Au Pairit New Yorkissa 2016

NYC2016

Hei!

Onko muita New Yorkkiin suuntaavia vuoden 2016 alussa?
Itse lähdössä Long Islandille ilman järjestöä ja mietin onko joku muu mahdollisesti tulossa lähistölle? Olisi kiva vaihtaa kuulumisia ja treffailla viimeistään sitten paikan päällä Nycissä.

Kyselisin myös millaisia kokemuksia ilma järjestöä lähteneillä aupaireilla?
Menikö viisumiasiat sutjakkaasti? Oletteko siis ensin 3kk visalla ja sitten viikko suomessa ja taas takaisin 3 kuukaudeksi?

Kiitos jo etukäteen vastanneille!

3

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EK8

      Itse olin aikoinaan tuolla tavalla myös. Asiat meni silloin ok, mutta eihän tuo laillista ole Jenkkien mukaan..mutta sen varmaan tiedätkin jo.
      Kannattaa kuitenkin miettiä jotain sanomisia valmiiksi rajalla kun menet, etenkin toista kertaa...jos sattuu olemaan joku "liian tarkka" virkailija ;)

      Ihanaa aikaa sulle sinne, tuut ihastumaan varmasti, kaikkeen siellä :D

    • NYC2016

      Kiitos vastauksesta!

      Ehkä tyhmä kysymys, mutta kysyn silti. Mitä yleisimpiä kysymyksiä rajalla voisi tulla? Tietenkin ihan mitä vain, mutta millaisia "tärkeimmät" kysymykset joihin miettisi valmiiksi vastauksia...

      Onko mahdollista, ettei joudu ns. "kuulusteluun" ollenkaan?
      Kuumoittelen ehkä turhaan mutta ehkä se mielenrauha tulee lähempänä...

      Jos esimerkiksi sanoo tulleensa näkemään "tuttavaperhettä" ja tutustumaan maahan, niin voiko siinä tulla jotain jatkotutkimuksia? Esim onko perhe tosiaan tuttavaperhe vai "tuttavaperhe".. Voivatko he tutkia paljonko minulla on rahaa matkalleni?

      Entä kun menen toista kertaa, mitä silloin kannataa sanoa syyksi?

      Tosiaan pahoittelut tyhmistä kysymyksistä, ehkä joku jaksaa jopa vastailla näihin!

      Terveisin tyhmä

    • EK8

      Sehän on siis vain omasta tuuristasi kiinni, minkälainen päivä virkailijalla sattuu olemaan :) Jotkuthan ei kysele mitään, jotkut pari kysymystä ja jotkut alkaa sitten kuumottamaan oikein kunnolla ja moneen kertaan.
      Itse olen useamman kerran käynyt Jenkeissä ja kaikkia noista olen saanut kokea.
      Ja ne kuumottavimmat/pisimmät kyselyt oli kun olin menossa vain parin viikon lomalle ja ihan selkeä "lomasuunnitelma" oli itselläni eikä mitää'n valehtelun aihetta, niin halusi virkailija vaan jankata samoja asioita useamman kerran.
      Kai niittenkin pitää välillä tehdä ns. pistokokeita, josko saisivat jonkun kiinni..

      Jos ja kun maahan pääset, niin jos heillä nyt jotain kovasti epäilyttää sinussa, niin tottahan toki virkavalta voi tutkia asiaa enemmänkin, mutta hyvin epätodennäköistä, jos sulla asiat ihan kunnossa on ja annat selkeät vastaukset heille mitä teet ja missä ym..
      Voivat kysellä tietenkin raha-asioitakin, mutta enpä ole koskaan kuullut vielä että sielläpäin alkaisivat tilitietoja tarkistelemaan tms..

      Rauhallisin mielin nyt vaan. Mietit valmiiks jonkun pätevän selityksen ja oot rauhallisena, eiköhän kaikki hyvin mene! :)

      Jos satut oleen pitämässä blogia Nyc ajastasi, niin ilmoittelehan tänne. Niitä on aina kiva lueskella, etenkin kun olin itse myös New Yorkissa, tosin toisella puolella kaupunkia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1672
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1165
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      117
      1157
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      963
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      864
    6. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      193
      796
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      746
    8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      743
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      689
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      653
    Aihe