Ikuiseen elämään kelpaaminen

alfa123om2222

Mitä järkeä olisi, jos tietoisuus säilyisi kuoleman jälkeen. On parempi, että kaikki pyyhkiytyy pois muistista.

Melkein kaikki maan asukkaat kelpaavat elämään, koska elävät siististi ja muut huomioon ottaen maan päällä. Siis elinaikanaan, mutta entä kuoleman jälkeen......?

Mutta kun on kuollut ei enää kuulu maan päällä mihinkään ja on pelkkä tunkeilija, räyhääjä, rusikoija, pelottelija ja kauhistuttaja eli PIRU. Siksi suurin osa maan asukkaista ei ansaitse lainkaan ikuista elämää kun eivät osaa käyttäytyä oikein kuolemansa jälkeen, jos voisivat vaikuttaa maan päällä.

Lyhyesti: Pitää tuntea raamatulliset käytöstavat, jos aikoo sielun pelastuvan ikuiseen elämään. Ikuista elämää eivät ansaitse sellaiset, jotka käyttäytyisivät kuoleman jälkeen piruina.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alfa123om2222

      Profeetta Danielin kirjan 12. luvun mukaan on ylösnousemus. Sekä vanhurskaita ja epävanhurskaita nousee. Vanhurskaat nousevat ikuiseen elämään, mutta epävanhurskaat nousevat ikuiseen häpeään ja kauhuun.

      Pelkästään hyviä ja käytöstavat tuntevia maan asukkaita ei siis nouse, vaan nousee myös ns. piruja. Mutta ikuiseen elämään on Egyptiläisen Kuolleiden kirjan ajoista asti vaadittu tiettyjä käytöstapoja ja niiden tuntemusta.

      Suomalaisista suuri osa on elinaikanaan hyvin käyttäytyviä, mutta kuoltuaan muuttuvat pelkiksi piruiksi. Tunnen kaksi tuollaista pirua ja voin sanoa, että painukoot ........ hornan tuuttiin. Ikuiseen elämään kelpaaminen vaatii toivoakseni jotakin enemmän kuin vain siististi elämistä tässä nykyisessä ajassa.

    • Näin demonina voi kertoa, että kaikki uskikset pistetään automaattisesti tyhmyytensä ja tekopyhyytensä takia pahimpaan paikkkaan. Jos kuvittelet mielessäsi ilkeimmän mahdollisen tilan, niin korota se potenssiin 1000, niin saat käsityksen tulevasta. Ja se kestää ikuisuuden.
      Hyvää päivän jatkoa toivottaa Azazel.

    • alfa123om2222

      Kuullostaa asialta, mutta oman kokemukseni pohjalta väitän kuitenkin, että raamatusta on se mahdollinen hyöty, että se tekee tekopyhyydessäänkin sopivammiksi luonteita ikuista elämää silmällä pitäen. Raamattua tuntevat ja noudattavat ovat vanhurskaita, ja kuuluvat vanhurskaiden ylösnousemukseen.

      Muutenhan kyseessä on melkoinen satukirja. Mutta uskoa satuihin ja tarinoihin saatetaan tarvita, jotta olisi mieleltään sovelias. Eli ikuisen elämän kannalta tyhmyys (autuaita ovat hengellisesti köyhät) ja tekopyhyys (Jumalan moraalinormiston noudattaminen) ovat positiivisia piirteitä? Nuo, jotka nykyisin omaavat ikuisen elämän ovat Babylonin porttoa, Saatanaa ja Antikristusta osa. Ja ovat luonteeltaan yksinomaan pirullisia. On olemassa myös epävanhurskaiden ylösnousemus siis.

      SE ETTÄ KAIKKI JOTKA NYT OVAT KIINNI IKUISESSA ELÄMÄSSÄ JA YLÖSNOUSEMUKSESSA OVAT PIRUJA EI MERKITSE, ETTÄ HE LOPULTA VOITTAISIVAT HYVÄT. HÄPEÄN JA KAUHUN HE SAAVAT OSAKSEEN SINÄ PÄIVÄNÄ KUN KAIKKI SALAISETKIN ASIAT PALJASTETAAN. SINÄ PÄIVÄNÄ PYHÄT TARTTUVAT MIEKKAAN JA TUOMITSEVAT JUURI RAAMATUN MUKAAN JOKA IKISEN PAHAN TEON, SELLAISENKIN JOKA ON SALASSA SUORITETTU.

      Mutta on totta, että juuri tänä päivänä kun on Ilmestys 13 mukainen meno menossa Pirut tuntuvat olevan voitolla erittäin merkittävästi. Taistelun tässä vaiheessa kun salaiset teot eivät vielä ole paljastuneet pahat ovat merkittävästi etulyöntiasemassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      16
      2829
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      110
      2617
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2502
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      174
      2187
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1684
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1139
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      84
      898
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      797
    9. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      752
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      152
      750
    Aihe