Varamummo toiminta

Mummoton

Olisiko Kemissä tarvetta "varamummolle" sitä kautta saamaan jopa elinikäisenystävyyden myös lasten vanhempiin. Missä Kemissä ois tälläistä toimintaa johon voisi liittyä ja josta yleensä tälläistä varamummoa elämään etsitään.
Nimimerkki sydämessä tilaa

7

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suinto

      Voi kunpa meilläkin olisi oikea mummo! Omat vanhempani ovat niin kiinni töissään kaukana, että välillä jopa kyselevät, mikä tuo teidän pojan nimi nyt olikaan. Harmittaa, sillä mun oma mummo oli niin ihana ja aina läsnä. Samaa haluaisin lapsilleni, nuorin 2v - vanhin 15 v.

    • Tutustuppa

      Isoveli- ja isosisko hanke (Matti Virtasalo) Siellä kaivataan kaiken ikäisiä tukihenkilöitä lapsille ja nuorille.

    • Arska_K

      Minäkin olisin kiinnostunut varamummotoiminnasta pientä korvausta vastaan. Kelpuutetaanko siihen miehiä?

      • hoksua

        Sinähän olet sitten varavaari tai varapappa. Siihen kelpaa Mies isolla ämmällä.


    • IhanaAjatus

      Tuollainen olisi tarpeen itselläkin, kun lapsen omat mummolat on kaukana ja tukiverkkoakaan ei ole. Muutaman kerran olenkin miettinyt että eikö muka täällä järjestetä tuollaista tai jotain muuta tuon tapaista.

      • Varamummo

        Varmaan järjestetään mm MLL:stä voi kysellä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      349
      9339
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      86
      5809
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      357
      5392
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      89
      3782
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3202
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      66
      2763
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      69
      2728
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      5
      2533
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2468
    10. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2436
    Aihe