Työpaikkakiusatun työkaverina

Vehvikko

Aloitin uudessa työpaikassa muinoin määräaikaisen työpestin. Minut otti heti "omaksi ystäväkseen" työpaikan hirvein ja suulainen nainen. Hän perehdytti siihen, kuinka huono ilmapiiri työmaalla on, miten kukaan ei pidä hänestä kun ovat kateellisia mutta vakuutteli että minä olen todella erilainen kuin muut ja piti huolen siitä että en pääsyt oikeastaan muiden kanssa juttusillekaan.
Ruoka- ja kahvitauolilla tämä nainen aloitti aina jonkun lopuuttoman tarinan siitä mitä hänelle oli eilen sattunut tai jollekulle hänen naapurilleen. Ei siis mitään päätä eikä häntäää tai kohokohtaa tarinassa. Isolla äänellä puhui että muut eivät voineet jatkaa omia keskustelujaan vierustoverin kanssa ja saattoipa nousta seisomaankin että kaikki varmasti huomaavat. Välillä pärähti itkuunkin ja selostusta tuli suusta kuin vettä tykistä, oli niin dramaattista sattunut naapurin kummin kaimalle.
Hän kantoi jatkuvasti työmaalle kaikenlasita myytävää, rasvoja, käsitöitä, muovikippoja. Pyrähteli jopa lomallaan tuomassa kahvihuoneeseen kippojaan, raivasi syömään tulleiden kuppeja ja eväsrasioita tehden kipoilleen tilaa ja jäi kaakattamaan pöydän reunalla istuen.

Ymmärrän täysin että vuosikausia tämän naisen kanssa samassa työpaikassa olevat välillä hermostuivat. Saattoivat nousta kesken pitkän selostuksen ja sanoa palaavansa työn ääreen. Tai jättivät ostamatta tuotuja kippoja.

Nyt olen muissa töissä, onneksi. Tämä nainen on julistautunut työpaikallaan työpaikka kiusatuksi. On kuulemma ollut koulukiusattukin kuten hänen miehensäkin kohtalo on aikoinaan ollut. Myös heidän useampaa lastaan kiusataan kouluissa, ala- ja yläasteilla.
Yläasteella olevan lapsen asiaa käsitellään milloin missäkin palaverissa, samainen lapsi liikkuu samoissa kaveriporukoissa kuin minunkin lapset. Usein saan kuulla että tämä kaveri syyttelee toisia tavaroidensa varastamisesta, selän takana puhumisesta, kiusaamisesta. Koululla on ollut erityistyöntekijöiden ja vanhempien yhteisiä palavereja asian vuoksi.
Myös äiti itse on saanut työpaikalla kaaoksen aikaan, työkaverit vetäytyvät eivätkä uskalla jutella naisen läsnäollessa juuri mistään, kun tämä nappaa sanan sieltä ja toisen täältä ja huutaa että hätä kiusataan, hänestä puhutaan.

Nyt sain viestiä tältä naiselta että olisi kivaa pitkästä aikaa tavata ihan muissa kuin työn merkeissä, että hänellä on niin paljon kerrottavaa. Vetosin kiireisiin että nyt en kyllä ehdi mutta kiitos kutsusta, olisi ollut niin ihana tavata.
Mitä muuta tuohon voi vastata, kohta on itsekin samassa sopassa syytettynä kiusaamisesta.

Aina kiusaaminen ei todellakaan ole oikeasti kiusaamista vaan henkilön itsensä kehittämää järjetöntä draamaa. Mistä tarpeista tällainen kumpuaa ja miten koko perhe elää samaa draamaa, ihan sairasta !

6

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepjep454545

      Kaikenlaisia kauppiastyöntekijöitä nykyään.Meilläkin eräs tyyppi puhui pomoamme vuosia ympäri ja järjesteli loppujen lopuksi hänen suostumuksellaan yrityksen johdon kanssa taulukaupat.Nykyään työpaikkamme on päässyt eroon kaikista kolmesta mm.pomosta,tauluista ja työntekijäkauppiaasta.Ilmapiiri ja organisaatio kukoistaa eikä olla enää riippuvaisia siitä,että antaisko pomolle ensin pienen lahjan ,että saisi omat asiat hoidettua.

    • 98kko9

      :( ....

    • Nars.uhri.kans

      Mä en tajunnut huonojen ihmissuhteiden syitä, ennenkuin törmäsin narsismi-käsitteeseen, valitettavasti vähän myöhään. Vahinkoa ehti jo tapahtua. Ensin luuli, että on ainoa huono-onninen, mutta se onkin yllättävän yleistä. Meissä kaikissa on vähän narsismia, mutta PERSOONALLISUUSHÄIRIÖ on ihan jotain muuta. Ja näiden joukosta löytyy ihan oikeita psykopaatteja. Ne kuulemma ajattelevat eri tavalla. Sellainen voi lyödä vaikka "puukon selkään".

      • kokemustaliikaakin

        Akkaporukassa on aina jotain kähinää. Yksi valitaan syrjittäväksi ja hänestä puhutaan paskaa. Erikoisinta on, että vaikka se yksi vain tekisi työnsä käyttäytyisi asiallisesti, muut akat mukamas ahdistuvat ja vittuuntuvat. Tähän mielentilaan he lietsovat itsensä omilla ja toistensa puheilla.

        "Perusnaisellisuuden" ohella työyhteisön riesana saattaa olla persoonallisuushäiriöinen, jonka aiheuttamat ongelmat ovat ihan omassa luokassaan. Ilmiöön törmääminen on uhrille aina katastrofi, mutta myös muuten soppaan sotkeutuneelle hovin jäsenelle sekava sotku. Jokaisen pitäisi selvittää itselleen mitä on narsismi, miten se ilmenee, jne. Tieto ei suojele ikävyyksiltä, mutta selittää muutoin täysin käsittämättömiä tapahtumia.


      • Antero_Rokka

        Mies-valtaisilla työpaikoilla, osa miehistä muodostaa akka-porukan. Nämä akka-miehet ovat suurempi ongelma kuin naisista koostuvat tiedostetut akka-porukat, koska kukaan ei lähtökohtaisesti oleta että miehet voivat käyttäytyä kuin hemmotellut prinsessat, etenkään kun ikää on kertynyt ja ulkonäkö on törkyinen "tosi-mies".

        Miehet ovat pahimmillaan pahempia juoru-ämmiä ja teini-ikäisiä tyttöjä kuin yksikään nainen.


      • Uudenvuoden_toive

        Tämäkin kaikki on sitä suomalaista huonoa johtamista kun kootaan pomojen hovi kasaan ja muita aletaan syrjiä että itselle jäisi enemmin töitä ja saisi paremmat työt itselleen.

        Toivottavasti tällaisissa työpaikoissa käydään YT:t ja kaikki perseennuolijat saavat kenkää kun firma lakkautetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      162
      8224
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      87
      7455
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      102
      7343
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7326
    5. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      41
      7242
    6. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      7188
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6632
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      29
      6466
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5710
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      48
      5495
    Aihe