Au Pairit New Yorkissa 2016

NYC2016

Hei!

Onko muita New Yorkkiin suuntaavia vuoden 2016 alussa?
Itse lähdössä Long Islandille ilman järjestöä ja mietin onko joku muu mahdollisesti tulossa lähistölle? Olisi kiva vaihtaa kuulumisia ja treffailla viimeistään sitten paikan päällä Nycissä.

Kyselisin myös millaisia kokemuksia ilma järjestöä lähteneillä aupaireilla?
Menikö viisumiasiat sutjakkaasti? Oletteko siis ensin 3kk visalla ja sitten viikko suomessa ja taas takaisin 3 kuukaudeksi?

Kiitos jo etukäteen vastanneille!

3

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EK8

      Itse olin aikoinaan tuolla tavalla myös. Asiat meni silloin ok, mutta eihän tuo laillista ole Jenkkien mukaan..mutta sen varmaan tiedätkin jo.
      Kannattaa kuitenkin miettiä jotain sanomisia valmiiksi rajalla kun menet, etenkin toista kertaa...jos sattuu olemaan joku "liian tarkka" virkailija ;)

      Ihanaa aikaa sulle sinne, tuut ihastumaan varmasti, kaikkeen siellä :D

    • NYC2016

      Kiitos vastauksesta!

      Ehkä tyhmä kysymys, mutta kysyn silti. Mitä yleisimpiä kysymyksiä rajalla voisi tulla? Tietenkin ihan mitä vain, mutta millaisia "tärkeimmät" kysymykset joihin miettisi valmiiksi vastauksia...

      Onko mahdollista, ettei joudu ns. "kuulusteluun" ollenkaan?
      Kuumoittelen ehkä turhaan mutta ehkä se mielenrauha tulee lähempänä...

      Jos esimerkiksi sanoo tulleensa näkemään "tuttavaperhettä" ja tutustumaan maahan, niin voiko siinä tulla jotain jatkotutkimuksia? Esim onko perhe tosiaan tuttavaperhe vai "tuttavaperhe".. Voivatko he tutkia paljonko minulla on rahaa matkalleni?

      Entä kun menen toista kertaa, mitä silloin kannataa sanoa syyksi?

      Tosiaan pahoittelut tyhmistä kysymyksistä, ehkä joku jaksaa jopa vastailla näihin!

      Terveisin tyhmä

    • EK8

      Sehän on siis vain omasta tuuristasi kiinni, minkälainen päivä virkailijalla sattuu olemaan :) Jotkuthan ei kysele mitään, jotkut pari kysymystä ja jotkut alkaa sitten kuumottamaan oikein kunnolla ja moneen kertaan.
      Itse olen useamman kerran käynyt Jenkeissä ja kaikkia noista olen saanut kokea.
      Ja ne kuumottavimmat/pisimmät kyselyt oli kun olin menossa vain parin viikon lomalle ja ihan selkeä "lomasuunnitelma" oli itselläni eikä mitää'n valehtelun aihetta, niin halusi virkailija vaan jankata samoja asioita useamman kerran.
      Kai niittenkin pitää välillä tehdä ns. pistokokeita, josko saisivat jonkun kiinni..

      Jos ja kun maahan pääset, niin jos heillä nyt jotain kovasti epäilyttää sinussa, niin tottahan toki virkavalta voi tutkia asiaa enemmänkin, mutta hyvin epätodennäköistä, jos sulla asiat ihan kunnossa on ja annat selkeät vastaukset heille mitä teet ja missä ym..
      Voivat kysellä tietenkin raha-asioitakin, mutta enpä ole koskaan kuullut vielä että sielläpäin alkaisivat tilitietoja tarkistelemaan tms..

      Rauhallisin mielin nyt vaan. Mietit valmiiks jonkun pätevän selityksen ja oot rauhallisena, eiköhän kaikki hyvin mene! :)

      Jos satut oleen pitämässä blogia Nyc ajastasi, niin ilmoittelehan tänne. Niitä on aina kiva lueskella, etenkin kun olin itse myös New Yorkissa, tosin toisella puolella kaupunkia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      157
      5755
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3554
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      79
      2492
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      37
      2049
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1842
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      42
      1799
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      1730
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1616
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1472
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      37
      1388
    Aihe