittämään työtäni yhtään paremmaksi.


    • rohkeaa
      • motivaationpuutetta

        Vähä huono video äänenlaadun suhteen, mutta ihan ok pointti. Niin, mikä sitten on se syy..


    • trallallei

      itse vi-ha-sin työtäni koko edellisvuoden. valmistuin vuosi sitten sosionomiksi ja "pääsin" kehitysvammaisohjaajaksi töihin. Työ oli kamalaa, asukkaat olivat kamalia, työyhteisö oli akkavaltaista ja vaikka viihdyin monien kanssa on minulla enemmän negatiivista kuin positiivista sanottavaa työyhteisöstä.

      Irtisanouduin työstä ja löysin onnekseni aivan ihanan työn jossa on super kivoja työkavereita ja minulle paaaljon paremmin sopiva asiakasryhmä ja viihdyn ja arvostan työtäni kamalan vuoden jälkeen paljon enemmän kuin jos olisin heti alkuun napannut unelmaduunin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1806
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1262
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      72
      985
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      909
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      838
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      751
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      742
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      691
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      673
    Aihe