Au Pairit New Yorkissa 2016

NYC2016

Hei!

Onko muita New Yorkkiin suuntaavia vuoden 2016 alussa?
Itse lähdössä Long Islandille ilman järjestöä ja mietin onko joku muu mahdollisesti tulossa lähistölle? Olisi kiva vaihtaa kuulumisia ja treffailla viimeistään sitten paikan päällä Nycissä.

Kyselisin myös millaisia kokemuksia ilma järjestöä lähteneillä aupaireilla?
Menikö viisumiasiat sutjakkaasti? Oletteko siis ensin 3kk visalla ja sitten viikko suomessa ja taas takaisin 3 kuukaudeksi?

Kiitos jo etukäteen vastanneille!

3

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EK8

      Itse olin aikoinaan tuolla tavalla myös. Asiat meni silloin ok, mutta eihän tuo laillista ole Jenkkien mukaan..mutta sen varmaan tiedätkin jo.
      Kannattaa kuitenkin miettiä jotain sanomisia valmiiksi rajalla kun menet, etenkin toista kertaa...jos sattuu olemaan joku "liian tarkka" virkailija ;)

      Ihanaa aikaa sulle sinne, tuut ihastumaan varmasti, kaikkeen siellä :D

    • NYC2016

      Kiitos vastauksesta!

      Ehkä tyhmä kysymys, mutta kysyn silti. Mitä yleisimpiä kysymyksiä rajalla voisi tulla? Tietenkin ihan mitä vain, mutta millaisia "tärkeimmät" kysymykset joihin miettisi valmiiksi vastauksia...

      Onko mahdollista, ettei joudu ns. "kuulusteluun" ollenkaan?
      Kuumoittelen ehkä turhaan mutta ehkä se mielenrauha tulee lähempänä...

      Jos esimerkiksi sanoo tulleensa näkemään "tuttavaperhettä" ja tutustumaan maahan, niin voiko siinä tulla jotain jatkotutkimuksia? Esim onko perhe tosiaan tuttavaperhe vai "tuttavaperhe".. Voivatko he tutkia paljonko minulla on rahaa matkalleni?

      Entä kun menen toista kertaa, mitä silloin kannataa sanoa syyksi?

      Tosiaan pahoittelut tyhmistä kysymyksistä, ehkä joku jaksaa jopa vastailla näihin!

      Terveisin tyhmä

    • EK8

      Sehän on siis vain omasta tuuristasi kiinni, minkälainen päivä virkailijalla sattuu olemaan :) Jotkuthan ei kysele mitään, jotkut pari kysymystä ja jotkut alkaa sitten kuumottamaan oikein kunnolla ja moneen kertaan.
      Itse olen useamman kerran käynyt Jenkeissä ja kaikkia noista olen saanut kokea.
      Ja ne kuumottavimmat/pisimmät kyselyt oli kun olin menossa vain parin viikon lomalle ja ihan selkeä "lomasuunnitelma" oli itselläni eikä mitää'n valehtelun aihetta, niin halusi virkailija vaan jankata samoja asioita useamman kerran.
      Kai niittenkin pitää välillä tehdä ns. pistokokeita, josko saisivat jonkun kiinni..

      Jos ja kun maahan pääset, niin jos heillä nyt jotain kovasti epäilyttää sinussa, niin tottahan toki virkavalta voi tutkia asiaa enemmänkin, mutta hyvin epätodennäköistä, jos sulla asiat ihan kunnossa on ja annat selkeät vastaukset heille mitä teet ja missä ym..
      Voivat kysellä tietenkin raha-asioitakin, mutta enpä ole koskaan kuullut vielä että sielläpäin alkaisivat tilitietoja tarkistelemaan tms..

      Rauhallisin mielin nyt vaan. Mietit valmiiks jonkun pätevän selityksen ja oot rauhallisena, eiköhän kaikki hyvin mene! :)

      Jos satut oleen pitämässä blogia Nyc ajastasi, niin ilmoittelehan tänne. Niitä on aina kiva lueskella, etenkin kun olin itse myös New Yorkissa, tosin toisella puolella kaupunkia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      56
      2079
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      90
      1415
    3. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      62
      1265
    4. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      68
      1207
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      114
      1101
    6. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      67
      926
    7. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      72
      899
    8. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      65
      864
    9. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      8
      811
    10. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      72
      789
    Aihe