Loman kertyminen määräaikaisessa sopimuksessa

kohtatyötön

Miksi KVTES:n mukaan määräytyy vähemmän lomapäiviä? Puolen vuoden määräaikaisessa sopimuksessa lomapäiviä tulee vain 10, vaikka joka kuukausi pitäisi tulla 2 päivää? Minulla ei ole työkokemusta aiemmin.

2

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kunnalla

      Ei niitä ole vähempää. KVTES:ssa lomapäiviä ovat työpäivät ma-pe. 10 päivän loman pituus normiviikoilla on tasan kaksi viikkoa. Vuosilomalain mukaisessa järjestelmässä saman pituiseen lomaan menee 12 lomapäivää ma-la, koska siellä lomapäiviksi lasketaan arkipäivät, joihin kuuluu myös lauantai.

      • vertaa

        Ed. olevaan voisi vielä jatkaa, että lomakorvaus työsuhteen päättyessä lasketaan kunnalla jakamalla kk-palkka luvulla 20,83 ja kertomalla se pitämättömien vuosilomapäivien määrällä. Yksityisellä kk-palkka jaetaan luvulla 25.

        Esim. jos palkka on 2000 ja lomapäiviä pitämättä kunnalla 10 ja yksityisellä 12, niin lomakorvaus kunnalla on 10*2000/20,83 = 960,15 ja yksityisellä 12*2000/25 = 960,00


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6808
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2006
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1668
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1218
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      48
      1074
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1045
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      967
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      909
    Aihe